Drevo, ktoré na Slovensku vyrastie, musí byť na Slovensku aj využité. Tak, aby pridaná hodnota vznikala u nás doma a nevyvážali sme ho surové do zahraničia.
TVRDOŠÍN. Niekdajšie drevenice postupne miznú aj z kedysi tradičných drevených dedín. Niet sa veľmi čo čudovať. Vývojom išli do popredia murované domy, ľudia začali uprednostňovať betón. Dnes sa mnohí ľudia vracajú k drevu. Na Orave vidieť v ostatných rokoch omnoho viac nových a rozostavaných drevodomov než kedysi. No náklady na ich výstavbu sú v mnohých prípadoch neporovnateľne vyššie ako u murovanej stavby. Možno sa však budúci stavebníci budú tešiť z pomoci od štátu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Rezort pôdohospodárstva pripravuje vyhlášku, ktorou chce zaviesť finančnú podporu na výstavbu drevených rodinných domov s nízkou spotrebou energie. Cieľom je nielen znížiť energetickú náročnosť budov, ale aj podporiť využitie slovenského dreva na Slovensku, priniesť úsporu staviteľom a v neposlednom rade chrániť životné prostredie.
„Nie každý dom musí byť z tehál či betónu,“ povedala ministerka Gabriela Matečná. „Drevo, ktoré na Slovensku vyrastie, musí byť na Slovensku aj využité. Tak, aby pracovné miesta i pridaná hodnota vznikala u nás doma a nevyvážali sme ho surové do zahraničia. Podporou nízkoenergetických domov a drevodomov prispejeme ku kvalitnému a zdravému bývaniu našich ľudí.“
Podpora bude určená pre Slovákov s trvalým pobytom na území Slovenska.
Rezort chce podporovať výstavbu drevených domov, ktoré majú certifikát o nemennosti parametrov podstatných vlastností výrobku, certifikát o zhode systému riadenia výroby u výrobcu a energetický certifikát niektorej z troch energetických tried.
Dotácia bude určená na jeden rodinný dom. O jej výške a detailoch vyhlášky zatiaľ nie je rozhodnuté. Ministerstvo pracuje na návrhu, začiatok pripomienkového konania k predpisu je naplánovaný na apríl.