MALATINÁ. Troch slovenských a sedem poľských partnerov spojí trasa valaskej kultúry. Na Orave sa do projektu zapojila Zázrivá, Oravská Polhora a Malatiná.
Propagácia pastierstva
„Cieľom je vytvoriť cestu valaskej kultúry s vyznačením zaujímavých miest, ktoré sa spájajú s pastierstvom a s pastierskou kultúrou,“ povedal starosta Oravskej Polhory Michal Strnál. „My chceme na významné miesta rozmiestniť informačné tabule. Gro našej časti žiadosti zahŕňa rekonštrukciu budovy bývalej colnice, kde chceme vytvoriť centrum pastierskej kultúry, s 3D maketou Karpatského oblúka, kde by sme vyznačili zaujímavé miesta a trasy.“

V Zázrivej využijú už dlhšiu dobu organizované Majstrovstvá vo varení halušiek a Zázrivské redikaňä oviec. Hlavnú časť projektu tvorí zariadenie stálej expozície historického náradia, krojov v skanzene Ovečkovo, kde sa nachádza pastierska koliba, dom a humno. „Pribudne špahriet, čo je tradičná murovaná zázrivská pec,“ povedal starosta Matúš Mních.
Pajta ide spadnúť
Tretím oravským zástupcom je Malatiná, známa Bačovskými dňami. Starosta Zdenko Kubáň má za sebou už prvé stretnutie s poľskými partnermi. „Naše Bačovské dni sú proti poľskej ponuke drobnosť. Jeden Poliak vlastní sto salašov, druhý má päťstoročný salaš, ktorý sa dedí z pokolenia na pokolenie. Tam to pastierstvom doslova žije.“
Peniaze z projektu je možné využiť len na rozšírenie súčasnej ponuky. V Malatinej sa rozhodli postaviť v amfiteátri kolibu, kde predvedú dojenie a strihanie oviec. Bača bude ponúkať syr, korbáče, žinčicu.

Najväčším prínosom bude obnova zničenej pastierskej pajty na Grúni. Nachádza sa štyri kilometre nad dedinou smerom do Veľkého Borového a Prosieckej doliny. Bačovia ju postavili v polovici minulého storočia. Slúžila na ochranu oviec pred nepriaznivým počasím.
Minulý týždeň starosta dostal email. „Jedna pani napísala, že sa môžeme hanbiť za to, ako pajta teraz vyzerá. Má pravdu, je úplne zhnitá,“ hovorí.
Preto prišli europeniaze Malatinčanom vhod. Postavia úplne novú pajtu. Využijú ju aj na vyháňanie oviec na pašu, bačovské besiedky. Dúfajú, že jej vrátia pôvodnú slávu, o ktorú sa zaslúžili aj filmári. Poslúžila im pri natáčaní Perinbaby a Sokoliara Tomáša.
Náklady na administráciu sú vysoké
Presný termín realizácie projektov na poľsko-slovenskom pomedzí v hodnote viac ako 1,5 milióna eur zatiaľ nie je známy. Všetci čakajú na podpis zmluvy. „Ešte neviem, čo nám prešlo, no predpokladám, že projekt ukončíme o dva roky,“ povedal Zdenko Kubáň. „Už nás to stálo veľa úsilia. Na pajtu som musel vybaviť stavebné povolenie. Veľmi mi pomohli pracovníci okresného úradu a urbarialisti. Len žiadosť mala 345 strán. Prílohy majú ďalšie stovky.“
No ešte viac práce ich čaká. Starosta Malatinej na záver podotkol, že ho schválenie projektu rozvoja pastierstva teší. „Ale už teraz sa ozývajú hlasy, že ideme stavať koliby z dreva a máme rozbité cesty a poškodenú infraštruktúru. Majú pravdu. No čo urobím, keď nám projekty na to, čo najviac potrebujeme, neprešli? Vďaka aj za to málo, čo dostaneme. Ale nie každý to pochopí.“
Poukázal, že na valaskú trasu žiadali 90-tisíc eur, no úradníci im sumu navýšili o 20 percent. „Verte, neverte, dôvodom sú náklady na administráciu.“