Podľa zistení spoločnosti GfK približne polovica ľudí je nespokojných so súčasnou kvalitou poskytovania zdravotnej starostlivosti. Najviac sú ľudia nespokojní s čakacími dobami u lekárov, s prístupom personálu, ale aj celkovou zdravotnou starostlivosťou.
Ako dlho čakáme u lekára?
Jedným z najväčších dôvodov nespokojnosti sú pre ľudí čakacie doby u lekárov, a to až pre 37 percent nespokojných ľudí.
U všeobecného lekára sa pred ambulanciou v priemere čaká 51 minút. Najdlhšie sa čaká u špecialistu (75 minút) a najkratšie u zubára. Problém získať termín majú ľudia hlavne u špecialistu, u ktorého sa na termín čaká priemerne 7,3 týždňa.
Keď v roku 2015 vstúpila do platnosti novela zákona, ktorá zakázala objednávanie pacientov za poplatok, niektorí lekári našli cestičku, ako ho obísť. Pacienti im neplatia za prednostné vyšetrenie, ale poradenstvo prípadne inú službu. Viacerí pacienti túto možnosť využívajú.
POČET AMBULANTNÝCH ZDRAVOTNÍCKYCH ZARIADENÍ NA ORAVE
Okres Dolný Kubín 161
Okres Námestovo 142
Okres Tvrdošín 118
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce umožniť ľuďom, ktorí nechcú vysedávať v plných čakárňach, objednať sa ku lekárovi na presný deň a čas. Aké sú podmienky podľa pripravovanej novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti?
Ako to má fungovať
• Pacient sa cez informačný systém objedná u lekára.
• Nebude platiť za objednanie, ale za vyšetrenie, pretože nebude hradené z verejného zdravotného poistenia. Zvyčajne zaplatí od 15 až do 30 eur.
• Termín dostane najskôr o 12 hodín, najneskôr do 15 dní.
• Lekár ho ošetrí najskôr od druhej poobede.
Čo musí splniť lekár
• Pred platenými ordinačnými hodinami musí ordinovať sedem, špecialista šesť hodín bezplatne.
• Platené ordinačné hodiny spravidla nezačnú skôr ako o druhej poobede.
• Nesmú trvať viac ako štvrtinu času bezplatných.
• Lekár nesmie ošetriť viac ako tretinu pacientov z tých, ktorých ošetril počas bežnej ordinácie.
• Príjmy z platieb za vyšetrenie nesmú prekročiť tretinu jeho celkových príjmov.
• Ak lekár nedodrží pravidlá, bude mu hroziť pokuta do dvoch tisíc eur.
Objednávať by sa malo cez jednotný informačný systém, ktorý má poskytnúť Národné centrum
Potvrdenie objednávky dostanete SMS-kou
* Čas začiatku vyšetrenia je orientačný a môže byť ovplyvnený akútnymi prípadmi alebo nepredvídateľnými udalosťami * Dostavte sa do čakárne minimálne 10 minút vopred * V prípade, že sa nemôžete na objednaný termín dostaviť, zrušte ho cez internet alebo zavolajte do ambulancie * Ak sa objednáte a nedostavíte, blokujete tak termín, ktorý mohli využiť iní pacienti * Ak sa opakovane nedostavíte na objednaný termín bez jeho zrušenia, môže vás systém v budúcnosti odmietnuť objednať.
zdravotníckych informácií. Poskytovanie tejto služby nebude pre lekára povinné.
Viacerí ľudia poukazujú aj na fakt, že vyšetrenie popoludní si kvôli výške poplatku nebude môcť dovoliť každý. „Záujem o objednanie by okrem dobre zarábajúcich ľudí mali určite aj dôchodcovia, ťažko chorí či matky s deťmi,“ povedala Mária Lévyová, riaditeľka Asociácie na ochranu práv pacientov. „Pre týchto ľudí je poplatok privysoký. Privítala by som, keby bol nižší alebo existoval pre nich ochranný finančný strop.“
O návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti budú rokovať poslanci slovenského parlamentu. Ak ju schvália, platiť by mohla od budúceho roku.
Prečo nie je viac špecialistov
S dlhými čakacími dobami pred ambulanciou, ale aj pri objednávaní, sa pacienti najčastejšie stretávajú pri lekároch špecialistoch. Viacerí ľudia navrhujú, aby sa rozšíril počet špecializovaných ambulancií. Argumentujú tým, že pacienti by sa rozdelili a čakanie na vyšetrenie skrátilo.
Dôvod, prečo je v niektorých okresoch len jeden urológ či diabetológ, vysvetlila Anna Majbíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja. Odvolala sa na Nariadenie vlády 640/2008, ktoré definuje sieť poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti. „Ministerstvo zdravotníctva na základe nariadenia určilo počet ambulancií podľa počtu obyvateľov. Zdravotné poisťovne nepodpíšu zmluvu s ďalším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti mimo plánovaného počtu.“

Lekárov je málo
Nervozitu v čakárňach komplikuje nedostatok lekárov. Mladí odchádzajú do zahraničia, tí, ktorí ostali starnú, zomierajú. Zdravotnícke zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja hľadajú v súčasnosti 25 lekárov, z toho deväť na Oravu.
Oravská poliklinika v Námestove potrebuje stomatológa, kožného lekára, oftalmológa, lekára pre deti a dorast.
Hornooravská nemocnica v Trstenej prijme lekárov chirurgického, interného a gynekologicko pôrodníckeho oddelenia, lekára OAIM aj rádiodiagnostiky.
Ešte horšia situácia je v Liptovskej nemocnici, kde súrne potrebujú až osem lekárov.
Čo na to verejnosť
Ľudia reagujú rôzne na pripravované zavedenia poplatku za vyšetrenie u lekára, ktoré ich môže vyjsť až na 30 eur.
Danka Špavrová - Toto je vysoká cena. Ale som za to, aby sa u lekárov platilo ako kedysi.
Renata Mikytová - Nepáči sa mi, že to musí byť poobede. Čo ak budem potrebovať odbery alebo RTG? Prečo pre takých pacientov nevyčlenia jeden deň v týždni doobeda? Prečo v niektorých ambulanciách funguje objednávanie aj teraz a bez poplatku.
Ján Mičkalík Mimax - Súhlasím, ak to bude mimo ordinačné hodiny.
Štefan Brachňák - A čo tak viac lekárov a plánovanie?
Rastislav Kočka - Radšej mať toľko lekárov, aby sa nemuselo čakať päť hodín v rade. Ale prídem a do hodinky odídem. No nie? Prečo peniaze?
Erika Flonteková Žuffová - Pekná myšlienka, lenže lekárov je nedostatok. A plánovať sa dá určitým lekárom. Sú takí, ktorí pracujú v ambulancii, a pritom chodia aj na oddelenie. Ale navrhovaný poplatok je vysoký. Keby dali dva až päť eur, bolo by to v poriadku.
Andrej Bielik Mrkva - Nechápem to. Prečo by som mal za úplne normálnu a najmä samozrejmú službu platiť. To je snáď otázka profesionality lekára a jeho systému, nie mojich peňazí.
Miroslava Chmelíková - Áno, ale iba v poobedňajších hodinách. Aby sa nestávalo to, že sa budú mnohí predbiehať a sestrička iba odvrkne, že mali zaplatené objednanie na presnú hodinu.
Mirka Škvarková Maderová - Minule som malého objednávala na ORL. Presný termín stál 12 eur.
Jozef Holier - Tridsať eur nezarobí väčšina občanov Slovenska za celu zmenu.
Ludmila Hauková - Nesúhlasíme. Nemáme na to dôchodky a platy.
Ivča Jókušová Bučeková - Čo tak objednať pacienta bez poplatku na určitý termín, aby neboli preplnené čakárne? Sme v EU a v iných štátoch to tak funguje, malo by to byť jednotné. Lenže Slovensko je jednotné akurát v cenách.
Zdenka Bakalová - Myslím si, že objednať ma na konkrétnu hodinu dokážu aj bez poplatku. Tak isto ako to dokáže kaderníčka kozmetička, pedikérka.
Monika Skubenová Chomisteková - To je už nenormálne. Len ako vytiahnuť aj posledné peniaze od bežných smrteľníkov. Veď v lekárni za bežné prechladnutie pre jedného člena rodiny necháte 20 eur ako nič.
Čo na to lekári
Igor Kršák, všeobecný lekár - Nikdy som nevyužíval starý systém prednostného vyšetrenia za peniaze

a nebudem ani nový. Zdravotníctvo musí riešiť iné problémy. Zlyháva komunikácia medzi všeobecným lekárom a špecialistom. Keď pošlem k nemu človeka, ktorý má veľké bolesti kvôli vyskočenej platničke, objednajú ho na vyšetrenie o tri týždne. Čo má chudák dovtedy robiť?
Vendelín Ťažandlák, stomatológ a prevádzkovateľ viacerých zubných ambulancií - U nás objednávame bezplatne odjakživa. Optimálne je, keď pacient nečaká dlhšie ako mesiac. Ale poznám ambulancie, kde majú veľa pacientov a čaká sa dlhšie. Pri objednávaní musíme brať ohľad na predpokladanú dĺžku zákroku. Je rozdiel, či plombujem, trhám, brúsim jeden zub alebo viac. Či robím korunku alebo celú zubnú protézu. Sestrička príchody ľudí plánuje tak, aby nemuseli dlho čakať pred ambulanciou. Platí zásada, že bolestivé prípady ošetríme ráno, potom prídu na rad objednaní pacienti.
Objednávanie cez internet
Na bezplatné objednávanie sa u lekárov slúži webstránka www.objednatvysetrenie.sk. Využilo ju už 30-tisíc pacientov. Ambulancia sa však musí v systéme registrovať.
V Žilinskom kraji využíva možnosť objednať sa online 45 ambulancií. Kto na Orave?
• V Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne sa môžu pacienti bezplatne objednať v ortopedickej príjmovej ambulancii, na rádiológii, mamografii, magnetickej rezonancii, na CT vyšetrenie, na gynekologický ultrazvuk či echokardiografii.
• V Hornooravskej nemocnici v Trstenej sú do systému zapojené ambulancie mamografie a SONO brucha i prsníkov.
• V Oravskej poliklinike v Námestove poskytuje možnosť objednania cez internet ambulancia zubného lekára a rádiológia.
• Cez webovú stránku www.objednatvysetrenie.sk si bezplatné vyšetrenie objednáte aj v kardiologickej ambulancii doktora Klabníka v Námestove a na urológii u doktora Javorku v Trstenej.
V trstenskej nemocnici vyšetria v ambulancii SONO približne 50 pacientov denne. Patria medzi nich akútne prípady, pacienti z oddelení aj objednaní. „Kedysi tu ráno sedelo dvadsať nervóznych ľudí,“ hovorí vrchná technička rádiológie Daniela Kuloštiaková. „Zavedenie objednávania online nám umožňuje lepšie zorganizovať prácu.“ Vyšetrenia brucha, na ktoré pacient musí prísť na lačno, robia hlavne ráno. Sono prsníkov neskôr, pričom denne objednávajú približne šesť pacientok. „Sestrička musí sledovať systém a aktualizovať údaje, ale online objednávanie je určite dobrá vec,“ hovorí Daniela Kuloštiaková. „Ale ešte stále sa veľa ľudí objednáva telefonicky.“