ZUBEREC, DOLNÝ KUBÍN. Tradičné spracovanie ľanu či dreva, včelárstvo, mletie obilia, rekonštrukcia farbiacich zariadení, mangľa, rôzne konferencie a semináre. Piatim partnerom zo Slovenska a Poľska prešiel cezhraničný projekt Pri ceste na dedine, prostredníctvom ktorého obnovia a pripomenú návštevníkom niekdajšie tradičné remeslá.
Zborník aj konferencia
Hlavnou myšlienkou spoločného projektu je ochrana a rozvoj kultúrneho dedičstva na poľsko-slovenskom pohraničí. Každý z piatich partnerov bude robiť aktivity vo svojom zariadení. Z Oravy získalo peniaze Múzeum oravskej dediny v Zuberci a Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.
Dolnokubínčania dostanú z celkovej dotácie takmer 120-tisíc eur. Oravské múzeum z nich zorganizuje odborný seminár, výsledkom ktorého bude zborník. V budúcnosti môže miestnym školám poslúžiť ako pomôcka pri výučbe regionálnej histórie. Múzeum vydá aj publikáciu o vzniku, rozvoji a súčasnosti remesla v historickom regióne Oravy.
„Projekt nám pomôže nielen po materiálnej stránke, ale obrovským obohatením bude pre nás posilnenie väzieb a výmena odborných skúsenosti medzi partnermi,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.
Zaostrené na ľan
Zuberčania zrekonštruujú päť objektov. Opravovať budú mlyn, valchu, mangeľ, olejáreň aj šoltýzsky dom. „V mlyne z Novote musíme urobiť nové náhony, ktoré posúvajú vodu na mlynské koleso,“ hovorí správca múzea Richard Janoštín. „Konečne budeme môcť ukázať mletia obilia.“
V starodávnej valche treba zrekonštruovať náhon, koleso, kadlub aj zariadenie na ubíjanie súkna. „Rokmi drevo zhnilo, valcha nefunguje. Vďaka projektu zhodnotíme valchu a ľudia si budú môcť pozrieť celý proces splsťovania vlny.“

V šoltýskom dome z Novote múzejníci nanovo prekryjú strechu. V interiéri pribudne expozícia spracovania ľanu, od česania cez snovanie až po tkanie. Návštevníci celý proces výroby plátna uvidia aj priamo v praxi.
V ďalšom dome z Novote, niekdajšej olejárni, v ktorej ľudia lisovali ľanové semeno a vyrábali ľanový olej, taktiež treba opraviť prekrytie strechy. Pribudnú ukážky tradičného lisovania ľanového oleja. Napokon sa časť dotácie ujde aj mangľu z Veličnej. „Prekryjeme strechu, v zadnej časti vytvoríme expozíciu výroby modrotlače, návštevníkom ukážeme celé zariadenie modrotlačiarskej dielne,“ povedal Richard Janoštín.
Remeslá v Poľsku
Žiadateľom bol Orawski Park Etnograficzny zo Zubrzyce Górnej, partnermi okrem dvoch oravských aj Múzeum slovenskej dediny v Martine a poľské Muzeum Okręgowe v Nowym Sącze. Na Kysuciach správca opraví desať objektov. Podobne ako na Orave, aj tam pribudnú výstavy zo spracovania ľanu, včelárstva a tradičného spracovania dreva.
Poliaci v Zubrzycy Gornej zrekonštruujú farbiace zariadenia z osemnásteho storočia, mangeľ a presun, obnovia historické farmy a tesársky a šindliarsky závod. V každom zapojenom zariadení pribudne remeselná expozícia, partneri vytvoria aj takzvanú Trasu vidieckeho priemyslu a remesla, ktorá sa bude skladať z interaktívnych a papierových máp. Výstupom záverečnej konferencie v Poľsku bude aj dvojjazyčná publikácia.
Z eurofondov dostali múzeá 1,29 milióna eur. Všetky aktivity musia uskutočniť do konca októbra budúceho roka.