BOBROV. Vytvorenie podmienok pre zachovanie kultúrneho a prírodného dedičstva na poľskej a slovenskej Orave. Taký je názov cezhraničného projektu Bobrova s poľskou Lipnicou Wielkou, na ktorý dostali partneri viac ako 580-tisíc eur.
Zlepšenie vzťahov
„Kedysi sme boli všetci Oravci, po odčlenení štrnástich oravských obcí z bývalej Československej republiky a ich pričlenení do Poľska sa pretrhli mnohé rodinné i priateľské väzby,“ hovorí starosta Anton Grobarčík. „Chceli by sme ich takouto formou opäť obnoviť.“
Bobrovčania vďaka dotácii zrekonštruujú interiér kultúrneho domu. Sálu rozšíria, nainštalujú nové ozvučenie, opravou prejde aj pódium. V budove pribudnú dve miestnosti, v ktorých obec vytvorí minimúzeum oravských tradícií.
„Chceme tam dať náradie, nástroje a iné artefakty zo života našich predkov. Verím, že niečo pozháňame od našich ľudí, ale aj z okolitých obcí. Určite v tejto trvalej expozícii vystavíme aj kráľovskú listinu, ktorou cisár František I. v roku 1818 udelil obci mestské výsady a povýšil ju na mesto.“
Zatraktívnenie regiónu
Poliaci vytvoria z eurofondov Centrum lokálneho produktu. Jeho súčasťou bude výstavba nového amfiteátra, zatraktívnenie námestia Piotra Borowego, osadenie výstavných stánkov.
„Počítame s tým, že sa centrum stane strediskom turistiky, jednou z turistických ikon regiónu,“ napísali partneri v žiadosti. „Veríme, že umožní vývoj a rast identity obyvateľstva obcí, zachovanie kultúrneho dedičstva a špecifiká vidieckej oblasti, ovplyvní rast atraktivity regiónu v oblasti turizmu a investícii.“
Na uskutočnenie projektu majú obce viac ako rok a pol, skončiť musia do októbra 2018. Súčasťou bude aj viacero spoločensko-kultúrnych podujatí na oboch stranách hranice.