VAVREČKA. Kríž pri Starom mlyne stojí ako pamiatka na tragickú smrť Jozefa Hrkeľa, dali ho postaviť jeho deti.
„Keď viezol tovar na voze, splašili sa mu zapriahnuté kone, voz prevrátili a on tam tragicky zahynul,“ vysvetlil starosta Peter Kružel. „V minulosti sa v tejto oblasti nachádzal dedinský mlyn, popri ktorom viedla cesta. Neskôr, keď ju nahradila asfaltová vozovka, zarástla krovinami.“ Pozostatky starého mosta sú tam dodnes. Kríž je umiestnený na rozhraní katastrov Vavrečky a Ťapešova.
Ako pamiatka moru alebo inej nákazlivej choroby, ktorá potrápila Vavrečanov, stojí kríž pri Zalesnom. Postavili ho v roku 1828 a v minulosti sa nazýval aj morový. Pôvodne stál na ihrisku, avšak obyvatelia ho presunuli na terajšie miesto. V tejto lokalite sa nachádzal aj pôvodný cintorín a hromadný hrob obetí moru, ktorý bol zalesnený pri výstavbe Oravskej priehrady.
„Pri kríži pri škole, ktorý kedysi, keď bola obec oveľa menšia, stál na konci dediny, sa obyvatelia zvykli zastaviť cestou na pole a pomodliť sa,“ hovorí Kružel. „Tiež sa pri ňom modlili aj regrúti pri odchode na vojnu.“ Neskôr tento kríž preniesli Vavrečania pred kostol svätej Anny. Na súčasné miesto ho preložili pri výstavbe novej štvrte individuálnej bytovej výstavby.
V obci pri Kaplnke Panny Márie Lurdskej stojí kríž, o ktorom zatiaľ nie je známe, za akých okolností vznikol. Ďalšou zaujímavou pamätihodnosťou obce je socha svätého Jána Nepomuckého z roku 1831, Kaplnka svätej Anny z roku 1829 či rímskokatolícky kostol svätej Anny.