DOLNÝ KUBÍN. Obmedzenie alebo dokonca zrušenie hazardu v mestách a obciach nie je jednoduché. Svedčí o tom viacero prípadov. Do nejasných sa zaradil aj Dolný Kubín.
Platných podpisov je málo
Dobrovoľníci zbierali podpisy pod petíciu proti hazardu v meste od marca minulého roku. Koncom októbra odovzdali 298 petičných hárkov na mestskom úrade.
Petíciu preveril kontrolór mesta, ktorý organizátorov nepotešil. Zistil, že na hárkoch je 5551 podpisov. Ale to nie je podstatné. Dôležité je, koľko je platných. Legislatíva určuje, že ju musí podpísať minimálne 30 percent obyvateľov mesta vo veku nad 18 rokov. V prípade Dolného Kubína to predstavuje 4554 obyvateľov. A táto podmienka splnená nebola.
„V petícii alebo v podpisovom hárku musí občan, ktorý petíciu podporuje, uviesť čitateľne svoje meno, priezvisko, adresu pobytu,“ povedal hlavný kontrolór Peter Florek.
Jeho kolega Tomáš Chovanec pri kontrole neuznal až 1137 podpisov. Chýbalo 140 platných podpisov.
Gramatická chyba veci skomplikovala
Mestské zastupiteľstvo na základe správy hlavného kontrolóra zobralo tieto čísla na vedomie. Poverili hlavného kontrolóra, aby petíciu skontroloval v januári opäť.
Medzitým však kontrolór Peter Florek ochorel, takže kontrolu urobiť nemohol. Po návrate do práce zistil, že spravil chybu. „Správa, ktorú som predkladal poslancom, nebola kontrola vybavovania petície, ale prešetrenie a vybavenie petície.“
Preto navrhol úpravu uznesenia, aby sa z neho vypustilo opätovná kontrola, keďže prvú nevykonal, len petíciu prešetril. Potom sa dozvedel, že organizátori požiadali o posúdenie petície súd.
„Preto navrhujem, aby som kontrolu nerobil. Súd si pravdepodobne vyžiada materiály, takže by som nemal čo kontrolovať. A navyše posúdi petíciu najobjektívnejšie.“
Proti tomu sú prekvapujúco organizátori petície. „Gramatický výklad nebráni a nesmie brániť reálnemu splneniu uznesenia kontrolórom mesta,“ povedal organizátor petície Patrik Šoch. „Kontrolór sa snaží zvaliť vinu na vás, páni poslanci a poslankyne. A to tak, že povie, že ste chybu urobili vy a nie on. Snaží sa odvrátiť pozornosť od skutočného problému.“ Tvrdil, že je úplne jedno, čo bolo podané na súd. Podľa neho má kontrolór vykonať uznesenie a teda kontrolu petície.

Podstatný je obsah správy
Ján Prílepok požiadal zástupcov radnice, aby vysvetlili právny stav.
Vysvetlil ho prednosta Jaroslav Láštic. „Názov kontrola petície je len formálna chyba. Stále je to po obsahovej stránke správa o prešetrení a vybavení petície. Dôležité je, že ste ju videli a oboznámili ste sa s ňou.“
Podobný názor má Samuel Javornický, druhý zástupca organizátorov petície, ktorý vystúpil na zastupiteľstve. „Podľa nášho právneho názoru nie je zásadný gramatický, ale materiálny výklad.“
Poslanec Matúš Lakoštík navrhol nechať to na rozhodnutí súdu.
„Načo sa v tom vŕtať. Súd nám dá zadarmo právne stanovisko, ktoré bude nespochybniteľné. Teraz tu máme pochybnosti o kontrolórovi a všeličom.“
Podobný názor má Zdenka Poracká. Podľa nej je súd jediný kompetentný orgán, ktorý povie, či sa stala chyba, alebo nie.
Urobíme novú petíciu
Patrik Šoch priznal, že dôvodom ich snahy je skrátiť proces posúdenia podpisov. Súd môže trvať dlho.
„Za ten čas vzniknú nové licencie aj herne, noví hráči. Ak mesto schváli nové uznesenie, poukáže na to, že kontrolór má pravdu a vy, poslanci, ste zlyhali. Viete, aká tlačová správa sa dá očakávať.“ Narážal pritom na prvú, v ktorej sa nelichotivo vyjadrili o ich rozhodnutí.
„Toto bolo vyhrážanie?“ opýtal sa Matúš Lakoštík. Z pléna sa pritom ozvalo viacero súhlasných hlasov.
„Nie,“ povedal Patrik Šoch. „Povedal som to preto, aby ste sa zamysleli nad tým, prečo žiadame, aby sa ponechalo pôvodné uznesenie.“
Poslanci nakoniec prijali návrh petičného výboru, aby hlavný kontrolór pri kontrole petície rešpektoval rozhodnutia Ústavného súdu v súlade s princípom právneho štátu. Súčasne mu prikázali, aby organizátorom ukázal podpisy, ktoré sú podľa neho neplatné.
„Pravdepodobne budeme musieť urobiť novú petíciu,“ priznal Patrik Šoch. „Postup budeme koordinovať s centrálou v Bratislave, aby sme sa vyhli omylom.“
Na zber podpisov chcú využiť jedno stále zberné miesto. Plánujú aj návštevy bytov. Dôležitou zmenou je ich snaha zapojiť do petície Zastavme hazard aj ďalšie mestá a dediny na Orave.
„Urobíme všetko preto, aby sme boli úspešní a hazard zmizol z našich miest a dedín.“