Počas dvanásteho svetového dňa obličiek budú nefrológovia ľudí upozorňovať, že nadmerné priberanie nevyvoláva len cukrovku a vysoký krvný tlak, ale sprievodným javom týchto dvoch ochorení môže byť aj poškodenie obličiek. „Bol som na preventívnej prehliadke u obvodnej lekárky,“ hovorí Jozef Kolenčík, pacient trstenskej dialýzy. „Zistili mi vysoký tlak, začal kolobeh vyšetrení, až som skončil tu.“
Vysoké riziko
V Európe trpí nadváhou alebo obezitou až šesťdesiat percent obyvateľstva. „Obézni ľudia majú dva až sedemkrát vyššie predpoklady na chronické zlyhanie obličiek,“ hovorí Monika Alaxinová, vedúca nefrologička dialyzačných centier B. Braun Avitum na Slovensku. „Obličky objemného človeka musia viac pracovať, hovoríme o hyperfiltrácii. Tá má kompenzačný význam, ale v dlhodobom horizonte funkciu obličiek zhoršuje.“
Najznámejším spôsobom merania obezity je takzvaný body mass index (BMI). Každý štvrtý Slovák ho má v rozpätí 25 až 30 a trpí nadváhou. Rovnaký počet ľudí na Slovensku má index nad 30 a lekári už hovoria o obezite. Ak prekročí 40, ide o ťažký stupeň obezity s vysokou pravdepodobnosťou ochorení bezprostredne ohrozujúcich život.
Pohyb je nevyhnutný
Znížiť riziká, či už nadváhy alebo ochorenia obličiek, môže každý veľmi jednoducho – pravidelným pohybom a správnym stravovaním. Začať treba skôr, ako bude neskoro. Poškodené obličky totiž nebolia. Často sa na problém príde až vtedy, keď je zničených 80 percent tkaniva.

„Fyzická aktivita výrazne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a v mnohých prípadoch, aj keď nie vždy priamo, aj obličkových ochorení,“ povedal Marián Vojtko, vedúci lekár trstenskej dialýzy. „Poškodenia vyplývajúce z našej nesprávnej životosprávy sú väčšinou trvalé a nezvratné, lekári liečia už iba funkčný zvyšok našich chorých orgánov. Preto stále platí, že zdravý životný štýl a pohyb sú najlepším liekom.“
Strážia si svoje telo
Svoje vie o správnej životospráve aj ambasádor tohtoročného svetového dňa obličiek, Námestovčan Roman Vavrečan, majster Slovenska v kulturistike. „Ako kulturista som si vedomý záťaže pre organizmus, či už z pohľadu príjmu bielkovín, náročného silového tréningu alebo aeróbnej aktivity. Treba sa starať o príjem tekutín, minerálov, elektrolytov. Je dôležité dávať si pozor na svoje telo a obličky.“
Jozefovi Franerovi pred osemnástimi rokmi transplantovali obličky. Je aktívny športovec, má titul majstra Európy v tenisovej štvorhre, individuálny golfový bronz z majstrovstiev sveta transplantovaných v Argentíne z roku 2015. „Aj s transplantovanou obličkou môžem byť každý týždeň raz na golfe, raz na kurte, šport mi veľmi pomáha,“ hovorí.
Otvorené dvere pre každého
Pacienti si už dva roky môžu na internete otestovať svoje obličky. Od tohto roku je na internete prístupná druhá obličková kalkulačka, tentokrát určená pre lekárov.
Ľudia si však už tradične druhý marcový štvrtok, teraz to vychádza 9. marca, môžu dať vyšetriť obličky priamo u odborníkov na dialyzačných strediskách a nefrologických ambulanciách.
„Počas dňa otvorených dverí môže prísť ktokoľvek, bez odporúčania od lekára aj bez zdravotných ťažkostí,“ hovorí Marián Vojtko. „Vlani sme takto vyšetrili zhruba tridsať ľudí v Trstenej, rovnako v Námestove. Pätine sme odporučili hĺbkové nefrologické vyšetrenie, z toho šesť či sedem pacientov trvalo sledujeme. Našťastie sme neobjavili závažné ochorenia, ale včasným diagnostikovaním sme im predišli.“
Kontaktná adresa:
Dialyzačné stredisko Trstená
B. Braun Avitum s.r.o.
Ul. Mieru 1887/30, SK-028 01 Trstená
Tel. +421-435 324 477 (dialyzačné stredisko)
+421-435 307 416 (nefrologická ambulancia)
Fax +421-435 324 479
e-mail: avitum-trstena.sk@bbraun.com