ORAVSKÁ LESNÁ. S papierovým obrúskom si príroda poradí za štyri mesiace. Látka vyhodená v kríkoch sa rozloží za rok, hliníková plechovka a cigareta za 15 rokov, plastová taška za 25, žuvačka za 50, plastová fľaša za sto rokov. Medzi rekordérov patrí jednorazová plienka. Na jej rozloženie trvá až 250 rokov.
Tabuľa so spomínanými výrobkami a časom rozloženia pribudne na 4,8 kilometra dlhom lesníckom náučnom chodníku.
Trasa vedie od Základnej školy cez teleso bývalej lesnej železnice, lesnými porastmi k sedimentačnej nádrži Nová Rieka. Pokračuje na vyhliadku Jackovky a ponad lesnú cestu Pod Rusnáčkou späť k ZŠ.
„Nachádza sa na nej 35 zastávok s deviatimi základnými informačnými tabuľami, na ktorých je návštevníkom prezentovaná lesnícka činnosť a les ako spoločenstvo živej a neživej prírody,“ povedal Anton Kondela z námestovského závodu Štátnych lesov, ktorý je autorom projektu. Návštevníci sa zoznámia aj s približovaním dreva koňmi, bývalou lesnou železnicou v Oravskej Lesnej, históriou mlyna Srogončík, výrobou triesla, lesnou škôlkou s náradím, kŕmnymi zariadeniami a starostlivosťou o zver, včelárstvom, studničkou a inými zaujímavosťami.
Novú tabuľu osadia na stanovisku pri Novej rieke. „Nachádza sa tam odpočinková zóna s altánkom a lavičkami, kde býva porozhadzovaných najviac odpadkov,“ povedal Anton Kondela. Inšpiráciu získal v Čechách, kde podobná tabuľa už turistov informuje. „Tabuľa má ľudí prinútiť porozmýšľať nad odpadom, ktorý často končí na zemi. Mnohí netušia, ako dlho tam ostane.“ Ak by niekto chcel hodiť použitú plienku do kríkov, zistí, že nájsť ju bude môcť ešte aj jeho prapravnuk.