TRSTENÁ. Pred dvomi rokmi sa viaceré obce zo Slovenska a Poľska zapojili do spoločného projektu na výstavbu cyklochodníkov spájajúcich susedné štáty. Po mnohých problémoch sa chodník z Trstenej až do Nového Targu podarilo urobiť. Teraz žiadali obce peniaze na jeho dovybavenie. Úspešne.
Veľa vecí chýba
„Pred výstavbou cyklochodníka sme to mali v dedine ťažké,“ hovorí suchohorský starosta Miloš Šustek. „Dnes si ho však naši ľudia pochvaľujú. V lete ho využívajú do práce, na turistiku, v nedeľu je dedina plná Poliakov.“
Do ďalšieho projektu sa Suchá Hora zapojila práve preto, že z prvej dotácie sa nepodarilo urobiť veci, ktoré sú naoko drobnosťami, ale veľmi potrebnými.
„Pribudnúť by mali altánky, informačné tabule, zvislé a vodorovné značenie, smerovníky v dedinách aj priamo na trase. Na slovenskej strane treba doplniť značenie pred stĺpikmi osadenými priamo do chodníka. Pred každým bude dlhá čiara a psychický retardér, aby cyklista vedel, že nasleduje prekážka.“
Na trase vedúcej okolo prihraničnej dediny by mala byť aj tabuľa s informáciami o dnes už rozpadnutej železničnej stanici aj s dobovými fotografiami, ako budova kedysi vyzerala.
Viaceré zaujímavosti
Súčasťou projektu je aj výstavba viac ako jeden a pol kilometra cyklotrasy v Dolnom Kubíne a okolí. S už existujúcou trstenskou bude prepojená Oravskou cyklomagistrálou, ale aj oravskou železnicou. V jej blízkosti budú na oboch stranách, v Dolnom Kubíne aj v Trstenej, umiestnené cykloboxy, do ktorých si budú môcť cyklisti uložiť bicykle.
Zaujímavosťou na slovenskej strane bude zveľadenie krypty a vstupnej brány trstenského Kostola sv. Martina. V areáli kostola pribudnú tabule s informáciami o zrekonštruovaných kultúrnych pamiatkach.
Slováci aj Poliaci vydajú cezhraničné cyklomapy, ktoré budú totožné s tabuľami.
Deviati partneri
Poliaci v rámci projektu doznačia takmer dvadsať kilometrov cyklotrasy, z ktorých je v súčasnosti ešte viac ako osem kilometrov rozostavaných. Tieto budú nadväzovať na už postavenú trasu z Trstenej do Nového Targu.
Do cezhraničného projektu sa zapojilo deväť samospráv. Predkladateľom je mesto Dolný Kubín, partnermi Trstená, Liesek, Hladovka, Suchá Hora, Rímskokatolícka cirkev, farnosť Trstená a poľské gminy Zakopané, Poronin a Koscielisko. Dotácia presiahla 1,85 milióna eur. Práce musia obce ukončiť do konca októbra budúceho roku.