ZÁBIEDOVO, NIŽNÁ. Autobusové zastávky mimo dedín majú a súčasne nemajú majiteľov. Takou je napríklad niekdajšia búdka pred Zemianskou Dedinou či pred Zábiedovom. Obidve využívajú ľudia z dedín vzdialených od zastávok niekoľko kilometrov. Improvizované čakárne však stoja na cudzích pozemkoch.
Úkryt pre mladých
Na podnet tvrdošínskeho primátora zastávka spred Zemianskej Dediny pred časom zmizla. Odstránila ju Nižná, ktorá ju tam pre svojich ľudí pred rokmi umiestnila. Cestujúci v nej však čakali málokedy. V lete a na jeseň ju v horšom počasí využívali najmä predavači čučoriedok, brusníc či hríbov.
„Predtým, než sme ju zrušili, sme zisťovali, čo na to povedia Zemania,“ povedal starosta Jaroslav Rosina. „Boli radi, že odtiaľ zmizne. Aj tak ju mladí využívali len na to, aby sa za ňou ukrývali a vystrájali bohviečo.“
Spoje, ktoré tam stávali doteraz, zastavujú pri odbočke k Zemianskej Dedine, miestnej časti Nižnej, aj naďalej, hoci tam už zastávka nie je. Ján Lenčucha, vedúci prevádzky autobusovej spoločnosti v Trstenej, informoval, že po oteplení na miesto, kde stála zastávka, osadia aspoň stojan s cestovným poriadkom.
Len odpratávajú odpadky
Podobný problém majú aj Zábiedovčania. Tí majú jednu z autobusových zastávok medzi Trstenou a Tvrdošínom, od dediny je vzdialená zhruba štyri kilometre. Stojí v trstenskom katastri. Starať sa však o ňu musí obec, keďže ju využívajú jej občania.

„Je to nešťastná zastávka,“ povedal starosta Ján Banovčan. „Keď sme pred rokmi uvažovali nad prechodom pre chodcov pred ňou, narazili sme na množstvo problémov. Nie je v intraviláne, miesto nie je ani osvetlené. Keďže sa nachádza pri ceste prvej triedy, museli by sme splniť niekoľko ďalších podmienok.“
Starosta si je vedomý toho, že Trstenú zastávka zaujímať nemusí. Veľa s ňou však nemôžu robiť ani oni. „Maximálne tam chodievame raz za čas vyzbierať odpadky. Nič iné ako upratovať tam však robiť nemôžeme.“