ALMATI. Na prelome januára a februára sa uskutočnila v poradí 28. Svetová zimná univerziáda. Slovensko malo zastúpenie v šiestich športoch. Čo je však podstatnejšie, na najvýznamnejšej športovej udalosti po Olympijských hrách reprezentovali našu krajinu aj traja Oravčania.
Biatlonisti ďaleko dochádzali
Hneď dvojnásobné zastúpenie sme mali v biatlone. Rovnako ako v roku 2015 v Osrblí hájili slovenské farby Dolnokubínčania Alžbeta Majdišová a Henrich Lonský. „Teší ma, že som mohla reprezentovať Slovensko na univerziáde v Kazachstane,“ hovorí biatlonistka Dukly Banská Bystrica. „Cítila som sa tam veľmi príjemne až na pár mínusov. Na trate sme museli dochádzať autobusom hodinu a pol a tiež v meste mi vadil smog.“
Oravčanka sa predstavila v štyroch disciplínach. V individuálnych dosiahla najlepší výsledok hneď na úvod v šprinte na 7,5 km. I napriek čistej streľbe obsadila so stratou dvoch minút a ôsmich sekúnd 15. miesto. „So streľbou som bola spokojná. Bežecky to bolo ťažšie, pretože na univerziádu som pricestovala len v utorok a štvrtok sa už išli preteky. Svoju rolu tiež zohrala dlhá cesta a päťhodinový časový posun.“
Alžbeta potom v stíhacích pretekoch i s hromadným štartom obsadila zhodne 17. priečku. Najlepšie umiestnenie dosiahla v zmiešanej štafete, kde Slovensko finišovalo na dobrom piatom mieste. „Výsledky boli celkom fajn. Veď v Osrblí som dosiahla najlepšie v individuálnych pretekoch 19. miesto, teraz som skončila najhoršie sedemnásta. Z univerziády si teda odnášam najmä príjemne zážitky.“
Henrich Lonský výsledkovo nezažiaril. Predstavil sa v troch disciplínach. V šprinte na 10 km bol 42., v stíhačke si polepšil o sedem priečok a vo vytrvalostných pretekoch na 20 km skončil na 33. mieste.

Hokejisti potešili
Pekný turnaj na univerziáde v Kazachstane odohrali slovenskí hokejisti aj s Oravčanom Michalom Kabáčom. Základnú skupinu odštartovali jasným víťazstvom 9:0 proti Veľkej Británii. Rodák z Liesku sa do štatistík zapísal jednou asistenciou. Potom Slováci zdolali aj výber USA 4:1. „Po prvých zápasoch som veril, že môžeme získať medailu. Za krátky čas sme vytvorili skvelú partiu na ľade i mimo neho.“ O prvú priečku v skupine zabojovali naši reprezentanti s Kanadou. Proti favoritovi odohrali veľmi dobrý zápas, no nakoniec prehrali 3:5. Michal Kabáč si pripísal druhú asistenciu na turnaji. Vo štvrťfinále sa tak náš výber stretol s Českom. Vyrovnaný zápas rozhodli až nájazdy, v ktorých stálo šťastie už tradične pri českej reprezentácii. „Pred zápasom nikto na prehru ani len nepomyslel. Boli sme draví za víťazstvom a to nám možno do určitej miery uškodilo. Začiatok nám vôbec nevyšiel. V 6. min už bolo 0:2. Našťastie stav sme dorovnali. Škoda nájazdovej lotérie.“
Slováci si potom zahrali ešte o konečné umiestnenie. Zápasy so Švédskom (4:2) i Lotyšskom (5:4) vyhrali a obsadili konečnú piatu priečku. „Z prvej univerziády som bol milo prekvapený. Myslím si, že sa dá pokojne zrovnávať s olympiádou. Ťažko by som hľadal nedostatky.“
Michal Kabáč je v aktuálnej sezóne hráčom extraligového Liptovského Mikuláša. V 40 zápasoch si zatiaľ zapísal do štatistík jeden gól a päť asistencií. Jeho tím čaká náročný záver sezóny. Môže postúpiť do play off, ale i takisto hrať baráž o záchranu. „Všetci veríme, že si zahráme súboje play off a vyhneme sa baráži.“

O univerziáde
Univerziáda je vysokoškolské medzinárodné športové podujatie. Hlavným organizátorom hier je Medzinárodná federácia vysokoškolského športu (International University Sports Federation – FISU). Pre súťažiacich platí vekové obmedzenie do 26 rokov a dôležitá je ich akademická príslušnosť. Prvá letná univerziáda sa konala v roku 1959, zimná o rok neskôr.
V Kazachstane sa tento rok predstavilo zo Slovenska 42 športovcov (bežecké a alpské lyžovanie, biatlon, snoubording, krasokorčuľovanie a hokej). Na stupne pre víťazov sa dostali iba dvaja. Zjazdoví lyžiari Barbara Kantorová a Matej Falat získali zhodne bronzové medaily.
