DOLNÝ KUBÍN. „Keď som mal osemnásť rokov, o extáze som nič nevedel,“ povedal Martin Žák na začiatku netradičného moderného multimediálneho protidrogového divadla.
Netrvalo dlho a droga ho úplne pohltila. Svoje skúsenosti s ňou približuje divákom v The dark trip alebo Drogy sú cesta do tmy. Ide o divadelnú hru s jedným hercom. Hlavnou myšlienkou sú drogy ako útek, drogy ako láska, drogy ako nenávisť.
Skutočný príbeh
Žiaci základných a stredných škôl videli predstavenie v Dolnom Kubíne pred rokom, minulý týždeň sa do mesta vrátilo.

„Po predstavení nám písalo veľa mladých ľudí, profesorov a učiteľov, ktorým sa predstavenie páčilo, a žiadali nás, aby sme ešte prišli,“ povedal Richard Kráľovič z občianskeho združenia Metamorfózis, ktoré s divadlom cestuje po Slovensku a netradičnou formou bojuje proti drogám. „Mladí ľudia dnes čelia rôznym negatívnym tlakom. Nevedia rozpoznať, že zlo je často maskované dobrom na povrchu. Divadlom ukazujeme tvár zla, deštrukciu, ktorá môže človeka zničiť až zabiť. Ak dnes chcete niečo mladému človeku povedať, najlepší nástroj je skutočný príbeh. A ten prinášame.“
Dodal, že úlohou divadla je nielen nasmerovať mladých ľudí od zla, ale vzbudiť v nich dobré veci, aby ich mohli rozvinúť.
„Snažíme sa mladých namotivovať. Potom by mali pomôcť ďalší ľudia. Dôležité je, aby mladí mali most ku nim a s ich pomocou hľadali cestu sebapoznávania, napredovania.“
Žargón tínedžerov
„Bol to veľmi dobrý príbeh,“ povedala po divadle Rebeka Červeňová, prváčka Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne. „Herec ukázal, ako mal na začiatku všetko, rodinu, kamarátov, syna, a nakoniec o všetko prišiel. Neostalo mu nič.“
Spolu s ňou v plnej sále mestského kultúrneho strediska sedela 15-ročná Natália Kolenčíková. „Páčilo sa mi to. Bolo to úplne iné ako bežné, nudné predstavenia. Úplne sme sa do to vžili.“
Matúš Laurinec zo Strednej odbornej školy v Kňažej videl predstavenie minulý rok. Prišiel aj druhý raz. „Je veľmi zaujímavé a poučné, čo zažil, čím si prešiel, ako sa dokázal opäť postaviť na nohy.“
S divadlom bola spokojná aj profesorka obchodnej akadémie Zuzana Klačková. Ocenila hlavne netradičnú, ale účinnú formu. „Nebola to len suchá teória, ale osobné svedectvo.“
Výkon Martina Žáka sledovali zástupcovia mestskej polície. „Na jasnom príklade sme videli negatívnu skúsenosť s drogami,“ povedal náčelník Peter Uhrina. „Oceňujem, že na komunikáciu s mladými ľuďmi využili žargón, ktorý bežne používajú, je im blízky a dobre mu rozumejú.“
Spolu s kolegami veľakrát riešili prípady mladých ľudí, ktorí nezvládli alkohol. „Tvrdé drogy sú väčšinou skryté a ťažko dokázateľné. V týchto prípadoch máme obmedzené kompetencie a je to skôr parketa štátnej polície.“
Záverečnú bodku za divadlom urobila večerná Chilliout after party, na ktorej sa mladí zabávali bez drog a mohli sa s Martinom Žakom osobne porozprávať a počuť viac z jeho života.