DOLNÝ KUBÍN. Počas zimného januárového monitoringu veľkých šeliem v oblasti Národného parku Malá Fatra a jeho ochranného pásma koncom januára našli stopy po pohybe približne 16 medveďov, ôsmich vlkov aj rysov a jednej mačky divej.
Medveďa môžete stretnúť aj v januári
„Sneh poskytol výborné podmienky na stopovanie zveri, no jeho množstvo sťažilo pohyb v teréne,“ povedal organizátor monitoringu Tomáš Flajs, ktorý je zároveň profesionálnym strážcom Národného parku Malá Fatra.

Mnohých ľudí určite prekvapí, že koncom januára sa v národnom parku a jeho ochrannom pásme pohybovalo viac ako desať medveďov. Svedčia o tom stopy, ktoré účastníci našli.
„Aktivita medveďov uprostred zimy s dostatkom potravy neprekvapuje,“ povedal Tomáš Flajs. „Minulý rok bola bohatá úroda bukvíc, ktorým medvede ťažko odolajú. V brlohoch ostali len samice s mláďatami, ostatné využívajú ponuku kvalitnej potravy.“
Nemá to hlavu ani pätu
Druhým obyvateľom lesa, na ktorého sa zamerali, je vlk dravý. Spolu zistili na území národného parku len sedem až osem kusov. V jednej skupine boli štyria vlci, v druhej traja. Viacerí mapovatelia našli v severnej oblasti Fatry stopy po prítomnosti jediného vlka, takže jeho pohyb sa dal postupne pekne vyobraziť v mape. V ochrannom pásme zistili len štyroch vlkov. Potvrdil sa rozpad jednej svorky na hraniciach s Kysucami, kde z piatich vlkov v nedávnom období ostal jediný.
Tomáš Flajs tvrdí, že vlk je zo strany človeka nepochopený. „Iróniou je, že poľovníci a poľnohospodári rozprávajú, aké veľké miliónové škody spôsobuje premnožená vysoká a diviačia zver. Majú s nimi problémy, ale poľovníci úplne nelogicky likvidujú ich prirodzeného predátora, vlka. Nemá to hlavu ani pätu. Teraz sa ukazuje, aké chybné je strieľať vlka, ktorý škody pomáha znižovať.“

Poukázal na to, že v posledných štyroch rokoch poľovníci nenaplnili kvóty odstrelu vlka. „Pred zavedením prísnejších podmienok kvótu vyčerpali za dva týždne.“ Teraz, keď je nutné, aby na miesto zastrelenia prišiel zástupca ochrany prírody a lesného úradu, majú poľovníci zrazu vychýlenú mušku.
Osem rysov potešilo
Rys ostrovid patrí medzi najväčšiu mačkovitú šelmu v našich lesoch. Pri minuloročnom monitoringu zachytili stopy len troch. Dôvodom mohol byť aj nedostatok snehu. Tento rok zaznamenali stopy štyroch v národnom parku a rovnaký počet behal v jeho ochrannom pásme.
„Rys je v poľovníckej obci chápaný trochu lepšie ako vlk,“ povedal Tomáš Flajs. „V obidvoch územiach sme zistili vodiace rysice, ale vždy len s jediným mláďaťom.“
Výskyt mačky divej potvrdili mapovatelia len v jednom prípade v oblasti Domašínskeho meandra. Zozbierali niekoľko vzoriek trusu a moču vlka aj rysa, ktoré poslúžia na genetický výskum.
Monitoring zorganizovala Štátna ochrana prírody so správou Národného parku Malá Fatra. Zúčastnilo sa ho 71 ľudí, ktorí na 44 trasách prešli viac ako 340 kilometrov.