TVRDOŠÍN. Kapela Anthology existuje už niekoľko rokov, má za sebou desiatky koncertov a v decembri vydala svoj tretí album. Ako sa mladej metalovej skupine darí, sme sa opýtali jej manažéra Tomáša Brnu.
Aké je súčasné zloženie skupina Anthology?
Momentálne ju tvorí päť členov. Speváčka Ľubica Gavlasová alias Raylyn Shayde, gitaristi Marián Gonda a Miroslav Grman, na klávesoch hrá Martin Solárik a na bicie Peter Pleva. Ľubica je z Krásna nad Kysucou, chalani z Oravy. Od konca minulého roka nám chýba basgitarista. Zatiaľ máme na hosťovaní Martina Lofaja. V tomto zložení sú od decembra minulého roka.
Kedy vyšiel ich prvý album a aký mal ohlas?
Prvé demo s názvom Exitus vyšlo ešte v roku 2011. Za skutočný album však môžeme považovať až album The Prophecy, ktorý uzrel svetlo sveta v máji 2014. Pre slovenský melodický metal to bol zaujímavý počin. Kapelu mixoval a mastroval niekdajší člen legendárnej kapely Helloween Roland Grapow. V tom čase to bolo na Orave niečo nevídané. O dovtedy naoko nevýraznej oravskej kapele sa začalo rozprávať z iného uhla. Už to neboli holobriadkovia, ktorí ak si chceli zakoncertovať na miestnej lokálke, museli byť nielen hudobníkmi, ale aj technici či sťahováci.
Kedy vydali druhý album? Vydávali ho opäť ako vlastný náklad, prečo? Ako to bolo s financovaním albumu, pomohli sponzori?
Album Angel´s Revenge, v slovenskom preklade Anjelská pomsta, vyšiel po dva a pol roku vlani v decembri, opäť vo vlastnom náklade. Kapela dostáva ponuku z nemeckého vydavateľstva FC Metal, ale tú odmieta. Krst najnovšieho diela sa konal v metropole južnej Moravy, v Brne.
Výdavky na vydanie albumu sa pohybujú v niekoľkých tisícoch eur. Ide o medzinárodnú produkciu, nie slovenskú, i keď nám výrazne pomáhali Oravci ako Michal Jankuliak či Vladimír Povala. Masteringu sa opäť ujal Roland Grapow. Našimi hlavnými sponzormi sú však fanúšikovia. Bez nich to nejde.

Angel´s Revenge sa predáva najmä za hranicami Slovenska, dokonca aj v Japonsku. Prečo práve tam a ako sa tam vlastne album Oravcov dostal?
Áno, a nie je to len Japonsko. Na rozdiel od albumu The Prophecy sa Angel´s Revenge predáva oveľa rýchlejšie prakticky všade po svete. Je 21. storočie a fanúšik tohto žánru hľadá, čo by ho zaujalo. Ak sa mu nejaká skladba páči, je ochotný si album kúpiť, nech je tvorcom akákoľvek skupina.
Ako vníma skupinu Orava, ich kamaráti, známi, rodičia?
Myslím, že celkom fajn. Pri odchode niektorých členov a príchode novej speváčky Raylyn platilo, že „keď sa rúbe les, lietajú triesky“. Ich odchod však len stmelil zdravé jadro Anthology. Kapela bola svojho času vnímaná ako štandardná banda, ktorá má svojich lokálnych kamarátov. Má ich aj teraz, ale získala si oveľa viac fanúšikov, ktorí ani nevedeli, kde je Slovensko. A rodičia? Fandia im, veď majú talentované deti.
Rozumejú dnešní mladí tomuto žánru muziky?
Nie som si istý, či vôbec vedia, čo je hudba. Naši starí rodičia aspoň vedeli, že ten, kto ovláda nástroj a vie spievať, asi bude hudobník. Dnes si mladí posťahujú zvuky z internetu, narozprávajú do toho nejaký text, ktorí sem-tam okorenia nejakým vulgarizmom. A tvária sa pritom, že sú umelci. Pre mňa sú to skôr počítačoví lepiči. Myslím, že aj to je dôvod, prečo sa Anthology orientuje viac na zahraničie.

Ktorý album je úspešnejší?
Určite najnovší. Predáva sa veľmi rýchlo. Boli sme neznámou kapelou. Nie sme síce Iron Maiden, ale domnievam sa, že Oravci, ale aj Slováci, sa za nás hanbiť nemusia. Škoda, že nie sme nemecká či holandská kapela, všetko by išlo oveľa rýchlejšie.
Členovia Anthology sa živia len hudbou alebo aj inou prácou?
Všetci majú chvalabohu civilné zamestnania. Živiť sa dnes na Slovensku iba hudbou je zložité. Mladí Slováci v súčasnosti fičia na žánri, ktorý hudbou ako-takou nie je. Ale proti gustu žiaden dišputát. Ak by sa Anthology chceli živiť iba hudbou, museli by cestovať, veľa koncertovať a stále nahrávať. Je to však mladá kapela a ak pôjde všetko, ako má, nie je vylúčené, že raz ju hudba môže živiť.