Kam patria choré deti? Do postele

Úrad verejného zdravotníctva: Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia v posledných týždňoch presiahla úroveň epidemického prahu vo všetkých krajoch.

Choré deti patria do postele, nie do škôlky.Choré deti patria do postele, nie do škôlky. (Zdroj: Fotolia)

V štvrtom kalendárnom týždni hlásili lekári 18 289 ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o viac ako o 58 percent. Na základe dlhoročných pozorovaní je možné povedať, že chorobnosť zvyčajne dosahuje najvyššie hodnoty približne okolo šiesteho až ôsmeho kalendárneho týždňa. Štatisticky sú choré najmä malé deti. Reálne to tak nemusí byť, dospelí k lekárovi často nejdú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako znížiť vysokú chorobnosť škôlkarov v kritických obdobiach?

Martina Vavreková, autorka štúdie Zdravé dieťa, hovorí, že k predchádzaniu akútnym či chronickým ochoreniam u detí môže dopomôcť prevencia. A jej podstatou by mala byť kontrola zdravotného stavu dieťaťa pri jeho príchode do škôlky.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvod? Aby choré deti nenakazili kamarátov.

O čo ide? Učiteľky by po príchode dieťaťa do škôlky v prítomnosti rodiča bezkontaktne skontrolovali - teplotu, oči, hrdlo.

Rodičia, ktorí sa vyjadrovali v našich anketách, by takýto postup uvítali v každej jednej škole či škôlke.

Ošetrovné

Ak zostanete doma s chorým dieťaťom, môžete požiadať o dávku.

* O ošetrovné požiada rodič, ktorému trvá nemocenské poistenie, prípadne mu plynie ochranná lehota po jeho zániku, a to podaním I. dielu Žiadosti o ošetrovné, ktoré vystaví pediater.

* Tento diel žiadosti treba odoslať najlepšie ihneď po vystavení do Sociálnej poisťovne. Zamestnanec v zásade podľa sídla zamestnávateľa, SZČO a dobrovoľne poistená osoba podľa miesta trvalého bydliska, a to buď priamo, alebo ak ide o zamestnanca, prostredníctvom svojho zamestnávateľa, ktorý ho pred odovzdaním potvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

* Rovnako potvrdenie o skončení potreby osobného a celodenného ošetrovania, teda II. diel tohto tlačiva, treba zaslať čo najskôr príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Nárok na ošetrovné trvá najviac 10 kalendárnych dní. Samotná potreba ošetrovania, avšak už bez nároku na dávku ošetrovné, môže trvať aj dlhšie.

ANKETA

Choré dieťa do kolektívu zdravých nepatrí

Vadilo by vám, keby učiteľka v škôlke deťom pri príchode do škôlky merala teplotu? Myslíte si, že má pedagóg právo po svojom rozhodnutí, že dieťa je choré, požiadať, aby ho rodič zobral domov?

Dana Záskalanová: Rodičia musia vedieť ako prví, že ich dieťa nie je v poriadku. Žiadna učiteľka to nevie skôr. Áno, učiteľky by mali posielať choré deti domov ešte zo dverí škôlky. Kamarátka to v súkromnej škôlke vyriešila po svojom. Zavolali ju k jej alergickému synovi, že si ho má zobrať, pretože kýcha. Bola jar, akurát všetko kvitlo. Vedľa neho sedelo dievčatko so zeleným nosom a kašľom tuberáka. Po to dieťa si však mama neprišla, lebo sa jej vraj už druhý týždeň nedá. Kolegyňa zavolala hygienu. Zo zákona nemôže byť v škôlke choré dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

• Janka Korčeková Piovarčiová: Týmto som si prešla. Došikovala som dieťa do škôlky a na poličke antibiotiká. Keď som sa ozvala, povedali mi, že nemajú kam tie deti dať. Pre ľahostajnosť rodiča nech ochorejú aj deti zodpovedných rodičov?

• Mirka Škvarková Maderová: Je smutné, keď to musí robiť učiteľ. Rodičia by mali mať dostatok rozumu, aby vedeli, že choré dieťa do kolektívu zdravých detí nepatrí a má sa liečiť doma.

Ľubica Kubačková Žilincová: „Keď otec alebo mama vidí, že dieťa má ráno horúčku, tak ho nemá čo posielať do škôlky. Sú však aj situácie, kedy príde dieťa do škôlky ráno v pohode, ale o pár hodín už má horúčku, bolesti hlavy alebo zvracia.

• Lýdia Martinez Majdišová: poukazuje na systém v Amerike. „V Amerike dieťa s horúčkou nemôže prísť do školy, môže sa vrátiť, až keď ju už 24 hodín nemá. Rodičia by mohli mať toľko rozumu a nechať dieťa s horúčkami doma. Ochránia tak ďalších tridsať detí.

V ŠKÔLKACH

Zákamenné

Materskú školu v najväčšej obci na Orave navštevuje tento rok zhruba 170 detí, sú v deviatich triedach. Učiteľky sa roky snažia dohovárať rodičom, aby choré deti do škôlky nevodili. „Neraz sa nám stalo, že nám dieťa povedalo, že v noci vracalo,“ hovorí Ľudmila Buckulčíková.

Niekedy bývalo chorých detí v škôlke podstatne viac, ako je tomu dnes. „Osvetou a dohováraním sa nám čoraz viac darí naučiť rodičov, že choré dieťa patrí do postele. Mnohí sa už naučili, že tak ochránia nielen svoje, ale aj ostatné deti a v neposlednom rade aj nás dospelých, ktorí tam pracujeme.“

Ľudmila Buckulčíková pracuje v zákamenskej škôlke štrnásť rokov. Koľkokrát vyhlasovali chrípkové voľno? „Možno raz.“

Tvrdošín, Medvedzie

Monika Lajmonová, riaditeľka materskej školy, je za kontroly detí, ak sa zdá, že sú choré. V zariadení to v individuálnych prípadoch robia už dlho. „Akonáhle má dieťa známky choroby, nameriame mu teplotu, ak hnačkuje, zvracia, alebo má na tele neidentifikovateľný výsyp, okamžite kontaktujeme rodičov, aby si prišli po dieťa.“

V prípade, že škôlkar má soplíky, alebo slabo kašle, ale choroba ešte neprepukla, upozornia učiteľky na to rodiča popoludní a požiadajú, aby s ním ráno zašli k lekárovi. Ak im rodič povie, že už bol a lekár nič nezistí, žiadajú o ďalšiu návštevu odborníka. „Máme možnosť pýtať si od rodiča potvrdenie od lekára, či dieťa je, alebo nie je choré a teda schopné navštevovať materskú školu,“ povedala Monika Lajmonová. „Zatiaľ ich nepýtame, nemali sme až taký akútny prípad, ale určite sa k tomu dopracujeme. Najskôr si to však musíme zakotviť do školského poriadku.“

Vasiľov

Materská škola vo Vasiľove bola zatvorená od 26. do 31. januára. V poslednú januárovú stredu prišlo do škôlky len 13 detí, 31 bolo doma, chorobnosť presiahla 58 percent. „Nemohli sme s tým nič robiť,“ hovorí riaditeľka Daniela Huráková. „Pre trinásť škôlkarov nemalo zmysel otvárať škôlku. A museli sme si splniť aj povinnosť a nahlásiť stav chorých regionálnemu úradu.“

AMBULANCIA

Očkovať? Neočkovať? Prvé dni choroby potrebuje dieťa pokoj a domácu liečbu.

V súčasnosti mnohí rodičia bojujú proti povinnému očkovaniu. Takých, ktorí by svoje dieťa dali dobrovoľne zaočkovať ešte aj proti chrípke, je minimum.

„Oplatí sa, a lekári aj odporúčajú zaočkovať deti, ktoré sú často až chronicky choré, ktoré majú opakované ťažkosti,“ hovorí pediatrička Eva Brečková. „Nemám veľa takýchto prípadov, ale u niektorých detí by očkovanie určite malo opodstatnenie.“

Lekárka odporúča, aby rodičia zvážili, či dieťa pošlú do škôlky alebo nie, hoci ešte len začína byť choré. Práve v tomto období by totiž malo zostať doma. „Ak je choré prvý deň, je zbytočné hneď vyhľadávať lekára. Ani my totiž ešte nič nevidíme. Najlepšie je naordinovať dieťaťu pokoj, uložiť ho do postele. Ak sa jeho stav do dvoch až troch dní nezlepší, vtedy už treba ísť za lekárom. A vtedy aj my vieme rýchlejšie určiť, čo mu je.“

Prečítajte si tiež: Minitrhovisko. Podajte si riadkový inzerát SMS-kou Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 459
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 694
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 932
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 110
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 747
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu