V štvrtom kalendárnom týždni hlásili lekári 18 289 ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o viac ako o 58 percent. Na základe dlhoročných pozorovaní je možné povedať, že chorobnosť zvyčajne dosahuje najvyššie hodnoty približne okolo šiesteho až ôsmeho kalendárneho týždňa. Štatisticky sú choré najmä malé deti. Reálne to tak nemusí byť, dospelí k lekárovi často nejdú.
Chrípka v číslach na Orave
V piatom kalendárnom týždni lekári hlásili 2 976 akútnych respiračných ochorení.
Okres Dolný Kubín - 992
Okres Tvrdošín- 545
Okres Námestovo - 1 439
• Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u detí do päť rokov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom zaznamenali lekári pokles o 551 ochorení.
• Z celkového počtu ochorení oravské ambulancie hlásili 567 ochorení na chrípku a chrípke podobných ochorení.
• Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola v skupine detí do päť rokov a 15 až 19 ročných. V porovnaní
s predchádzajúcim týždňom sa počet znížil o 228 ochorení.
Ako znížiť vysokú chorobnosť škôlkarov v kritických obdobiach?
Martina Vavreková, autorka štúdie Zdravé dieťa, hovorí, že k predchádzaniu akútnym či chronickým ochoreniam u detí môže dopomôcť prevencia. A jej podstatou by mala byť kontrola zdravotného stavu dieťaťa pri jeho príchode do škôlky.
Dôvod? Aby choré deti nenakazili kamarátov.
O čo ide? Učiteľky by po príchode dieťaťa do škôlky v prítomnosti rodiča bezkontaktne skontrolovali - teplotu, oči, hrdlo.
Rodičia, ktorí sa vyjadrovali v našich anketách, by takýto postup uvítali v každej jednej škole či škôlke.
Ošetrovné
Ak zostanete doma s chorým dieťaťom, môžete požiadať o dávku.
* O ošetrovné požiada rodič, ktorému trvá nemocenské poistenie, prípadne mu plynie ochranná lehota po jeho zániku, a to podaním I. dielu Žiadosti o ošetrovné, ktoré vystaví pediater.
* Tento diel žiadosti treba odoslať najlepšie ihneď po vystavení do Sociálnej poisťovne. Zamestnanec v zásade podľa sídla zamestnávateľa, SZČO a dobrovoľne poistená osoba podľa miesta trvalého bydliska, a to buď priamo, alebo ak ide o zamestnanca, prostredníctvom svojho zamestnávateľa, ktorý ho pred odovzdaním potvrdí.
* Rovnako potvrdenie o skončení potreby osobného a celodenného ošetrovania, teda II. diel tohto tlačiva, treba zaslať čo najskôr príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.
Nárok na ošetrovné trvá najviac 10 kalendárnych dní. Samotná potreba ošetrovania, avšak už bez nároku na dávku ošetrovné, môže trvať aj dlhšie.
ANKETA
Choré dieťa do kolektívu zdravých nepatrí
Vadilo by vám, keby učiteľka v škôlke deťom pri príchode do škôlky merala teplotu? Myslíte si, že má pedagóg právo po svojom rozhodnutí, že dieťa je choré, požiadať, aby ho rodič zobral domov?
• Dana Záskalanová: Rodičia musia vedieť ako prví, že ich dieťa nie je v poriadku. Žiadna učiteľka to nevie skôr. Áno, učiteľky by mali posielať choré deti domov ešte zo dverí škôlky. Kamarátka to v súkromnej škôlke vyriešila po svojom. Zavolali ju k jej alergickému synovi, že si ho má zobrať, pretože kýcha. Bola jar, akurát všetko kvitlo. Vedľa neho sedelo dievčatko so zeleným nosom a kašľom tuberáka. Po to dieťa si však mama neprišla, lebo sa jej vraj už druhý týždeň nedá. Kolegyňa zavolala hygienu. Zo zákona nemôže byť v škôlke choré dieťa.
• Janka Korčeková Piovarčiová: Týmto som si prešla. Došikovala som dieťa do škôlky a na poličke antibiotiká. Keď som sa ozvala, povedali mi, že nemajú kam tie deti dať. Pre ľahostajnosť rodiča nech ochorejú aj deti zodpovedných rodičov?
• Mirka Škvarková Maderová: Je smutné, keď to musí robiť učiteľ. Rodičia by mali mať dostatok rozumu, aby vedeli, že choré dieťa do kolektívu zdravých detí nepatrí a má sa liečiť doma.
• Ľubica Kubačková Žilincová: „Keď otec alebo mama vidí, že dieťa má ráno horúčku, tak ho nemá čo posielať do škôlky. Sú však aj situácie, kedy príde dieťa do škôlky ráno v pohode, ale o pár hodín už má horúčku, bolesti hlavy alebo zvracia.
• Lýdia Martinez Majdišová: poukazuje na systém v Amerike. „V Amerike dieťa s horúčkou nemôže prísť do školy, môže sa vrátiť, až keď ju už 24 hodín nemá. Rodičia by mohli mať toľko rozumu a nechať dieťa s horúčkami doma. Ochránia tak ďalších tridsať detí.
V ŠKÔLKACH
Zákamenné
Materskú školu v najväčšej obci na Orave navštevuje tento rok zhruba 170 detí, sú v deviatich triedach. Učiteľky sa roky snažia dohovárať rodičom, aby choré deti do škôlky nevodili. „Neraz sa nám stalo, že nám dieťa povedalo, že v noci vracalo,“ hovorí Ľudmila Buckulčíková.
Niekedy bývalo chorých detí v škôlke podstatne viac, ako je tomu dnes. „Osvetou a dohováraním sa nám čoraz viac darí naučiť rodičov, že choré dieťa patrí do postele. Mnohí sa už naučili, že tak ochránia nielen svoje, ale aj ostatné deti a v neposlednom rade aj nás dospelých, ktorí tam pracujeme.“
Ľudmila Buckulčíková pracuje v zákamenskej škôlke štrnásť rokov. Koľkokrát vyhlasovali chrípkové voľno? „Možno raz.“
Tvrdošín, Medvedzie
Monika Lajmonová, riaditeľka materskej školy, je za kontroly detí, ak sa zdá, že sú choré. V zariadení to v individuálnych prípadoch robia už dlho. „Akonáhle má dieťa známky choroby, nameriame mu teplotu, ak hnačkuje, zvracia, alebo má na tele neidentifikovateľný výsyp, okamžite kontaktujeme rodičov, aby si prišli po dieťa.“
V prípade, že škôlkar má soplíky, alebo slabo kašle, ale choroba ešte neprepukla, upozornia učiteľky na to rodiča popoludní a požiadajú, aby s ním ráno zašli k lekárovi. Ak im rodič povie, že už bol a lekár nič nezistí, žiadajú o ďalšiu návštevu odborníka. „Máme možnosť pýtať si od rodiča potvrdenie od lekára, či dieťa je, alebo nie je choré a teda schopné navštevovať materskú školu,“ povedala Monika Lajmonová. „Zatiaľ ich nepýtame, nemali sme až taký akútny prípad, ale určite sa k tomu dopracujeme. Najskôr si to však musíme zakotviť do školského poriadku.“
Vasiľov
Materská škola vo Vasiľove bola zatvorená od 26. do 31. januára. V poslednú januárovú stredu prišlo do škôlky len 13 detí, 31 bolo doma, chorobnosť presiahla 58 percent. „Nemohli sme s tým nič robiť,“ hovorí riaditeľka Daniela Huráková. „Pre trinásť škôlkarov nemalo zmysel otvárať škôlku. A museli sme si splniť aj povinnosť a nahlásiť stav chorých regionálnemu úradu.“
AMBULANCIA
Očkovať? Neočkovať? Prvé dni choroby potrebuje dieťa pokoj a domácu liečbu.
V súčasnosti mnohí rodičia bojujú proti povinnému očkovaniu. Takých, ktorí by svoje dieťa dali dobrovoľne zaočkovať ešte aj proti chrípke, je minimum.
„Oplatí sa, a lekári aj odporúčajú zaočkovať deti, ktoré sú často až chronicky choré, ktoré majú opakované ťažkosti,“ hovorí pediatrička Eva Brečková. „Nemám veľa takýchto prípadov, ale u niektorých detí by očkovanie určite malo opodstatnenie.“
Lekárka odporúča, aby rodičia zvážili, či dieťa pošlú do škôlky alebo nie, hoci ešte len začína byť choré. Práve v tomto období by totiž malo zostať doma. „Ak je choré prvý deň, je zbytočné hneď vyhľadávať lekára. Ani my totiž ešte nič nevidíme. Najlepšie je naordinovať dieťaťu pokoj, uložiť ho do postele. Ak sa jeho stav do dvoch až troch dní nezlepší, vtedy už treba ísť za lekárom. A vtedy aj my vieme rýchlejšie určiť, čo mu je.“
VYLEŽAŤ
Že je chrípka chorobou celého tela, je známe, často sa však za ňu považuje aj bežné prechladnutie. Jej nástup je rýchly, v priebehu niekoľkých hodín sa dostavuje únava, bolesť celého tela, svalov, kĺbov, hrdla, hlavy, horúčky aj 40 stupňov Celzia.
Liečenie sa urýchliť nedá
Častejšie ochorejú ľudia celkovo vyčerpaní, v strese, s inými chorobami, prechladnutí, starí a nekojené deti. Ochorenie trvá bežne sedem dní, a ak sa k nemu pridruží zápal priedušnice a priedušiek, čo býva takmer pravidlom, aj dlhšie.
Jej priebeh sa urýchliť nedá. Ak sa ju snažíme prechodiť, riskujeme komplikácie ako zápal pľúc, srdcového svalu a nervovej sústavy, nehovoriac o tom, že ju šírime v okolí.
Chrípku je treba riadne vyležať. Jej liečba nezačína užívaním antibiotík a trestuhodné je brať ich v období chrípkovej epidémie preventívne.
Odporúča sa dostatočný príjem tekutín, najvhodnejšie čajov z kvetu lipy či bazy čiernej osladených včelím medom. Proti horúčke a na podporu potenia sa podáva najčastejšie Acylpyrin, Anopyrin a Paralen. Ale pozor, o liečbe chrípky u ľudí, ktorí užívajú aj iné lieky, rozhoduje lekár.
Chorému podávame dostatočné množstvo vitamínov, najvhodnejšie vo forme čerstvej zeleniny, ovocia či štiav z nich. Rešpektujeme, na aké jedlo má chorý chuť. Vhodné sú ľahké jedlá, napríklad zeleninové polievky a kurací vývar.
Fytorerapia
Okrem čajov z kvetov lipy a bazy čiernej sa odporúča aj čaj z koreňa zázvoru, ktorý postrúhame. Jednu čajovú lyžičku zalejeme troma decilitrami vriacej vody a čaj necháme postáť niekoľko minút. Toto bolo známe už v starej Číne. Vhodné sú aj čaje z pamajoránu, šípok, rumančeka, divozelu, pľuzgierky islandskej, medovky lekárskej, mäty piepornej, echinacey, nechtíka, pľúcnika, podbeľa, veroniky, yzopu, pri suchom kašľi zo slezu maurského. V epidémii chrípky sa tiež odporúča zvýšená konzumácia cesnaku.
Prevencia
Najdôležitejšia je však predovšetkým prevencia - časté umývanie rúk mydlom a pod tečúcou vodou, pobyt na čerstvom vzduchu, vetranie miestností a lôžkovín, športovanie, pitie uvedených čajov. Preventívne sa odporúča piť aj čaj zo žihľavy, ostružinového a malinového listu. Na tri decilitre vriacej vody dávame dve čajové lyžičky a necháme vylúhovať.
MUDR. SVATAVA ŽÁKOVÁ
