BREZOVICA. Máj 2014. Obec začala s jednoduchými pozemkovými úpravami. Na pätnásťhektárovej ploche za dedinou bolo viac ako 370 vlastníkov. Málokto vtedy veril, že sa pozemky podarí upraviť a pospájať za necelé tri roky bez toho, aby čo i len jeden zo stoviek majiteľov podal akúkoľvek námietku.
Na klasické domy aj radovku
Starosta Marián Ujmiak sa čoraz častejšie stretával s otázkou, kde by mladí ľudia mohli stavať, aby nemuseli odchádzať z dediny. Záujemcov bolo hodne, pozemky príliš rozdrobené. Zrejme aj to bol jeden z prvotných podnetov, aby sa obec pokúsila o komasáciu veľkej plochy začínajúcej od nového kostola smerom k miestnemu družstvu.
„Bolo tam 230 parciel a 960 vlastníckych vzťahov,“ hovorí starosta. „Každý vlastník mal podiely v rôznych pozemkoch. Keby si to mal vysporadúvať každý záujemca o výstavbu sám, mal by s tým veľa starostí a trvalo by to veľmi dlho.“
Po dokončení diela zostalo na komasovanej ploche 250 vlastníkov. Z pôvodného počtu ubudlo, pretože viacerí, menšinoví vlastníci, svoje kúsky predali. Tí, ktorí možnosť nevyužili, sú dnes na jednej spoločnej parcele. Najmenší vytýčený pozemok má 360 metrov štvorcových. Spolu s ďalšími s podobnými výmerami sú umiestnené pri miestnom ihrisku. „Vlastníci si na nich môžu buď postaviť radovku, alebo si odkúpiť pozemok od suseda a budú mať na stavbu klasického domu.“ Najväčšie pozemky, sú dva, majú po 1600 metrov štvorcových. Všetkých parciel je po úpravách 189.
Ulice, názvy aj zastavovací plán
„Vďaka Bohu, že sme lokalitu vysporiadali,“ hovorí Marián Ujmiak. „Že ľudia mali pochopenie, vychádzali si v ústrety, robili ústupky. Veľmi ľahko sa to dalo zablokovať, ale len vďaka prístupu vlastníkov sme to dotiahli do zdarného konca.“
Pozemky geodeti od začiatku januára vytyčovali priamo v teréne. Postupne ich odovzdávali každému vlastníkovi. Posledným krokom bude vklad ukončených pozemkových úprav do katastra nehnuteľností.

V lokalite je naplánovaných a zakreslených osem ulíc. Navrhnuté sú už aj ich názvy. Obec chce dať vypracovať zastavovaciu štúdiu. Pozemky pod cestami budú obecné, prispel na ne každý vlastník dvanástimi percentami zo svojej výmery.
V celej lokalite budú mať komunikácie šírku sedem metrov, aj s plochou na zakopanie inžinierskych sietí. Všetky dokopy budú dlhé 2,5 kilometra. Dielo stálo obec 22-tisíc eur. Pôvodne rátala zhruba s dvojnásobnými nákladmi. Konečná cena klesla oproti predpokladanej po verejnom obstarávaní.
Výstavba v celej lokalite
Obec nebude obmedzovať stavebníkov. Vydá stavebné povolenie v ktorejkoľvek časti sceleného územia. Aj keď to bude pre ňu náročnejšie z dôvodu výstavby ciest a zavádzania inžinierskych sietí. „Nechceli sme určiť, že najskôr budú môcť začať stavať napríklad vlastníci pozemkov pri cintoríne a až po niekoľkých rokoch na opačnej strane,“ povedal Marián Ujmiak. „Bolo by to nespravodlivé.“
Okrem spevnenia ciest bude obec tento rok platiť v novej lokalite aj prekládku rozvodov vysokého napätia, ktoré vedú naprieč skomasovanou plochou. Po novom pôjde kábel zemou popod plánovanými cestami.
Starosta predpokladá, že po zavkladovaní pozemkov bude mať hneď na stole minimálne desať žiadostí o vydanie stavebného povolenia.