Téma nie je nová, o odlive mozgov sa hovorí roky. Možno by sme však mali radšej začať hovoriť športovou terminológiou.
Pred pár rokmi, v čase veľkého štrajku lekárov, som bola pozrieť kolegu v nemocnici. Ležal tam po autohávarii. Na oddelení bol iba jeden lekár. Prečo ostal v službe práve on? Prezradil, že si potrebuje dorobiť ešte nejaké atestácie a potom odíde do zahraničia.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Téma nie je nová, o odlive mozgov sa hovorí roky. Možno by sme však mali radšej začať hovoriť športovou terminológiou o prestupe a hosťovaní mozgov. A nielen hovoriť.
Podľa analýzy, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky, odchádza do cudziny približne každý desiaty absolvent denného štúdia vysokej školy. „Za jeden rok tak odišli verejné investície do vysokoškolského vzdelania v objeme 44,8 milióna eur,“ udávajú analytici.
Najväčší únik mozgov je podľa inštitútu medzi absolventmi lekárskych a technických fakúlt.
Najviac peňazí sa zo systému vzdelávania stráca, ak do zahraničia odchádzajú absolventi najdrahších študijných odborov.
Medzi najdrahšie patrí veterinárske lekárstvo, umelecké odbory a dizajn, lekárske odbory a farmácia, chemicko-technologické a hutnícke odbory. Pritom len šesťročné štúdium jedného medika stojí napríklad vyše 34-tisíc eur.
Držať mladých ľudí na Slovensku však nie je možné, je to proti princípom Európskej únie.
Proti zdravej logike však tiež je, že naša krajina im poskytla bezplatné štúdium, ale prospech z nich má druhá.
Nepomáhajú žiadne projekty z dielní rôznych ministerstiev, ktoré by zabezpečili návratnosť nákladov na vyštudovanie aspoň u skupiny profesií, ktoré dostali na vyštudovanie najviac peňazí.
Možno by stálo za to pozrieť sa od zelených stolov na zelené trávniky. Tam si kluby za prestupy hráčov platia. A to len kopú do lopty.
Kluby už dávno pochopili, že ak do futbalistu investovali, nemôže len tak kopať za iný klub a prinášať mu zisk. Ešte pred tridsiatimi rokmi stal najdrahší futbalista sveta päť miliónov eur. Dnes aj dvadsaťnásobne viac.
Ale vôbec nemusíme ísť do sveta, deje sa to aj v regionálnych súťažiach. Materskému klubu platí klub, ktorý hráča získal, za každý prestup, dokonca i hosťovanie. A to len kopú do lopty.
Žiaľ, u nás sa všetci podieľame na financovaní vzdelania lekárov a iných odborníkov, a tí si len tak odídu trvale či dočasne vytvárať hodnoty pre inú krajinu.