PRIBIŠ. Viac ako dvadsať malých Pribišanov využívalo 35-rokov starú drevenú budovu postavenú zo sololitu a dosiek. Kvôli havarijnému stavu neposkytovala primerané podmienky na ich výchovu. Dnes sa už tešia z moderných priestorov.
Teplo unikalo do vzduchu
„V zime sme mesačne platili za elektrické vykurovanie 650 eur, no napriek tomu tam nebolo teplo,“ povedal starosta Rastislav Suroviak. „Veľa tepla nám unikalo cez netesné okná, nezaizolovanú podlahu, steny aj strechu.“
Využívali akumulačné pece, ktoré mali nevýhodu. V máji bola ráno ešte zima. No na obed boli stále horúce, ale slnko už hrialo, preto museli otvárať okná. Obec už dávno rozmýšľala nad sťahovaním. Mala k dispozícii murovanú budovu starej školy, no nemala peniaze na jej rekonštrukciu.
Ako na zavolanie prišla ponuka ministerstva školstva, ktoré vyhlásilo výzvu na rozšírenie kapacity materských škôl. Pribišania sa do nej zapojili. Najskôr neuspeli, no nakoniec sa im podarilo 68-tisícovú dotáciu získať. Peniaze im pridelili ako náhradníkovi. Dedina prispela piatimi percentami.
Kúria takmer zadarmo
Budova bývalej školy pochádzala z roku 1929. Napriek veku bola v oveľa lepšom stave ako priestory, kde škôlka sídlila.
„Počas rekonštrukcie sme vymenili okná, strechu, dvere, rozvody elektrickej energie, vody i kúrenia,“ povedal Rastislav Suroviak.

V podkroví vznikla krásna spálňa so storočnými drevenými trámami, toalety, sklad. Na prízemí je v bývalej triede herňa, v kabinete sú šatne a toalety, v byte učiteľa jedáleň s modernou kuchyňou, riaditeľňou, toaletou pre zamestnancov a skladmi. Deti využívajú nový nábytok aj hračky.
V novej kotolni kúria drevom. „Kuriča máme z úradu práce, drevo zadarmo z lesov a urbáru, preto sú náklady na kúrenie minimálne,“ povedal starosta. Pripravení sú aj na využívanie peletiek. Chýba im už len horák. „Peletky a automatiku chceme využívať počas prázdnin a víkendov, aby tu nemusel chodiť kurič.“
Podlahové kúrenie im môžu závidieť
„Sme veľmi radi, že máme takúto krásnu škôlku,“ povedala riaditeľka Renáta Masľáková. „Využívame teplé, suché, svetlé priestory. A máme jedinečnú vec, ktorou sa nemôže pochváliť žiadna škôlka na Orave, podlahové kúrenie kombinované s radiátormi. Deti sa môžu hrať bez toho, aby im hrozilo pre-chladnutie od studenej zeme. Priala by som to všetkým takýmto zariadeniam pre deti.“
Martina Vraniaková môže porovnať bývalú aj súčasnú materskú školu. S obidvoma majú skúsenosti jej dve deti. „To sa nedá porovnať. Deti nemali v starej vhodné podmienky. V novej sú všetky priestory prispôsobené pre ne.“
Zostáva upraviť okolie a zatepliť budovu. „Opäť sa budeme snažiť získať peniaze zo zdrojov mimo obecnej kasy,“ povedal starosta.
Riaditeľka očakáva aj pomoc rodičov. „Dúfame, že priložia ruku k dielu, pomôžu nám a aj vďaka nim bude naša škôlka ešte lepšia a krajšia.“