DOLNÝ KUBÍN. V okresnom meste musia majitelia áut za parkovanie v centre platiť. Vodiči sa dozvedeli, akou sumou prispeli do mestského rozpočtu.
Poloprázdne parkoviská
Jedným z dôvodov zavedenia plateného parkovania je zvýšenie obrátkovosti existujúcich parkovacích miest, vytlačenie dlhodobo parkujúcich áut z cen-tra mesta a zlepšenie dopravnej situácie.
„Po vyhodnotení dosiahnutých parametrov z polročnej prevádzky môžeme konštatovať, že stanovené ciele sa nám podarilo naplniť,“ píše sa v správe za obdobie od 1. júna do 30. novembra minulého roku. „Vo všetkých lokalitách zóny regulácie je možné komfortne parkovať.“
V analýze bol uvedený odhad využiteľnosti parkovacích miest na úrovni 80 percent. V skutočnosti priemerne nedosiahla ani 40 percent. Naopak, zaplnili sa parkoviská na okrajoch platenej zóny, hlavne v obchodnej zóne pred nákupnými centrami, ktoré praskajú vo švíkoch, čo neteší miestnych obchodníkov.
Kritická situácia je na neplatenom parkovisku s kapacitou 20 miest pri Slovenskej pošte. Vodiči v snahe ušetriť parkujú aj na trávniku a príjazdovej ceste k budove.
„Takmer každý deň musíme riešiť neprejazdnosť prístupovej cesty,“ povedala pracovníčka pošty. „Niekoľkokrát za deň jazdia ku nám aj väčšie nákladné autá, ktoré nemajú šancu vytočiť sa pomedzi husto nastavané osobné autá. Prosíme vodičov, aby nám nesťažovali prácu.“
O situácii vie aj mestská polícia. „Túto oblasť kontrolujeme ako každú inú,“ povedal náčelník Peter Uhrina. „Teraz sa sústreďujeme hlavne na zabezpečenie prejazdnosti ciest pre techniku, ktorá sa stará o cesty a chodníky.“
Pomohli parkovacie karty
S prázdnejšími parkoviskami súvisia aj platby za státie. Podľa plánu mali vodiči za rok zaplatiť mestu za túto službu približne 180-tisíc eur. Po polroku je výnos na úrovni takmer 54-tisíc. Ročne to vychádza na približne 110-tisíc eur. Oproti plánu môže chýbať takmer 70-tisíc eur.
Rozdiel trochu pomohli vykryť parkovacie karty. Hlavnou úlohou rezidentských je vyriešenie nedostatku rezidentských parkovacích miest pre obyvateľov s trvalým a prechodným pobytom v zóne regulácie, čiže v blízkosti bytových a rodinných domov. Mesto za 265 kariet získalo 3858 eur.
Do rozpočtu výrazne prispeli 200 a 300 eurové abonentské karty pre autá, ktorých majitelia nemajú trvalé bydlisko v zóne. Namiesto plánovaných 25 za päťtisíc eur ich predali až 90, čo prinieslo štvornásobnú sumu 20-tisíc eur.
Zo štatistiky vyplýva, že vodiči využili na platbu sms správu v 6500 prípadoch. Lístkov z parkomatov si zakúpili takmer 50-tisíc, Zaplatili za ne 25-tisíc eur. Najvyťaženejšie parkoviská sú pred VUB so 70 percentami, pred farou s 55 percentami. Slabšie obsadené sú s 30 percentami miesta pred reštauráciou Koliba a na Sládkovičovej ulici.
Najviac ľudí platilo po zavedení systému regulácie v júni, až 9204. Potom sa naučili využívať miesta na okrajoch zóny a počet klesol priemerne o tisíc.
S výsledkami sú spokojní
Napriek výkyvom je mesto s výsledkami spokojné. „Po prepočítaní nákladov a tržieb môžeme konštatovať, že pri nezmenených podmienkach bude návratnosť investičných nákladov potrebných k realizácii a spusteniu parkovacieho systému kratšia ako rok,“ povedal vedúci kancelárie primátora Vladimír Adamec. „V ďalšom ro-ku prevádzky bude vytvorený prevádzkový zisk, ktorý použijeme na zlepšenie dopravnej situácie v meste.“
Mesto má túto možnosť preto, lebo ako jedno z mála prevádzku-je systém vo vlastnej réžii a má plne pod kontrolou aj peniaze súvisiace s plateným parkovaním.