Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Aký bol rok 2016 na Orave? S čím sme sa borili, z čoho tešili?

Pozrite si výber toho, čo postretlo Oravcov počas minulého roka.

Príjazd do Dolného Kubína od Oravského Podzámku. Príjazd do Dolného Kubína od Oravského Podzámku. (Zdroj: Martin Pavelek)

Milí čitatelia, v priebehu roka 2016 sme vám na tejto webstránke priniesli viac ako 1600 spravodajských a publicistických článkov. Tu je výber z tých, ktoré v oravskej spoločnosti mohli zarezonovať.

JANUÁR

Začiatok roka bol hektický v zdravotníctve. Ku hromadným výpovediam sestier v slovenských nemocniciach sa pridali aj niektoré ich kolegyne v Trstenej a Dolnom Kubíne. Chceli tak upozorniť na nízke platy. Mnohé výpoveď aj napísali, no nemali odvahu zaniesť ju vedeniu. „Sme špecifická skupina zamestnancov,“ hovoria. „Od pätnástich rokov, ako začneme študovať, sme zvyknuté poslúchať, skloniť hlavu, neozývať sa. Nemáme žiadne potreby a požiadavky. Urobíme pre vás všetko, nebude sa nám nič hnusiť, môžete nám nadávať.“ V drvivej väčšine sú sestry takéto a takto pracujú dlhé roky. Aj preto nenabrala akcia celoslovenský masový rozmer a nemocnice situáciu zvládli.

SkryťVypnúť reklamu

Rôznymi formami štrajkujú aj učitelia. Jedni rodičia fandia ich požiadavkám, druhí sú proti. Učitelia chcú zmenu systému. „Do škôl rezort zavádza neotestované vzdelávacie programy, ktoré mal najskôr vyskúšať na pilotných školách. Vadia nám neustále zmeny.“

Rok 2016 bol novým rokom aj pre 1621 detí, ktoré sa v tom predošlom narodili na Orave. Základnou otázkou však nie je len to, koľko sa ich tu narodí, ale aj to, koľko ich tu, na našom kúsku zeme, ostane bývať, žiť a tvoriť.

S novým rokom začala aj kampaň politických strán do Národnej rady. Účinkovalo v nej 22 politických strán a jedna koalícia.

FEBRUÁR

Začiatkom mesiaca sa v Podbieli na poškodenom moste objavili ľudia i stroje. Začali stavať nový most na mieste toho, ktorý vlani v septembri praskol a odvtedy je doprava obmedzená a presmerovaná na provizórny most. Kamióny neprejdú ponad Studený potok vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia zverejnila štatistiky z predchádzajúceho roka. Výsledok bol priaznivý – na Orave sa kradlo menej. „Stabilizovaná a dlhodobo bez významných nežiaducich prvkov v bezpečnosti osôb, verejného poriadku a ochrany majetku,“ tak hodnotilo bezpečnostnú situáciu dolnokubínske okresné riaditeľstvo policajného zboru. „Bezpečnostný systém je plne funkčný, bez hrozieb.“

Za vlaňajšok zaznamenala polícia na Orave 1075 trestných skutkov, čo je o 101 menej ako v roku 2014.

V polovici mesiaca sa prehnal aj Oravou vietor s rýchlosťou približne 80 kilometrov za hodinu. Na vrcholoch hôr v nárazoch ešte vyššou. Lámal stromy i elektrické stĺpy. V súvislosti s poveternostnou situáciou zasahovali hasiči v Žilinskom kraji viac ako šesťdesiatkrát.

Presne 25 308 kusov hovädzieho dobytka na 3653 farmách evidovala na Orave Regionálna veterinárna a potravinová správa. Tretinu chovajú fyzické osoby. „V tomto smere nemáme na Slovensku konkurenciu,“ hovoria jej pracovníci. „Sme posledným ostrovčekom, kde sa vo veľkom gazduje, čo nás teší.“

SkryťVypnúť reklamu

MAREC

O poslanecký mandát do Národnej rady sa vo voľbách uchádzalo takmer 50 Oravcov. Výsledok? Potrebný počet hlasov dostali traja – Erika Jurinová z Nižnej (OĽANO-NOVA), Igor Janckulík z Krušetnice (SIEŤ) a Andrej Medvecký z Tvrdošína (ĽS NS). Medvecký však v centre pozornosti neustál ani týždeň, mandát si nakoniec neprevzal. Okresný súd ho týždeň po voľbách súdil za ublíženie na zdraví.

Do parlamentu sa dostalo osem politických subjektov – SMER-SD, SaS, OĽANO-NOVA, SNS, ĽS Naše Slovensko, SME RODINA, MOST-HÍD a SIEŤ. Orava by tam však poslala aj KDH, namiesto subjektu SME RODINA.

Počas volieb Dolnokubínčania mali možnosť podpísať petíciu proti hazardu v meste.

Trocha rozruchu narobila v marci záchranná akcia na Oravskej Magure. Šesť ľudí na koňoch nieslo posolstvo Božieho milosrdenstva z Krakova do Vatikánu. Slovenská etapa štafety sa zmenila na drámu, keď jazdci uviazli v oravských horách. Vysilené kone sa nevládali brodiť hlbokým snehom.

Zosuv pôdy zapríčinil havarijný stav cesty cez horský priechod Príslop. Vyhlásili na nej havarijný stav a začali práce na jej stabilizácii a oprave.

APRÍL

Nezvyčajne teplý a suchý začiatok apríla sa okamžite prejavil na zvýšenom počte výjazdov hasičov. Majú ich na svedomí ľudia, ktorí sa nevedia zbaviť starého zlozvyku vypaľovania trávy. Napriek tomu, že je zakázaný, každý rok spôsobuje veľké škody. Hasiči vyhlásili pre územie okresu Námestovo čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. Platili prísne zásady protipožiarnej bezpečnosti, za ktoré mohli udeľovať pokuty.

Zatiaľ čo na Slovensku zriaďovatelia rušia malé školy v súvislosti s úbytkom žiakov, Beňadovčania sa rozhodli mať v dedine plnoorganizovanú školu. Demografická krivka v Beňadove totiž stúpa.

Okresný súd v Námestove uznal vinným primátora Trstenej v tom istom spore, v ktorom ho predtým oslobodil v plnom rozsahu. „Skutok nie je trestným činom,“ zdôvodnil predtým. Teraz, po rozhodnutí Krajského súdu v Žiline, zmenil rozsudok v prospech druhej strany. Primátor sa odvolal, rozsudok nie je právoplatný.

Nekvalitná práca firiem pri budovaní kanalizácie v obciach Bielej Oravy zapríčinila katastrofálny stav ciest. Na viacerých miestach sa prepadajú. Vodiči si ničia vozidlá i nervy. Ľudia v Oravskej Polhore a Rabči začali podpisovať petíciu, ktorou žiadajú, aby na území obcí Oravská Polhora, Rabča, Hruštín bola cesta prvej triedy asfaltovaná v plnom profile a v celej dĺžke. Adresovali ju ministrovi dopravy.

MÁJ

Oravský hrad otvoril nové expozície, ktoré patria medzi jedinečné v celej Európe. Sprístupnil vzácne predmety, ktoré múzejníci doteraz ukrývali v trezoroch. Medzi vzácnymi šperkami sú aj zlaté keltské mince či zlaté dukáty, najstarší je z roku 1467. Najvzácnejšími exponátmi je pohrebné oblečenie vyzdvihnuté z krýpt. Pochádza zo 17. storočia.

Na výrobu a predaj domácich sirupov, zaváranín či cestovín už netreba podnikateľské oprávnenie ani schválenú prevádzku. Pri dodržaní množstiev sa stačí sa zaregistrovať na príslušnej regionálnej a potravinovej správe. Tá oravská registrovala v máji dvoch predajcov ovocia a zeleniny, šesť predajcov rýb, 18 predajcov surového mlieka a 561 predajcov medu.

Kampaň za živé rieky a čistú vodu spojila miestne skupiny, organizácie i dobrovoľníkov, vedcov, samosprávy, všetkých, ktorí riešia problémy vôd. Slovenskí aktivisti boli na Orave v kontakte s ľuďmi, ktorí sa v minulosti aktivizovali okolo malých vodných elektrární a okolia niektorých čistiarní odpadových vôd.

Životnému prostrediu môže pomôcť novela zákona o odpadoch, ktorá okrem iného prikazuje odoberať pneumatiky všetkým ich predajcom. Rovnako však aj autoservisom a pneuservisom, ktoré ich nepredávajú, ale len vymieňajú. Viaceré servisy upozorňujú, že zákon nepamätá na niektoré problémy z praxe. Počas prezúvania áut, na jar a pred zimou, ich nemajú kde skladovať a odvoz autorizovanému spracovateľovi je neflexibilný. Aj to bolo zrejme príčinou, že ktosi len tak do prírody pri Párnici vysypal osemdesiat pneumatík.

JÚN

Slovenská armáda zabezpečila skvelý Deň detí pre oravské deti. Ponad priehradu lietali stíhačky aj vrtuľníky, do vody zoskočili výsadkári. Na pevnine bojovali vojaci, zasahovalo bojové vozidlo pechoty a belgický ovčiak. Prišlo vyše 230 profesionálnych vojakov z celého Slovenska. „Trpezlivosť, a akou sa vojaci venovali deťom, sa len tak nevidí,“ zhodli sa účastníci.

Medardova kvapka štyridsať dní kvapká. Kto by nepoznal túto pranostiku? Tentokrát si však počasie s ňou trocha pohralo. „Medard prišiel o deň neskôr, ale priniesol naraz to, čo by malo padnúť za povestných štyridsať dní,“ popisujú situáciu ľudia, ktorí museli na viacerých miestach dolnej Oravy bojovať s prívalmi vody, bahna, kamenia. Zaplavilo ulice, pivnice, záhrady. Niektoré lokality zažili podobnú situáciu už skôr, na prelome mája a júna.

Nie je voda ako voda. Teplý začiatok leta lákal ľudí k iným vodným plochám. Hygienici, ktorí pravidelne kontrolujú miesta, kde sa radi kúpu, mali tentokrát dobré správy. „Všetky vyšetrené vzorky sú vyhovujúce. Voda spĺňa požiadavky na vodu na kúpanie v zmysle platnej legislatívy.“

Na Orave sa stretli slovenskí, českí a poľskí odborníci z oblasti gynekológie a pôrodníctva. Je to jedna z najväčších odborných akcií v tejto oblasti. Hodnotí pôrodníctvo na Slovensku, venuje sa zlepšeniam i prognózam. Organizuje ju pravidelne Hornooravská nemocnica v Trstenej.

JÚL

Žilinský samosprávny kraj má na Orave na starosti 465 kilometrov ciest 2. a 3. triedy. Vodiči dlhodobo poukazujú na ich zlý stav. Toto leto sa pustil do opráv viacerých úsekov v celkovej dĺžke 26 kilometrov, investuje do nich 1,8 milióna eur.

Chudobní ľudia dostali cez prázdniny od štátu cestoviny, múku, ryžu, strukoviny, instantné polievky aj konzervy. Na Oravu prišlo 703 balíkov, Slovensko na ne dostalo peniaze z Európskej únie. V Námestovskom okrese rozviezli 338 balíkov, v Dolnokubínskom 261 a Tvrdošínskom 104.

Svetové dni mládeže zrejme nebudú nikdy bližšie k Orave, ako tomu bolo v júli 2016. Pápež František pozval mladých z celého sveta do Krakowa. Obrovské podujatie si vyžiadalo niekoľko obmedzení, jedným z nich bolo, že od 4. júla do 2. augusta obnovili štáty na hraniciach s Poľskom kontroly.

Čierne stavby sužujú Oravskú priehradu už roky. Roky s tým nikto nič nerobí. Oravci, ktorí tam nafotili množstvo nelegálnych stavieb, žiadajú, aby situáciu riešil štát. „To už nie je možné. Stančova zátoka 10 búd, Jelešňa zo 20, všade sú, od múru po Pne ich napočítate minimálne 200. Kvôli prístupovej ceste vytínajú stromy, nechávajú po sebe neporiadok. Keď na jar stúpne voda, neviete si predstaviť, čo sa tu robí. Štát by mal zasiahnuť a prikázať majiteľom pozemkov okolo priehrady, aby si urobili poriadok a vypratali celé územie. Vidíme tam evidenčné čísla áut z celého Slovenska, prichádzajú Česi aj Poliaci. Choďte sa ale pozrieť do Poľska alebo do Čiech. Tam sa ľudia pri vode neopovážia postaviť si stan, nieto chatu.“

Minister dopravy prišiel na Oravu prestrihnúť pásku na novom moste v Podbieli. Vodiči ho privítali trúbením, Oravci transparentmi. Žiadali rýchlostnú cestu R3. Konkrétnu, nie sľuby. Podľa ministra vraj most postavili v rekordnom čase. Spomínate si, o čo išlo? Medzinárodný ťah do Poľska na ceste I/59 cez Oravu zažil v septembri 2015 dopravný kolaps. Pre havarijný stav uzavreli most v Podbieli. Obchádzky a dočasné premostenie spôsobili komplikácie vodičom aj domácim obyvateľom. Provizórium trvalo desať mesiacov.

AUGUST

Dlhodobo klesajúci trend nezamestnanosti spôsobuje firmám problémy. Z radov nezamestnaných sa im nedarí nájsť zodpovedajúcich ľudí. Okres Dolný Kubín má najvyššiu mieru nezamestnanosti, napriek tomu, že zamestnávatelia ponúkajú desiatky voľných pracovných miest. Chýbajú operátori výroby v strojárstve a operátori CNC strojov, v službách sú to tradičné povolania predavač, kuchár, čašník. Niektoré slovenské firmy riešia súčasnú situáciu lacnejšou pracovnou silou zo zahraničia. Pri súčasnom vývoji je pravdepodobné, že po Ukrajincoch či Rumunoch siahnu aj oravské podniky.

V Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne a Hornooravskej nemocnici v Trstenej panuje čulý stavebný ruch. O niekoľko mesiacov by v oboch mali pribudnúť pracoviská pre urgentné príjmy vybavené aj novými prístrojmi. Nemocnice musia totiž splniť podmienku ministerstva zdravotníctva, ktoré ich vyžaduje pre tento typ zdravotníckeho zariadenia.

Lesníci poukazujú na to, že v chránenom území na Babej hore už pomaly nie je čo chrániť. Nechcú sa prizerať, ako vzácne smreky zožiera podkôrny hmyz. Žiadajú o možnosť zasiahnuť. „Ten, kto v čistých smrečinách vyhlasuje najprísnejší stupeň ochrany, mal by sa zamyslieť, čo robiť, ak dôjde k nekontrolovanému premnoženiu podkôrneho hmyzu,“ hovoria. „Buď treba povoliť jemné zásahy, alebo vyčleniť dostatok peňazí na ochranu okolitých porastov.“ Ochranári ale argumentujú, že lesný ekosystém potrebuje tak živé ako aj mŕtve stromy. „Potrebujeme zákutia, kde všetko bude mať na starosti príroda, nie človek.“

Oravskí poľnohospodári volajú o pomoc. Nadúroda obilnín tlačí ceny pod výrobné náklady. Spolu s nízkymi výkupnými cenami mlieka posúvajú poľnohospodárov do červených čísel. Na Oravu zavítala ministerka pôdohospodárstva a prisľúbila im pomoc. Medzi nástroje, ktoré by poľnohospodárom mali pomôcť, je podpora zamestnanosti, nákupu veterinárnych liečiv a podpora pripoistenia. Upozornila však, že aj pomoc má svoje limity. „Prísť každý mesiac za ministrom financií s prosbou o peniaze pri súčasnej situácii v zdravotníctve a školstve sa mi zdá nanajvýš netaktné.“

SEPTEMBER

Rekonštrukcia hlavného ťahu Námestovom v hodnote 5,8 milióna eur je v podstate hotová, prebiehajú už len dokončovacie práce. Právom možno hovoriť o top stavbe v Námestovskom okrese v ostatných desaťročiach. Vyriešila bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, projekt stavby v maximálnej možnej miere eliminoval počet kolíznych bodov na ceste I/78 v Námestove. Vodiči i chodci si však musia zvyknúť na viaceré zmeny v organizácii dopravy, vrátane autobusovej.

Povyše Zuberca otvorili jaskyniari Brestovskú jaskyňu. Je prvou sprístupnenou jaskyňou na Orave a druhou v Tatrách. Oproti iným je výnimočná. Nie je bohatá na kvapľovú výzdobu, ale sľubuje adrenalínový zážitok.

Približne štyritisíc ľudí sa zišlo na Nábreží Oravskej priehrady na podujatí nazvanom Noc lampiónov, aby si uctili pamiatku 95 obetí Oravskej priehrady, ktoré zahynuli v jej vodách od roku 1954.

Ochrana pred povodňami, výstavba kanalizácie, vysychanie lesov, čierne skládky a mnohé iné témy rezonovali na stretnutí ministra životného prostredia so šéfmi oravských samospráv. „Zrejme počúvate o rovnakých problémoch,“ povedal ministrovi starosta Oravského Veselého Albín Maslaňák. „Máte nejaký akčný plán, ktorý vyhodnotí požiadavky a podnety od zástupcov samospráv? Prekvapíte nás niečím?“ Minister skonštatoval, že najväčším problémom je nedostatok peňazí. „Budeme sa snažiť robiť čo najlepšie, ako vieme, no treba si uvedomiť, že nie je možné urobiť všetkým po vôli.“

Na Okresnom úrade v Tvrdošíne otvorili klientske centrum. Sústredilo na jedno miesto aj odbory, ktoré tento typ okresného úradu nemal. Jeho podstatou je odbremeniť ľudí od zbytočnej administratívnej záťaže, napríklad chodenia po úradoch alebo poskytovania duplicitných informácií o sebe viacerým úradom, keď už štátna správa týmito údajmi disponuje.

OKTÓBER

Včelári hodnotia rok ako nepriaznivý pre produkciu medu. Podobný rok si vraj nepamätajú. „Z pohľadu množstva medu je súčasná situácia naozaj katastrofálna,“ hovoria. „Je za tým príroda, najmä suché leto, klimatické zmeny, prudké striedanie denných a nočných teplôt, prúdenie vzduchu, ale aj premnoženie predátorov.“

Niektoré obce a mestá sa priznali ku čiernym skládkam odpadu. Pomoc pri ich likvidácii totiž očakávali od envirofondu, ktorému posielali žiadosť o peniaze na ich likvidáciu. Neuspeli však všetci. A keď im nepomohol štát, musia hľadať vlastné zdroje.

Na bielom koni z pranostík neprišiel tento rok Martin, ale už Natália. Arktický vzduch priniesol prudké ochladenie a biela perina pokryla aj oblasti v nižších nadmorských výškach ako predpovedali meteorológovia.

Malé obce sú sklamané, cítia sa byť oklamané. Niektoré už druhýkrát prerábali projekty, opäť platili za súťaže i projektantom z už aj tak malého rozpočtu. Tentoraz úplne zbytočne. Jednu z výziev, do ktorej sa zapojili najmenšie a najchudobnejšie obce Slovenska, ministerstvo zrušilo. „Nerozumiem, načo musíme mať už pred podaním žiadosti podpísané aj zmluvy s dodávateľmi, hoci ešte ani len netušíme, či dostaneme peniaze,“ hovorí Ján Kaššák, starosta Oravského Bieleho Potoka. „Poliakom pritom stačí urobiť zámer a podľa neho dostanú odpoveď, či môžu byť podporení alebo nie. Až potom robia projekt a ďalšie veci. Je vari Poľsko v inej Únii ako Slovensko?“

Ťažké stroje opäť frézujú cesty v Oravskej Polhore, Rabči a Hruštíne. Tentokrát sa však ľudia nerozčuľujú. Práce sú odozvou na petíciu, ktorú podpisovali v apríli.

NOVEMBER

Pod hradným bralom Strečna vedie jedna z najfrekventovanejších ciest na Slovensku. Denne tadiaľ prejde približne 30-tisíc áut. Z brala sa už dlhú dobu uvoľňujú skaly, veľký kamenný blok sa nebezpečne posúva. Kompetentní sa rozhodli pre opravu. Tá si vyžiadala zastavenie dopravy počas siedmich víkendov a presmerovanie dopravy. Osobné autá, autobusy aj nákladné autá do 7,5 tony využívali obchádzkovú trasu cez Zázrivú a Párnicu.

O pacientov v dolnokubínskej nemocnici sa stará viac ako šesťsto zamestnancov. Podarilo sa im už druhý raz za sebou obsadiť štvrté miesto medzi všeobecnými nemocnicami v najkomplexnejšom hodnotení na Slovensku. Podľa prieskumu INEKO má Dolnooravská nemocnica vysoký počet spokojných pacientov, nízku reoperovanosť aj úmrtnosť pacientov. Naopak, menej sa jej darí pri rehospitalizáciách a splácaní dlhov po lehote splatnosti.

Krajský súd zamietol odvolanie primátora Trstenej voči trestu odňatia slobody, ktorý mu v apríli vymeral Okresný súd v Námestove, a poslal ho do väzenia. Juraj Bernaťák od samého začiatku obvinenia odmietal. „Je zločinom vydierania, keď vedúci pracovník má byť súdený za to, že upozornil podriadeného na porušenie pracovnej disciplíny, keď nesplnil zadanú úlohu? Absurdné.“

Aj Združenie miest a obcí horná Orava prijalo odsúdenie bývalého primátora Trstenej na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní štyroch rokov so zhrozením. Trest sa podľa členov združenia javí ako neprimerane tvrdý a nepochopiteľný. Občania Trstenej a hornej Oravy spisujú už niekoľko týždňov petíciu za preskúmanie celého trestného konania.

Tretia novembrová nedeľa patrí už niekoľko rokov Svetovému dňu pamiatky na obete dopravných nehôd. Od januára zahynulo na slovenských cestách 194 ľudí. Šesť ich bolo z Oravy. Tento deň mal však byť nielen spomienkou. „Tragédie by nám mali pripomenúť aj našu smrteľnosť a viac si vážiť život, ktorý máme.“ Pár dní po spomienke pribudla do štatistík ďalšia obeť.

Ešte 22. novembra teplomer ukazoval plus 16 stupňov Celzia. O týždeň udrel 16-stupňový mráz. Celkovo napadlo v Oravskej Lesnej viac ako pol metra snehu.

„Na sneh sme zvyknutí, ale čo je horšie, sme bez elektriny.“

Bez dodávok elektrickej energie ostalo aj Zákamenné, Novoť či Zázrivá. Rušné dni mali aj hasiči.

DECEMBER

Regionálne Združenie miest a obcí horná Orava chce cez celoslovenské združenie samospráv riešiť problém s nedostatkom zhodnotiteľov odpadov. To, že každoročne ľudia vyseparujú viac plastov a skla je pekné. Problémom je kam s ním. „Nie je predsa mysliteľné, aby sme na jednej strane vytvárali legislatívny tlak na zvýšenie vytriedených množstiev, čo musí byť výrazné, lebo Slovensku by hrozili nemalé sankcie, a na druhej strane nemali kapacity na ich zhodnotenie,“ hovorí predseda združenia Ján Banovčan.

Poslanci zastupiteľstva najväčšieho oravského mesta rozhodovali o petícii proti hazardu. Dobrovoľníci zbierali podpisy pod petíciu od marca. Koncom októbra odovzdali 298 petičných hárkov na mestskom úrade. Podľa organizátorov malo byť na nich 5437 podpisov. Petíciu preveril hlavný kontrolór. Zistil, že na hárkoch je 5551 podpisov. Ale to nie je podstatné. Dôležité je, koľko je platných. Legislatíva určuje, že ju musí podpísať minimálne 30 percent obyvateľov mesta vo veku nad 18 rokov. V prípade Dolného Kubína to predstavuje 4554 obyvateľov. A táto podmienka splnená nebola.

„V petícii alebo v podpisovom hárku je osoba podporujúca petíciu povinná uviesť čitateľne svoje meno, priezvisko, adresu pobytu,“ povedal hlavný kontrolór. Po kontrole neuznal z rôznych dôvodov až 1137 podpisov.

Výsledkom je, že petícia Zastavme hazard len o 140 podpisov nespĺňa zákonom stanovenú hranicu podpory obyvateľov mesta na to, aby na základe uznesenia zastupiteľstva mohla radnica vydať nariadenie o zákaze prevádzkovania niektorých hazardných hier na území mesta. „Určite dôjde k súdnym sporom,“ nevylučujú ani organizátori ani radnica.

Nový splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty, ktorým sa stal poslanec Národnej rady Igor Janckulík, zverejnil ďalší termín výstavby rýchlostnej cesty Oravou. Úsek medzi Tvrdošínom a Nižnou by sa mal začať stavať koncom roka 2017, prípadne začiatkom roka 2018. Opraviť majú aj šesť dôležitých mostov na Orave. Verejné obstarávanie 80-miliónového úseku medzi Tvrdošínom a Nižnou by sa malo začať už v januári 2017. Výber splnomocnenec zdôvodnil najlepšou pripravenosťou. Koľko sľubov sa podarí splniť, uvidíme koncom roka 2017.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 2. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 3. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 6. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 7. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 2. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 3. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 4. Prešovský Fragaria Cup oslavuje 20 rokov
 5. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 6. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 7. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 8. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 835
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 996
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 7 726
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 985
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 883
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 818
 7. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 2 007
 8. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 1 695

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Umenie: V bývalej likérke prezentujú študenti spektrum umeleckej a vedeckovýskumnej činnosti Fakulty umení TUKE v Košiciach
 2. Michael Achberger: Plávanie vs chudnutie: aká je pravda?
 3. Vladimír Krátky: Lebo Fico - sa stále ešte dá ,
 4. Jozef Sitko: Bude Slovensko krajinou nikoho?
 5. Blanka Ulaherová: V krajine Vandalov
 6. Andrea Vörösová: Bude každý druhý človek autista?
 7. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 8. Irena Šimuneková: Rozhľadne Poľana a Žalostina.
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 969
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 256
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 211
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 896
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 820
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 539
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 590
 8. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 044
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Ochorenie čriev je závislé od životosprávy i potrebných pomôcok.


7 h
Oravský Biely Potok (v bielo-zelených dresoch) zvládol posledný krok k postupu na ihrisku Bzín.

V najnižšej oravskej súťaži bolo rušno do posledného hracieho kola.


11 h
Rekordérka večera, 16-ročná dievčina nafúkala 1,69 promile.

Šesťnásťročná mala v dychu 1,67 promile alkoholu, v dvoch podnikoch nalievali deťom. V Dolnom Kubíne také porušenia zákonov nezistili.


17 h
Materskú školu v Mútnom využíva približne 120 detí.

Zväčšujú škôlku, rozšírili múzeum kávy, dôchodcovia športovali.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuboš odišiel v stredu, v piatok ohlásili jeho nezvestnosť.


25. jún

Roman Hanajík poukazoval na hoaxy vo videách Igora Bukovského.


25. jún

Majiteľ pozemku vyčíslil škodu na asi 6-tisíc eur.


23 h

Dokopy 25 rokov hral v štyroch veľmi populárnych kapelách.


Lajos Telek 21. jún

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Umenie: V bývalej likérke prezentujú študenti spektrum umeleckej a vedeckovýskumnej činnosti Fakulty umení TUKE v Košiciach
 2. Michael Achberger: Plávanie vs chudnutie: aká je pravda?
 3. Vladimír Krátky: Lebo Fico - sa stále ešte dá ,
 4. Jozef Sitko: Bude Slovensko krajinou nikoho?
 5. Blanka Ulaherová: V krajine Vandalov
 6. Andrea Vörösová: Bude každý druhý človek autista?
 7. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 8. Irena Šimuneková: Rozhľadne Poľana a Žalostina.
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 969
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 256
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 211
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 896
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 820
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 539
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 590
 8. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 044
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu