Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Stolnotenisovým kráľom Oravy je tretíkrát za sebou rovnaký hráč

Vo finále štvorhry videli diváci neskutočný obrat. Zdolaných finalistov delila od víťazstva len jedna loptička.

Po tretíkrát sa stal najlepším hráčom na Orave Andrej Kaššay (v strede). Po tretíkrát sa stal najlepším hráčom na Orave Andrej Kaššay (v strede). (Zdroj: Archív Orstz)

MÚTNE. Majstrom Oravy v stolnom tenise sa stal tretíkrát za sebou rovnaký hráč. Vrcholové podujatie sa pritom konalo len po piaty raz. Tento ročník mal aj jednu novinku.

Obhajcovi chýbala lepšia účasť

Ústrednými postavami majstrovstiev boli dobrí kamaráti Andrej Kaššay a Matúš Diko. Najprv sa proti sebe postavili vo finále dvojhry. Prvé dva sety ovládol Andrej, ktorý je hráčom extraligového Ružomberka. Námestovský stolnotenista vyhral síce tretí set, no v ďalšom po dramatickom priebehu prehral. „Teší ma titul, ale očakával som lepšiu účasť,“ hovorí už trojnásobný majster Oravy za sebou. „Chýbali mi takí hráči ako Zdeno Drbiak alebo Katarína Belopotočanová.“ Andrej Kaššay len prednedávnom vyhral aj kvalitne obsadený turnaj v Oravskej Lesnej. „Prvýkrát som tam v kariére porazil Alexandra Valúcha, ktorý hráva v Nemecku. Veľmi ma toto víťazstvo potešilo.“ Na tretej priečke sa umiestnil hráč Nižnej Michal Bandík, ktorý si vlani zahral finále.

Prečítajte si tiež: V Oravskej Lesnej sa zišla znova stolnotenisová kvalita Čítajte

Nová kategória

Prvýkrát v histórii majstrovstiev Oravy mali hráči možnosť si vybrať z dvoch výkonnostných skupín. Prvú tvorili stolnotenisti od extraligy po štvrtú ligu a druhú ostatné nižšie súťaže. „ Na poslednej členskej schôdzi Oravského stolnotenisového zväzu si túto novinku odhlasovali zástupcovia klubov,“ hovorí Milan Laššák. „Boli rôzne argumenty. Napríklad, že majstrovstvá sú len pre silných hráčov a ostatní nemajú šancu. Preto sa vytvorila aj skupina Open.“

Túto zmenu privítal pozitívne aj Andrej Kaššay. „Je to tak lepšie. Hráči súperia so svojou výkonnostnou skupinou a obaja majú zážitok z hry.“

Novú kategóriu open premié-rovo ovládol Filip Tutura z OŠK Bziny. Hneď za ním skončil klubový spoluhráč Norbert Molnár a tretiu priečku obsadil Pavol Karlík z TJ Dolný Kubín.

Jedna loptička od titulu

Finále štvorhry ponúklo fantastický obrat, na ktorý zdolaní finalisti len tak rýchlo nezabudnú. Mladá dvojica Dalibor Diko a Martin Kysel viedla už 2:0 na sety a 10:8 na gemy. Od titulu ich teda delila iba jedna loptička. Súperi Andrej Kaššay a Matúš Diko však ukázali veľkú psychickú odolnosť. Mečbaly odvrátili a tretí set a rovnako aj celý zápas doviedli do víťazného konca. „Matúš a Martin hrali prvé dva sety vynikajúco,“ hovorí Andrej Kaššay. „Mali sme už prehrať, ale nakoniec bola z toho veľká dráma. Diváci sa len z toho tešili.“

Vlaňajší bronzový stupienok obhájili stolnotenisti Oravskej Lesnej Martin Kolenčík a Juraj Teplanský.

Konečné poradie

Dvojhry: kategória A (38 hráčov) – 1. Andrej Kaššay (Ružomberok), 2. Matúš Diko (Námestovo), 3. Michal Bandík (Nižná), 4. Dalibor Diko (Tvrdošín), 5. až 8. Miroslav Bednár st. (Nižná), Jozef Kozák (Bziny), Patrik Svetlák (Lokca), Juraj Teplanský (Oravská Lesná), kategória B (60 hráčov) – 1. Filip Tutura (Bziny), 2. Norbert Molnár (Bziny), 3. Pavol Karlík (TJ D. Kubín), 4. Jozef Pišoja (TJ D. Kubín), 5. až 8. Pavol Brečka (Zuberec), Ján Kupčulík (Lokca), Ján Zrnčík st. (Sedliacka Dubová), Karol Sklarčik (Lokca)

Štvorhry (47 dvojíc): 1. Matúš Diko a Andrej Kaššay (Námestovo a Ružomberok), 2. Martin Kysel a Dalibor Diko (obaja Tvrdošín), 3. Martin Kolenčík a Juraj Teplanský (obaja Oravská Lesná), Milan Staš a Tomáš Staš (obaja Tvrdošín)