DOLNÝ KUBÍN. Radnica podpisuje každý rok nové zmluvy s Technickými službami na kosenie, starostlivosť o verejnú zeleň, udržiavanie poriadku, osvetlenie, zimnú údržbu ciest a chodníkov, vývoz odpadu a ďalšie služby.
V rozpočte na rok 2017 vyčlenili mestskí poslanci na tento účel viac ako 1,5 milióna eur. Najviac, 670-tisíc zhltne odvoz a spracovanie odpadov. Za údržbu a opravy pozemných komunikácií mesto zaplatí takmer 600-tisíc. Na prostredie pre život, kde patrí aj verejná zeleň a osvetlenie, je určených 557-tisíc eur.
Konateľ odmietol odpovedať na otázky
Zmluva medzi mestom a Technickými službami za rok 2016 skončila v decembri. Nová mala začať platiť od januára tohto roku. Mala, ale návrh radnice konateľ Technických služieb Pavol Heško neakceptoval a zmluvu nepodpísal. Od 1. januára teda malo mesto ostať bez vývozu odpadu, starostlivosti o komunikácie. Napriek tomu spoločnosť všetky činnosti zabezpečuje ďalej.
„Mesto zaslalo zmluvy na pripomienkovanie Technickým službám koncom roku 2016,“ píše sa v stanovisku radnice. „Vzhľadom na to, že ceny niekoľkých položiek činností sú ešte predmetom rokovaní, nedošlo k 5. januáru 2017 k podpisu zmlúv. Objednané a uskutočnené výkony do doby účinnosti zmlúv preto budú upravené osobitným spôsobom.“
Pavol Heško vzniknutú situáciu odmietol komentovať.
Ako je to možné?
„Štandardne by to takto fungovať určite nemalo, ale Technické služby sú mestská spoločnosť a vzťah medzi ňou a mestom je neštandardný,“ povedal Michal Smolka, ktorý je zároveň mestským poslancom a na zvláštny režim Technických služieb upozornil na jednom z rokovaní mestského zastupiteľstva. „Ťažko sa dozoruje, keď všetko je pod kontrolou mesta.“
Anton Krákorník je tiež poslanec a člen dozornej rady. „S niečím takým, aby dve firmy medzi sebou niečo robili bez zmluvy, som sa ešte nestretol. A už vôbec nie, keď ide o verejné financie. Nerozumiem tomu.“
Prekvapený ostal aj predseda dozornej rady Vojtech Važan. „Počujem to prvý raz.“ Tvrdil, že ich nikto na poslednom stretnutí rady na túto situáciu neupozornil.
TS majú prácu istú. Dokedy?
Dolnokubínčania zatiaľ neštandardnú situáciu nevnímajú. Smeti im vyvážajú, chodníky a cesty sú odhrnuté primerane počasiu.
„Ale čo by sa stalo, keby niekto utrpel na šmykľavom chodníku alebo schodoch úraz s trvalými následkami?“ pýta sa Anton Krákorník. „Kto by bol zodpovedný? Mesto či Technické služby?“
Michalovi Smolkovi sa nepáči, že mesto zadáva všetky vyššie spomínané práce priamo Technickým službám. „Ide o veľa peňazí, preto by bola najvhodnejšia verejná súťaž. Vygenerovala by najlepšiu cenu a nikto by ju nemohol spochybňovať. Takto sa tu stále vynárajú pochybnosti o primeranej cene. Technické služby doteraz vždy diktovali ceny a mesto platilo. Teraz nastal problém.“
Gabriela Paušlyová, vedúca finančného odboru mesta, zdôvodnila postup pri zadávaní prác priamo Technickým službám. „Zákon to umožňuje, pretože stopercentným vlastníkom Technických služieb je mesto.“
Technické služby skončili v roku 2015 v zisku. Ku koncu roku 2016 mali tiež mierny zisk, ale ešte nevyčíslili náklady za december. Viacero ľudí preto nechápe, prečo si pýtajú zvýšenie cien za niektoré služby.
„Štatutárom mesta a zároveň predsedom Valnej hromady Technických služieb je primátor,“ povedal Vojtech Važan. „Je plne v jeho kompetencii situáciu vyriešiť. V prípade problémov môže bez udania dôvodu odvolať konateľa Technických služieb.“
Táto situácia nie je ojedinelá a zmluvy medzi mestom a jej spoločnosťou sa aj v minulosti bežne podpisovali s oneskorením. V roku 2012 ju podpísali 2. januára, o rok neskôr až 25. februára. V roku 2014 zmluvu na opravy a údržby vrátane zimnej a letnej údržby komunikácií a verejnej zelene podpísali 13. januára, na zber a zneškodňovanie komunálneho odpadu 24. januára. Iba v roku 2015 to stihli 23. decembra.