PÚCHOV, HABOVKA. Vyznamenanie Pro Ecclesia et pontifice (Za Cirkev a pápeža) môžu dostať laici a kňazi za význačnú službu Cirkvi. Pre laikov je to najvyššie vyznamenanie, aké udeľuje pápež. Tento rok ho Svätý Otec František udelil Ľudovítovi Lajčinovi z Púchova za jeho pomoc pri obnove duchovného života.
Nebojácny zástanca ľudí
Ľudovít Lajčin sa narodil v Habovke v roku 1930. V dobe zostreného útoku komunistického režimu proti rímskokatolíckej cirkvi sa uchádzal o štúdium teológie, ale po absolvovaní prijímacieho pohovoru ho už do seminára nepozvali. Nakoniec vyštudoval odbor matematiku a fyziku na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Keďže svoju kresťanskú vieru netajil, stal sa politicky nespoľahlivý a musel nastúpiť na vojenskú službu k pomocným technickým práporom. V Púchove však potrebovali učiteľa matematiky, tak ho vojenská správa zo služby uvoľnila. Ako učiteľ matematiky potom pôsobil až do odchodu na dôchodok.
Do konca života mu to myslelo, doučoval žiakov matematiku, termíny mal vraj v poznámkach aj na obdobie po tom, ako opustil tento svet. Zomrel v októbri tohto roku vo veku 85 rokov.

„Celý život, aj počas komunistického režimu, bol Ľudovít Lajčin morálnou oporou všetkým študentom – vzor slušnosti, mravného života a nebojácny zástanca tých, ktorí chceli študovať teológiu,“ hovoria o ňom ľudia z okolia. Bránil náboženskú slobodu a slobodu svedomia, pomáhal veriacim žiakom z chudobných rodín.
S rádiom pri uchu
Najmä počas letných prázdnin rád chodieval do rodnej dediny na Oravu. „Bol veľmi skromný, tichý, ale občas aj výbušný,“ hovorí o Ľudovítovi jeho synovec Eduard. Bol intelektuál, veľmi detailne poznal technické veci, ale skôr teoreticky ako prakticky. „Večer mal vždy pri uchu tranzistor, na ktorom mal čiarkami vyznačené frekvencie rádií Slobodná Európa či Hlas Ameriky. Veľmi rád spieval a recitoval básne, občas sa zašil do kútika a počítal matematické príklady.“
Ľudovítove telefonáty s bratom Františkom z Habovky vraj vždy končievali spoločným zaspievaním si piesne Pod Roháčom žijem, čistú vodu pijem. Na sväté omše chodieval s rodinou tajne na Moravu. V roku 1970 údajne dostal v škole pokarhanie za odoberanie Katolíckych novín s postihom vyplácania len základného platu bez odmien.
O udelenie významného vyznamenania Pro Ecclesia et pontifice profesorovi Lajčinovi požiadal žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Pápež František mu ho udelil 10. augusta. Žiaľ, odovzdania sa Ľudovít už nedožil. Vyznamenanie zverejnili na jeho pohrebe, prevzala ho manželka Anna.
