Varíme cez sviatky s oravskými reštauráciami. Takmer všetky jedlá si však môžete uvariť aj hocikedy počas roka. Alebo navštívte reštaurácie, ktoré ich ponúkajú.
24. december
Lukáš Feranec, Zbojnícka koliba, Oravská Jasenica

Slivková polievka sa na Orave varila, ale dnes ju už pripravuje len staršia generácia. Recept je preto pripomenutím zvykov našich predkov. Ryba je tradičné štedrovečerné menu, avšak v tomto modernom prevedení je recept ukážkou toho, že ryba sa dá pripraviť aj inak ako len vyprážaním.
Slivková polievka s haluškami

Suroviny: Vajcia, kryštálový cukor, sladká smotana 30 %, maslo, hladká múka, sušené slivky, soľ, škorica, klinčeky
Postup: Z polovice masla si pripravíme zápražku, zalejeme vodou, vložíme slivky, pridáme cukor, soľ, škoricu a klinčeky. Keď zovrie, pridáme smotanu a maslo na zjemnenie. Z hladkej múky, cukru a vajca si pripravíme hmotu na halušky, v prípade potreby dáme trochu vody. Z cesta uvaríme vo vode halušky.
Filety zo sumca S KRUPICOVÝMI HALUŠKAMI Z vareného odpaľovaného cesta
Suroviny: rybacie filety, voda, biele korenie, soľ, cukor, kôpor, petržlenová vňať, tymián, olivový olej
Postup: Z rybacích filiet odstránime kožu a všetky prebytočné kosti. Filety rozdelíme na dva rovnaké kúsky, okoreníme, vložíme do slaného nálevu, ktorý sme si pripravili z vody, cukru a soli. Na 30 minút ich vložíme do chladničky. Po vybratí vysušíme papierovou utierkou a každý kúsok a posypeme nasekanými bylinkami. Pripravíme si potravinársku fóliu, na ktorú vložíme plátok filety z krajšej strany. Potom na ňu položíme druhý plátok filety, zrolujeme do fólie. Hotovú rolku uviažeme z obidvoch strán, aby sa v rolke nenachádzal vzduch. Pripravíme si vodný kúpeľ o teplote 45o C, vložíme doň rolky a suvidujeme (varíme) 30 až 40 minút. Z rolád po vytiahnutí odstránime fóliu, roládu nakrájame na 2 alebo 3 časti pod 45-stupňovým uhlom. Do panvice nalejeme olivový olej. Rýchlo opečieme rolády z obidvoch strán a podávame.

Krupicové halušky z vareného odpaľovaného cesta
Suroviny: mlieko, soľ, maslo, detská krupica, vajcia, tvaroh, práškový cukor
Postup: Do hrnčeka dáme mlieko, soľ, maslo, necháme zovrieť a za stáleho miešania prisypeme krupicu. Varíme do zhustnutia. Do polovychladnutej krupice pridávame po jednom vajci a dobre vypracujeme. Do hrnca dáme vodu, soľ a zohrejeme do varu. Lyžicou namočenou vo vriacej vode hádžeme z cesta malé knedličky, ktoré varíme zhruba 3 minúty. Uvarené knedličky vyberieme dierkovanou varechou. Polejeme maslom a posypeme tvarohom a práškovým cukrom.
25. december
Viera Kytašová, Penzión Korytnačka, Námestovo
Pošteklite svoje chuťové bunky lahôdkou z nášho jedálneho lístka.
Jeleň na zázvore so zemiakovými chipsami

Suroviny: Steak z jeleňa, koreň zázvoru, cesnak, sójová omáčka, soľ, mleté čierne korenie, marhuľový džús, marhuľový džem, chilli paprička, zemiaky
Postup: Očistený a nastrúhaný zázvor zmiešame s džúsom a džemom. Pridáme prelisovaný cesnak, soľ, korenie, sójovú omáčku a nasekané chilli. Do vzniknutej zmesi dáme marinovať jelení steak na 24 hodín. Marinovaný steak sprudka opečieme na grilovacej panvici a uložíme do pekáča. Zalejeme zvyšnou marinádou a dusíme do mäkka. Očistené zemiaky nastrúhame na tenučké plátky, vysušíme na obrúsku a sprudka vysmažíme vo fritéze. Po usmažení necháme odtiecť prebytočný olej na servítke a osolíme. Ihneď podávame so steakom preliatym výpekom.
26. december
Pomerne rýchlo pripravené jedlo na druhý sviatok vianočný. Prajeme dobrú chuť.
Makrela plnená praženicou a hubami

Suroviny: 1 makrela, soľ, mleté korenie, rasca, olej, 1 menšia cibuľa, 150 g čerstvých húb, 1 paradajka, petržlenová vňať, 1 vajce, citrón
Postup: Umytú makrelu osolíme, okoreníme, posypeme rascou a pokvapkáme šťavou z citróna. Necháme chvíľu na chladnom mieste postáť. Z nadrobno pokrájanej cibule spenenej na oleji, pokrájaných čerstvých húb a vajca pripravíme redšiu praženicu. Pridáme nadrobno posekanú petržlenovú vňať, olúpanú a na malé kocky nakrájanú paradajku. Osolíme, zľahka premiešame a makrelu naplníme pripravenou zmesou. Otvor uzavrieme grilovacími ihlami alebo zašijeme bielou niťou. Pečieme v stredne vyhriatej rúre 20 minút. Pred podávaním pokvapkáme citrónovou šťavou a ako prílohu podávame ryžu a zeleninový šalát.
27. december
Ladislav Belák, Hotel Havrania, Zázrivá

Chcem, aby hostia mali zážitok nielen z krásnej prírody, ale aj gastronomický zážitok. Samozrejme nezabúdam na lokálne jedlá. Moja filozofia varenia je úplne jednoduchá. Variť s láskou. Recept nie je náročný, ho všetky šikovné gazdinky.
Kuracie spodné stehienka na francúzsky spôsob v červenom víne a bylinkami

Suroviny: kuracie stehna spodne 1 kg, červené víno 0,6 l, bylinky 30 g, rozmarín, tymian, kôpor, pažítka, petržlenová vňať, červená cibuľka 400 g, maslo 250 g, soľ, korenie, cesnak 3 strúčiky, 2 bobkové listy, 2 jarné cibuľky
Postup: Kuracie stehná stiahneme z koze, orestujeme na masle (nie všetko maslo, len polovicu z dávky). Pridáme pokrájanú červenú cibuľku, orestujeme a zalejeme červeným vínom. Pridáme cesnak, bylinky, bobkový list a pomaly dusíme približne 40 minút. Počas dusenia podlievame vývarom alebo vodou. Mäso vyberieme, pridáme maslo a omáčku redukujeme pokiaľ nebude hustá. Podávame s pečeným zemiakom s jarnou cibuľkou a maslom.
28. december
Mária Lokajová, HOSTINEC ZÁMOCKÁ 4 – pivovar Kastelán, Oravský Podzámok
Je to jedlo, ktoré je veľmi jednoduché na prípravu, a dá sa kombinovať s akoukoľvek prílohou: ryžou, hranolkami, varenými zemiakmi alebo chlebom. Je jedným z najobľúbenejších pokrmov našich hostí.
Pikantné bravčové mäso na pive

Suroviny: bravčové stehno, cibuľa, údená slanina, kečup, horčica, soľ, korenie, čili papričky, pivo (najlepšie nepasterizované)
Postup: Bravčové mäso si pokrájame na rezančeky. Do hrnca alebo na panvicu dáme nakrájanú údenú slaninu a opražíme. Slaninku vyberieme a do masti pridáme nakrájanú cibuľu. Popražíme ju do sklovita a pridáme nakrájané mäso, osolíme a okoreníme. Keď je mäso mäkké, pridáme kečup, horčicu a čili papričky. Dusíme 2 až 3 minúty a pridáme hlavnú prísadu, polotmavé pivo, ktoré sa varí priamo v našej reštaurácií. Toto pivo dáva jedlu jedinečnú chuť. Spolu všetko ešte chvíľu povaríme, aby sa chute spojili. Nakoniec pridáme opečenú slaninku a servírujeme s nakrájanou cibuľkou a čili papričkami. Dobrú chuť.
29. december
Zuzana Geššayová, City Cafe & lunch bar, Tvrdošín
Vybrali sme pre vás tento recept, pretože v dnešnej uponáhľanej dobe je nenáročný na prípravu, chutný a hlavne zdravý.
Kuracie medailónky zapečené s mozzarelou, zemiakovo-cviklové pyré

Suroviny: Na 5 porcií potrebujeme 5 ks kuracích pŕs, 350 g syra mozzarela, maslo, soľ, čierne korenie, sušenú bazalku, 500 g zemiakov, 200 g červenej cvikly, maslo, 5dcl mlieka, 2 PL medu.
Postup: Prsia nakrojíme, aby nám vznikli medailóniky, jemne naklepeme. Osolíme, okoreníme, pridáme trochu bazalky. Prudko opečieme z oboch strán do zlatohneda a odstavíme, aby zostali šťavnaté. Mozzarelu rozložíme na prsia a dáme zapiecť približne na 10 min na 180° C. Výpek precedíme, zjemníme maslom a trochu zahustíme. Dochutíme soľou a pridáme trošku citrónovej šťavy. Zemiaky uvaríme v osolenej vode, pridáme teplé mlieko a rozpustené maslo. Vyšľaháme na pyré. Pridáme uvarenú a v mixéri vyšľahanú cviklu, ktorú dochutíme medom. Všetko spolu ešte raz vyšľaháme, aby sa nám hmoty pekne spojili. Prajeme dobrú chuť.
30. december
Dušan Buček, Pizzeria Tutto bene, Trstená
Na odľahčenie a spestrenie sviatočných dní odporúčam toto stredomorské jedlo.
Tigrie krevety na bielom víne s domácim pestom

Suroviny: 2 strúčiky cesnaku, 1dcl biele vína, 1 čili paprička, citrón, pesto, petržlenová vňať, kocka masla, soľ, čierne mleté korenie
Postup: Cesnak si jemne opražíme na rozpálenom olivovom oleji, pridáme olúpané krevety, osolíme, okoreníme a pridáme na malé prúžky nakrájané čili papričky. Nakoniec na to vytlačíme kúsok citróna.
Podlejeme bielym vínom a počkáme, kým sa víno zredukuje. Pridáme kocku masla a na záver posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou. Jemne spolu premiešame.
Na dozdobenie použijeme pesto, najlepšie domáce.
31. december
Jakub Mikuš, Reštaurácia RUFIN, Dolný Kubín
Je to jedlo, ktoré je nenáročné na prípravu, ľahké, a po sviatkoch sa ingrediencie v chladničke nájdu.
Plnené kuracie prsia v sušenej šunke s omáčkou z dijonskej horčice

Suroviny: kuracie prsia, sušená šunka, arašidy, mascarpone, baby špenát, dijónska horčica, maslo, zemiaky, soľ, smotana, korenie
Postup: Pripravíme si kuracie prsia, na panvici orestujeme arašidy. V miske vymiešame plnku z mascarpone, baby špenátu a upražených arašidov. Kuracie prsia naplníme a zabalíme do plátku sušenej šunky. Upečieme na panvici a potom z nej vyberieme. Do výpeku pridáme maslo, dijónsku horčicu, smotanu a necháme zovrieť. Podávame so zemiakovou kašou. Na ozdobenie môžeme použiť polníček a cherry paradajky.
1. január
Mário Scupola, reštaurácia Il veliero, Dolný Kubín

Po novoročných oslavách žalúdok poteší kačací vývar. Kačka má výbornú chuť a je zároveň symbolom voľnosti. Príprava je trochu dlhšia, aby sa stehná dobre vyvarili, ale oplatí sa počkať.
Kačacia polievka s haluškami, kačacie stehná so špargľou

Suroviny na polievku: dve kačacie stehná, 1 väčšia mrkva, 1 cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, zeler, petržlenová vňať, soľ, korenie
Postup: Kačacie stehná varíme spolu so zeleninou približne hodinu. Potom vyberieme mäso aj zeleninu.
Suroviny na halušky s citrónom: 120 g strúhanka, 120 gramov nastrúhaného parmezánu, 3 vajcia, soľ, korenie, žltá časť citrónovej kôry, biela je horká
Postup: Všetko zamiešame, urobíme malé guľky, uvaríme v kačacom vývare.
Suroviny na halušky s kačacím stehnom: uvarené kačacie stehno, Parmezán, petržlenová vňať, 2 vajcia
Postup: Uvarené stehno pokrájame na malé kúsky, pridáme parmezán, petržlenovú vňať, vajcia a urobíme malé guľky, ktoré obvaríme v kačacom vývare.
Suroviny na hlavné jedlo: kačacie stehno, tri kúsky špargle, plátok oravskej slaniny, zemiaky, čerstvá zelenina podľa chuti
Postup: Druhé stehno potrieme omáčkou, čili, medom. Dáme do rúry vyhriatej na 180 stupňov Celzia spoločne s varenými zemiakmi. Pridáme zelenú špargľu, ktorú sme predtým ponorili na päť minút do vriacej osolenej a okorenenej vody. Špargľu pred vložením do rúry obalíme oravskou slaninou. Spolu so stehnom a zemiakmi pečieme päť minút, kým sa nevytvorí chrumkavá kôrka.
2. január
Marián Juriňák, Hotel GOBOR***, Vitanová
Toto jedlo odporúčame pre obohatenie a spestrenie sviatočného stola pre svojich najmilších.
Cviklovo-kapustová polievka
Suroviny na 6 porcií: 1 PL oleja, 50 g oravskej slaniny, 1 cibuľu, 150 g cvikly, 120 g bielej hlávkovej kapusty, 50 g mrkvy, 25 g petržlenu, 25 g zeleru, 2 strúčiky cesnaku, majorán, drvená rasca, nové korenie celé, bobkový list, soľ, mleté čierne korenie, ocot, 2 dcl kyslej smotany 18 %
Postup: Na oleji orestujeme najprv oravskú slaninu, nakrájanú cibuľu, mrkvu, petržlen a zeler nakrájané na kocky. Prudšie opečieme a občas premiešame. Pridáme bobkový list, drvenú rascu, nové celé korenie, kapustu nasekanú nadrobno a opäť premiešavame. Podlejeme litrom vody, pridáme cviklu očistenú a nakrájanú na kocky. Dolejeme vodou a pod pokrievkou varíme asi pol hodiny, kým zelenina nie je úplne mäkká a vývar silný. Tesne pred dovarením pridáme prelisovaný cesnak a majoránku. Ochutíme soľou, korením a octom. Na tanieri ozdobíme kyslou smotanou.
Jelenie stehno na višňovom víne podávané so zemiakovými šúľancami

Suroviny na 6 porcií: 1,5 kg jelenieho stehna, 200 g cibule, 200 g červenej cibule, 200 g paradajkového pretlaku, 2 dcl oleja, 0,5 l višňového vína, 30 g brusnicového kompótu alebo džemu, 2 dcl zeleninového vývaru, nové korenie mleté, bobkový list, soľ, mleté čierne korenie, cukor
Postup: Jelenie stehno očistíme. Na oleji orestujeme cibuľu a pridávame paradajkový pretlak, bobkový list, soľ, nové korenie. Pretlak a koreniny dôkladne orestujeme a zalejeme višnovým vínom a 0,2 dl vývaru, prípadne vody. Vývar necháme variť. Jelenie stehno, osolené a okorenené, zvlášť na panvici sprudka opečieme zo všetkých strán. Takto pripravené mäso vkladáme do vývaru a varíme pomalým varom domäkka asi 2 hodiny.(Podľa potreby ešte podlejeme vývarom alebo vodou). Po uvarení jelenie stehno vytiahneme a dáme nabok. Vývar prepasírujeme dočista a začneme redukovať na desatinu, získame tak medovitú šťavu. Do nej pridávame brusnicový kompót alebo džem, dochutíme soľou, korením a cukrom. Podávame so zemiakovými šúľancami, ktoré pripravíme podľa tradičného receptu.
Náš tip: Veľkú pozornosť venujeme dôkladnej redukcii vývaru, aby mala výsledná šťava silu a chuť.
3. január
Ak sa ešte nestravujete v práci, odporúčane vyskúšať tento recept. Prajeme dobrú chuť.
Morčacie prsia delikates

Suroviny: 400 g morčacích pŕs, 80 g sezamových zrniečok, 1 citrón, 1 bielok, 1 viazanička petržlenovej vňate, worcesterská omáčka, soľ, korenie, tuk na vyprážanie
Postup: Z posekanej petržlenovej vňate, soli, korenia, worcesterskej omáčky a citrónovej šťavy pripravíme marinádu. Mäso pokrájame asi na 6 centimetrov dlhé pásiky a dáme do plytkej nádoby. Zalejeme marinádou a odložíme najmenej na štyri hodiny. Mäso priebežne premiešame. Potom vyberieme z marinády a necháme odkvapkať. Bielok rozšľaháme vidličkou. Každý kúsok mäsa namočíme do bielka a obaľujeme v sezamových zrniečkach. Vyprážame na rozpálenom tuku. Prílohu necháme na vás.
4. január
Malgorzata Harmatová, Reštaurácia/pizzeria NATALI Tvrdošín
Vynikajúce a jednoduché jedlo, ktoré pasuje na sviatočné dni. Mäso spolu s hubami a smotanou potešia nejeden vyberavý jazýček.
BRAVČOVÁ PANENKA S DUBÁKMI A SMOTANOVOU OMÁČKOU

Suroviny: 800 g bravčová panenka, 250 g oravská slanina, dubáky, 0,2 l smotana, olej, soľ, farebné drvené korenie, škrob Gustin
Postup: Panenku nasolíme a nakrájame na 200 g porcie, ktoré obalíme pozdĺžne nakrájanou oravskou slaninou a posypeme drveným farebným korením.Takto pripravené mäso dáme na pekáč vymastený olejom a vložíme do vopred vyhriatej rúry na 180 °C. Pečieme 20 až 25 minút.
Omáčku pripravíme v menšom hrnci takto: vopred namočené sušené dubáky scedíme a dáme do hrnca s vodou a s hubovým bujónom povariť 10 minút. Pridáme smotanu a dohustíme škrobom zarobeným vo vode. Ak treba dochutíme soľou.
Po upečení má byť mäso šťavnaté, nie však krvavé. Podávame s opekanými zemiakmi (napr. Toliare).
5. január
Andrea Sučáková, Hotel Zlatný potok, Mútne
Tým, ktorí bez mäsa nevydržia ani po sviatkoch plných hojnosti, ponúkame jedlo ľahké na prípravu a zároveň aj pre žalúdok.
Belehradský rezeň

Suroviny na 10 porcií: 1,2 kg bravčového karé bez kosti, soľ, korenie, mleté čierne korenie podľa uváženia a potreby kuchárky, lečo 670 g, olej 500 ml, hladká múka 300 g, cibuľa 200 g
Postup: Na panvici na oleji postupne prudko opečieme jemne naklepané, osolené, okorenené plátky rezňov z bravčového karé bez kosti oprášené hladkou múkou. Keď sú opečené z oboch strán, pridáme cibuľu. O chvíľu, keď je cibuľa udusená, pridáme lečo, najlepšie samozrejme domáce. Zakryté dusíme približne 15 minút. Podľa potreby dochutíme, soľou, čiernym korením, vegetou, prípadne dolejeme vodu. Keď je mäsko aj lečo mäkké, zahustíme podľa potreby múkou a necháme zovrieť.
Ako prílohu podávame varené zemiaky omastené maslom, alebo ryžu s hranolkami.
6. január
Marek Bjalorit, Wellnes-Hotel TYRAPOL, Oravská Lesná
Nakoľko je toto jedlo pripravované na sviatok Troch kráľov, ryba je nielen chutným pokrmom, ale sú s ňou spojené aj tradície prvých kresťanov.
Šťuka na bylinkách s hráškovým pyré

Suroviny: Šťuka, olivový olej, čierne mleté korenie, petržlenová vňať, tymián, aj iné bylinky, hrášok, maslo, smotana 33 %, soľ, kukurica, paradajka
Postup: Rybu umyjeme, dôkladne usušíme, osolíme a okoreníme z oboch strán. Na panvici zohrejeme olej a rybu na ňom pečieme 2 až 4 minúty z oboch strán tak, aby sa nevysušila. Pri otáčaní ju posypeme bylinkami. Potom panvicu s rybou odložíme nabok. Hrášok vsypeme do vriacej vody, varíme maximálne tri minúty a potom precedíme. Pridáme smotanu, maslo, podľa chuti okoreníme a osolíme. Zmes rozmixujeme na hladkú kašu. Môžeme podávať. Dozdobíme paradajkami a bylinkami.