ORAVA. Detský folklórny súbor Ragačinka sa v predvianočný čas vydáva na púť po Slovensku už dvadsať rokov.
Koledníci z Hrušova si za cieľ tohtoročnej cesty vybrali po štyroch rokoch opäť Oravu.
Hrušovčania na Orave
Ragačinka prišla na pozvanie starostu Jána Kamasa z Dlhej nad Oravou a jeho kolegu Jozefa Záhoru z Oravského Podzámku.
Ján Kamas pochádza z obce Hrušov neďaleko Veľkého Krtíša.
„Vo folklórnej skupine som hrával na heligónke. Rád si zaspomínam na staré časy, ale hlavným dôvodom spolupráce na tohtoročnom podujatí je jeho humanitárna myšlienka, ktorá je vďaka širokej skupine podporovateľov zreálnená. O veľkom význame a hodnote Autobusu dobrej vôle svedčí aj skutočnosť, že doteraz jazdil po slovenských cestách dve desaťročia. Preto mi bolo cťou privítať ho opäť na Orave a tým začať tretie desaťročie tejto dobročinnej misie. Osobne som rád, že mladí koledníci začali svoje putovanie po Žilinskom kraji v Dlhej nad Oravou, kde sa vo večernom programe predstavili našim seniorom.“

Zakladateľ dlhoročnej tradície Ján Brloš z Hrušova vysvetlil, prečo prijali pozvanie. „Chodíme po všetkých regiónoch Slovenska a meníme ich podľa toho, kde nám vytvoria vhodné podmienky. Po predchádzajúcich skúsenostiach sme radi prišli na Oravu.“
Tisíce krokov a slov
Tridsať účinkujúcich z detskej folklórnej skupiny tento rok potešilo nielen obyvateľov spomínaných dedín, ale aj troch zariadení pre seniorov na Orave. Pripravili program zložený z kolied a starých ľudových zvykov. „Chceme opusteným a chorým ľuďom spríjemniť pobyt a zlepšiť náladu,“ povedal Ján Brloš, ktorý sa stará o organizačné veci. Jeho manželka Anna má pod palcom kultúrny program. „Máme len tri hrušovské koledy. Keďže potrebujeme dlhšie, minimálne polhodinové pásmo, využívame celoslovenské koledy, vinše, veršíky. Obmieňame ich, aby sa deti naučili a zapamätali si čím viac.“
Malí koledníci sa predstavili v Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov v Oravskej Lesnej, Zákamennom a Tvrdošíne.
„Bola to veľmi pekná akcia,“ povedal 69-ročný Marián Zimen z Oravskej Lesnej. „Vtedy akurát nasnežilo a deti sa z množstva snehu veľmi tešili.“
Hrušovčanom tlieskala aj 80-ročná Vlasta Gvoždiaková. „Kto to vymyslel, vymyslel veľmi dobrú vec. Piesňami a scénkami pokryli celú republiku. Vďaka ním sme boli všade, od východu po západ, od severu po juh. Obdivujem tých, ktorí s deťmi cvičia každý krok, slovo. To sú tisíce krokov a slov.“
Osobný kontakt pomáha
Po vystúpení pred dôchodcami v spoločenských miestnostiach sa deti rozdelia do skupín a presunú do izieb ku imobilným pacientom.
„Naučia sa, že život nie je len o plusoch, ale sú tu aj mínusy,“ povedal Ján Brloš. „Že žijú chorí, opustení ľudia. Vidia rôzne stavy. Zo začiatku sa na izbách okúňali, boli rozpačití, ale už si zvykli.“ Dnes im už nerobí problém dať niekomu do ruky koláč, sadnúť si na posteľ, porozprávať sa. Pre deti je to zvykanie si na rôzne podoby života a prehlbovanie sociálneho cítenia. „Niektorí dôchodcovia ani hovoriť nevedia, ale keď vidíme, že im tečú slzy, tak vieme, že chápu.“
Klienti zariadení sa im odvďačia svojimi krátkymi vystúpeniami. V Oravskej Lesnej ich privítali v krojoch chlebom a soľou, v Zákamennom ukázali dielňu a krásne výrobky vytvorené šikovnými seniormi.

„Tieto medzigeneračné a sociálne spojenia sú bezprostredné,“ hovorí Ján Brloš. „Dokazujú, že aj keď sú ľudia zdravotne postihnutí, majú dušu a radujú sa.“
Autobus dobrej vôle dodal oravským seniorom a klientom domovov sociálnych služieb novú životnú energiu. O rok sa na púť vyberie znova a poteší iný kút Slovenska.