DOLNÝ KUBÍN. V minulom roku bolo na území mesta 107 zariadení na prevádzkovanie videohier. Mesto získalo od prevádzkovateľov viac ako stotisíc eur. Organizátorom petície proti hazardu trvalo pol roka, kým zozbierali viac ako päťtisíc podpisov proti tomuto druhu podnikania. Ich snaha zatiaľ vyšla naprázdno. K slovu sa dostanú právnici.
Množstvo podpisov je údajne neplatných
Dobrovoľníci zbierali podpisy pod petíciu proti hazardu od marca, kedy sa objavili pred volebnými miestnosťami počas parlamentných volieb. Koncom októbra odovzdali 298 petičných hárkov na mestskom úrade. Podľa organizátorov malo byť na nich 5437 podpisov. Petíciu preveril hlavný kontrolór, ktorý organizátorov nepotešil. Zistil, že na hárkoch je 5551 podpisov. Ale to nie je podstatné. Dôležité je, koľko je platných. Legislatíva určuje, že ju musí podpísať minimálne 30 percent obyvateľov mesta vo veku nad 18 rokov. V prípade Dolného Kubína to predstavuje 4554 obyvateľov. A táto podmienka splnená nebola.
„V petícii alebo v podpisovom hárku je osoba podporujúca petíciu povinná uviesť čitateľne svoje meno, priezvisko, adresu pobytu,“ povedal hlavný kontrolór Peter Florek.
Po kontrole neuznal až 1137 podpisov.
Dôvody boli rôzne. Neúplné meno uviedlo 379 podporovateľov, chybnú alebo neúplnú adresu malo 352. Až 160 podpisov pripojili ľudia bývajúci mimo mesta, 48 bolo nečitateľných, 195 ľudí sa podpísalo viackrát. Dvaja nemali 18 rokov a dokonca jeden sa nepodpísal.
Výsledkom je, že petícia Zastavme hazard len o 140 podpisov nespĺňa zákonom stanovenú hranicu podpory obyvateľov mesta na to, aby na základe uznesenia mestského zastupiteľstva mohla radnica vydať Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze prevádzkovania niektorých hazardných hier na území Dolného Kubína.
Názory sú rôzne
Pre organizátorov to bol šok. Ale vzdať sa nemienia. Na zasadnutie mestského parlamentu prišiel z Bratislavy Anton Chromík z iniciatívy Zastavme hazard. Obhajoval podpisy 731 podporovateľov, ktorí neuviedli celé meno alebo adresu. „Ak zo všetkých údajov o osobe uvedenej na petičnom hárku je nesporné, že ide o existujúcu, inak identifikovateľnú osobu, treba jej podpis na tomto hárku považovať za platný.“ Tvrdil, že tak rozhodol Ústavný súd v prípade Humenného, Košíc a iných miest.
Hlavný kontrolór Peter Florek upozornil, že zákon zároveň definuje ďalšie podmienky nutné na zákaz hazardných hier. Patria medzi ne aj sťažnosti na narúšanie poriadku v súvislosti s týmito hrami. „Na území mesta neevidujeme žiadnu takúto sťažnosť.“
Anton Chromík mu oponoval. „Narúšanie verejného poriadku je aj to, že niekto prišiel kvôli hraniu o byt, je na ulici, a teraz je tam rev a hluk.“
Tvrdil, že v dolnokubínskej herni došlo k páchaniu trestnej činnosti a bola aj vylúpená. Prijaté VZN preskúma prokuratúra, ktorá v prípade nezrovnalostí so zákonom upozorní na nedostatky.
Peter Florek obhajoval svoje rozhodnutie. „Je mi jedno, akú petíciu skúmam. Postupujem v súlade so zákonom schváleným Národnou radou. Tak, ako majú práva občania postihnutí gamblerstvom, majú ho aj ľudia, podnikatelia, ktorí prevádzkujú hazardné hry.“
Rozhodli poslanci
O osude petície a hazardných hier v Dolnom Kubíne nakoniec rozhodovali poslanci mestského zastupiteľstva. Ján Ráclavský ju podporil, ale zároveň dodal, že treba postupovať v súlade so zákonom.
Matúšovi Lakoštíkovi sa hracie automaty v meste nepáčia. „Dôležité je, aby zastupiteľstvo povedalo, že ľudia urobili správnu vec. Viac ako päťtisíc podpisov je obrovská sila a stačili by bez problémov na zvolenie za primátora.“
Zdenka Poracká položila otázku, či nález Ústavného súdu je záväzný pre všetkých. „Nič nepokazíme, ak počkáme do februára.“
Jasné nie hazardu v meste povedal primátor Roman Matejov. „Nesúhlasím s tým, aby takáto forma hazardných hier existovala v našom meste a na Slovensku. Osobne mi je ľúto tých, ktorí hazardu prepadli. Chceme, aby sa diskutovalo k tejto problematike. Poverím odbor sociálnych vecí, aby zorganizoval konferenciu s odborníkmi a inštitúciami, ktoré sa týmto problémom zaoberajú.“
Zároveň dodal, že hlavný kontrolór postupuje obozretne, lebo sa snaží chrániť aj mesto. „Určite dôjde k súdnym sporom.“
Kto má pravdu?
Anton Chromík pred záverečným hlasovaním upozornil poslancov, aby nerozhodovali hneď, ale organizátorom nechali šancu na nápravu chýb.
Na poslancov a kontrolóra apeloval aj zástupca petičného výboru Patrik Šoch. „Dúfam, že mesto ju neodpinká len kvôli formalitám. Na tomto položiť najväčšiu petíciu v Dolnom Kubíne by bolo odvážne.“
Nakoniec rozhodli mestskí poslanci. Deväť z nich vzalo na vedomie správu hlavného kontrolóra, päť bolo proti, traja sa zdržali.
„Mrzí nás, že poslanci vzali na vedomie správu kontrolóra,“ hovorí Patrik Šoch. „Mrzí nás to kvôli našim obyvateľom, ktorí petíciu podporili, záleží im na rodinách a vážia si život. Nevzdáme sa a pri najbližšej vhodnej príležitosti budeme zbierať podpisy pod novú petíciu proti hazardu.“
O tom, či hlavný kontrolór postupoval v súlade so zákonom, a čo sa stane s viac ako piatimi tisíckami podpisov, pravdepodobne rozhodne súd.