ZUBROHLAVA. Súťaž vo výrobe tradičného symbolu Vianoc už piatykrát organizovalo Občianske združenie Zubor. Prihlásilo sa 31 výrobcov, nechýbali deti, kolektívy ani dospelí. Raritou bol tento rok betlehem z roku 1912.
Podmienky súťaže
Súťaže Betlehemy spod Babej hory sa už tradične mohol zúčastniť každý, kto dostal do vienka aspoň trošku tvorivosti. Prekážkou nebol vek ani bydlisko. Zrejme aj vďaka tomu sa tento rok zapojili tvorcovia nielen z Oravy, ale aj z Kežmarku, Krakowa či Karlových Varov.
„Jediné, čo sme od výrobcov požadovali, bolo, aby vyrobili betlehem z ekologicky neškodných materiálov, najlepšie prírodných,“ povedala predsedníčka združenia Eva Kurjaková. „Je jedno, či použijú semienka, jadierka, kamienky, papier, textil, nite, vosk, slamu, hlinu, piesok, cesto či šúpolie. Predstavivosti sa medze nekladú.“
Súťažný betlehem musel obsahovať postavu Panny Márie, sv. Jozefa, Ježiška, troch kráľov a aspoň dvoch zvierat. Podmienkou bolo, aby bol celý zhotovený vlastnoručne.
Storočná tradícia
Predstavivosť tvorcom tento rok rozhodne nechýbala. Na posúťažnej výstave totiž boli nielen klasické drevené betlehemy, ale aj voskové, vyrobené z machu a drevokazných húb, odliate zo sadry, vypálené do dreva, upečené zo slaného cesta, háčkované i textilné.
Najmenší betlehem bol z vosku, najväčší z dreva. Zaujímavosťou, hoci nesúťažnou, bol viac ako storočný betlehem od Jána Ondriska z Lomnej. „Chodili s ním chlapci z Lomnej po betlehemstve už v roku 1912,“ hovorí Eva Kurjaková. „Je dôkazom vyše storočnej tradície výroby betlehemov v dedinách Bielej Oravy.“
Najkrajšie betlehemy vyberali návštevníci výstavy v Zubrohlave. Zapojilo sa ich 195. Najviac hlasov získali najmladší výrobcovia.
Výstava bola začiatkom decembra v Zubrohlave, odkiaľ ju organizátori premiestnili do Sihelného. Tento týždeň je nainštalovaná v Oravskej Polhore.
VÝSLEDKY SÚŤAŽE
I. kategória, deti do 10 rokov: Linda Meszárosová z Karlových Varov, 10 rokov (keramika), Barborka Borovjáková zo Zubrohlavy 10 rokov (slané cesto), Maťko Precner zo Zubrohlavy (papier), 7 rokov
II. kategória, deti nad 10 rokov: Miška Precnerová zo Zubrohlavy (slané cesto), Matej Piták zo Sihelného (drevo, mach, drevokazná huba)
III. kategória, kolektívy a rodiny: Rodina Stašová zo Sihelného, rodina Tarčáková zo Sihelného, deti z CZŠ Sihelné
IV. kategória, dospelí: Ján Ondrisek z Lomnej, Milan Kupčík zo Zubrohlavy, Antónia Remková z Trstenej