ORAVSKÁ POLHORA. Cez Cech slovenských gajdošov sa deti z Oravskej Polhory a Pohronského Inovca zoznamujú s hudobnými nástrojmi, ich výrobou a hraním na nich. Zároveň sa učia navzájom spolupracovať.
Píšťala malých hudobníkov zaujala
Všetky akcie cechu gajdošov smerujú k zachovávaniu regio-nálnych tradícií a gajdošstva. Aby sa aj deti a mladí ľudia oboznamovali s týmto pôvodným nástrojom. To bolo aj hlavnou myšlienkou projektu, s ktorým cech uspel vo Fonde podpory umenia.
„Na dielňach sa deti najskôr učili vyrábať píšťalky,“ hovorí Ivan Matis. „Aby videli, ako vznikali tieto tradičné hudobné nástroje. Každé dieťa sa potom naučilo na tej svojej aj hrať.“
Stretávajú sa raz do týždňa. V súčasnosti je v ich v skupine desať. Najmladší je predškolák, najstarší má pätnásť rokov. Hrať vedia všetky, niektoré lepšie, iné slabšie. Lepší učia slabších, navzájom sa počúvajú, vysvetľujú si, kde robia chyby.
Po polročných vysvedčeniach chce Ivan Matis otvoriť ďalší kurz, pre mladšie deti. Opäť budú najskôr nástroje vyrábať a potom na nich hrať.
„Hranie na píšťalke je veľmi jednoduché, zrejme preto deti tak chytilo,“ hovorí Ivan Matis. „Stačí, ak majú trochu hudobného sluchu a dobrú koordináciu pohybov. Okrem toho je to aj fyzicky nenáročný hudobný nástroj, na rozdiel od harmoniky či huslí.“
Výchovný charakter
Ivan Matis pri písaní projektu netušil, aký dosah bude mať. Učia sa vychádzať jeden s druhým, riešiť problémy, spolupracovať. „Naučia sa spolu vychádzať, robiť kompromisy, učiť sa jeden od druhého, aby im to spolu ladilo. Buduje sa celá ich osobnosť.“
Spoločné hranie a možnosť vystupovať s muzikou deti motivuje k ďalšiemu trénovaniu a zlepšovaniu sa. „Trvá roky, kým sa naučíte hrať na gajdách či husliach tak dobre, aby ste mohli hrať s muzikou. Pri píšťalke sa to dá po pár mesiacoch trénovania. A súčasne je to perfektný základ pre budúcich gajdošov,“ hovorí Ivan Matis.
Oravskopolhorčania chcú nájsť medzi deťmi aspoň jedno, ktoré by sa ďalej zaujímalo nielen o hranie na gajdách, ale aj o ich výrobu. „Máme tu posledných majstrov, potrebujú nejakých nasledovníkov. Keby sa našiel aspoň jeden z desiatich, bol by to úspech.“
Záujem o hranie na píšťalke a gajdách majú aj deti z Rabče, Sihelného a Zubrohlavy. Cech gajdošov bude zrejme robiť ďalší projekt, aby mohol učiť aj deti z okolitých dedín. „Ak ich chceme pritiahnuť k hudbe, k tradíciám, musíme im vytvoriť podmienky, aby sa mohli učiť, kým chcú.“
