Stredná odborná škola obchodu a služieb v Dolnom Kubíne je naozaj 130-ročná a vďaka svojim skvelým žiakom – vždy tínedžerom, je v podstate tiež stále tínedžerkou aj ona. Toto sú jej mílniky.
1886
Karl Benz vyrobil prvý osobný automobil, v New Yorku sprístupnili verejnosti Sochu slobody. V Dolnom Kubíne bola podľa § 80 zákona číslo 17 z roku 1884 zriadená pre učňov remeselníckych a obchodných odborov Učňovská škola.
V 1. školskom roku ju navštevovalo 41 učňov. Podľa hlásenia župného školského inšpektorátu bola na Orave z priemyselných škôl len naša.
1918
Československo vyhlasuje nezávislosť od Rakúsko-Uhorska a stáva sa republikou. Na Učňovskej škole v Dolnom Kubíne sa stáva slovenčina vyučovacím jazykom.
Mnoho učiteľov pôsobiacich na našej škole nemalou mierou prispelo aj k rozvoju kultúrneho života na celej Orave. Vďaka ich pôsobeniu sa rozvíja ochotnícke divadlo, vzniká mužský učiteľský zbor, v Dolnom Kubíne sa buduje lyžiarske stredisko. Učňovská škola bola teda neoddeliteľnou súčasťou školského systému i kultúrneho života celého regiónu.
1939
Škola bola premenovaná na Odbornú učňovskú školu, kde sa vykonávali tovarišské skúšky v odboroch kolár, zámočník, cukrár, krajčír, mäsiar, murár, kaderník, obuvník a elektrikár. V roku 1944 pribudli odbory klampiar, vodoinštalatér, sklár, tesár, stolár.
1945
Do prevádzky je uvedený prvý počítač na svete Enyak, ktorý zaberal dve miestnosti veľkosti telocvične. Na Orave sa uvažuje o opodstatnenosti troch všeobecných učňovských škôl, ktoré sa nachádzali v Dolnom Kubíne, Námestove a Tvrdošíne.
Rozhodnutím inšpektorátu sa školy zlúčili a vzniká Obvodná odborná škola v Dolnom Kubíne. Sídlila priamo pri závode SEZ (Slovenských elektrotechnických závodoch), jej prvým riaditeľom bol Tomáš Kováč, na jeho miesto v roku 1960 nastúpil Vladimír Ballo.
1965
Tokio sa stáva najväčším mestom sveta, v britskej televízii je zakázaná reklama na cigarety. Pre našu školu je dôležitý 27. september, kedy sa slávnostne otvára Stredné odborné učilište pri SEZ. Sťahuje sa do novopostavených priestorov na Pelhři-movskej ulici č. 1186, v ktorých sídli časť školy až dodnes. O rok neskôr pribúdajú nové budovy – jedáleň a telocvičňa. O ďalších 13 rokov internát. Riaditeľom sa 1. marca 1966 stáva Jozef Janotík, ktorý v tejto funkcii pôsobil až do roku 1989.
1989
17. novembra odštartovala naša spoločnosť demokratické zmeny. V roku 1990 sa stáva novým riaditeľom školy František Oravec, nasledujúci rok je pri SOU zriadená Dievčenská odborná škola, ktorá zanikla v roku 2002. V roku 1993 sa prvýkrát otvára Hotelová akadémia.
Motto školy
Chceme byť škola, kde
* žiak bude cítiť, že všetko, čo mu škola umožňuje, má alebo snáď bude mať zmysel,
* absolvent školy prizná, že všetko, čo mu škola umožnila, malo zmysel.
Že sa nám ho darí napĺňať dokazuje množstvo spokojných a úspešných absolventov, ktorí si svoju kariéru úspešne budujú nielen v rôznych miestach Slovenska, ale aj v Nemecku, Anglicku, Švajčiarsku, Česku, Nórsku, Rakúsku, Dánsku, Dubaji či USA.Remeslo má stále zlaté dno.
V školskom roku 2008/2009 mala škola počas celej svojej histórie najviac: tried – 37, žiakov – 1102 a zamestnancov – 116. V roku 2010 sa stáva riaditeľom Dušan Štrifler. Žiaci sa vzdelávajú v nasledujúcich odboroch:
Študijné – maturitné: hotelová akadémia, čašník – servírka, kuchár, operátor stavebnej výroby, operátor drevárskej a nábytkárskej výroby, kozmetik.
Učebné: hostinský, kuchár, kaderník, murár, inštalatér.
Nadstavbové: podnikanie v remeslách a službách, vlasová kozmetika.
Praktické vyučovanie prebieha
• v školských strediskách praktického vyučovania (dielne): školská jedáleň, 2 reštaurácie, 2 kadernícke a kozmetické salóny, dielne pre inštalatérov, murárov a stolárov, predajňa potravín;
• vo firmách na Slovensku a v zahraničí.
Projekty a stáže
Bohatá je projektová činnosť v rôznych programoch EÚ: 2x Európsky sociálny fond, 8x Leonardo da Vinci, 4x Socrates, 4x Comenius, 1x Phare, 2x Interreg, 1x Operačný program Vzdelávanie, 4x Erazmus+.
Podstatou všetkých projektov je zvyšovanie kvality odborného vzdelávania a posilnenie zames-tnateľnosti, flexibility a adaptability žiakov na európskom trhu práce.
Doteraz škola na rôznych aktivitách spolupracovala s partnermi zo 17 krajín Európy. V roku 2011 získal projekt Mobilita v EÚ – štandard kvality stratégie odborného vzdelávania národnú Cenu kvality od Národnej agentúry Programu celoživotného vzdelávania.
Veľkou výhodou štúdia na našej škole je možnosť absolvovať zahraničnú stáž v rozsahu jedného až piatich mesiacov, ktorá rozvíja odborné, jazykové a aj osobnostné kompetencie: samostatnosť, zodpovednosť, sebadisciplínu, zdravé sebavedomie, húževnatosť, cieľavedomosť, komunikatívnosť, riešenie problémov, toleranciu a multikulturálnosť.
Škola doteraz umožnila viac ako 1000 žiakom praxovať v niektorej z 11 krajín Európy.
Na žiadnej škole v Žilinskom kraji neštuduje 50 žiakov, Slovákov zo Srbska. V septembri 2013 sme privítali prvých z nich z Báčskeho Petrovca. Okrem nich študuje na našej škole aj jeden žiak z Ukrajiny.
V ostatných rokoch škola čiastočne revitalizovala svoje objekty:
• internát a školská jedáleň – výmena okien a obnova strechy,
• budova Stavbár – zateplenie a výmena okien,
• telocvičňa – výmena osvetlenia a obnova strechy.
Slávnostná akadémia
Stredná odborná škola obchodu a služieb v Dolnom Kubíne si 130. výročie pripomenula 2. decembra slávnostnou akadémiou. Počas interaktívneho programu bolo cítiť vzájomnú zohratosť pedagógov a žiakov a ich schopnosť spoločného, tímového nadchnutia sa pre správnu vec – pre svoju školu. Veľmi motivačne odzneli videá, ktoré špeciálne pre túto príležitosť škole zaslali úspešní absolventi školy z rôznych kútov sveta. Program sa niesol v duchu genézy vzájomnej interakcie života spoločnosti a života školy.Akadémie sa zúčastnil aj Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja, Jaroslava Dokoupilová, riaditeľka Střední školy Odry a Adam Zoň, riaditeľ Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych, Živjec.Vzácnymi hosťami boli riaditelia základných a stredných škôl z Dolného Kubína, zástupcovia kooperujúcich zamestnávateľov a bývalí zamestnanci školy.
Autor: soš