DOLNÝ KUBÍN. Podstatou sporu medzi jedným z najväčších zamestnávateľov regiónu s aktivistom Jánom Šimúnom z Dolného Kubína sú skládky priemyselného odpadu v lokalite Široká a jedovatý arzén vytekajúci do rieky Orava.
Fakty o skládkach
V Širokej sa nachádzajú tri skládky. Prvá, hneď pri hlavnej ceste, patrí mestu, starajú sa o ňu technické služby. Slúžila na ukladanie komunálneho odpadu z dolnej Oravy. V súčasnosti je uzatvorená, zrekultivovaná a monitorovaná. Prekrytie nepriepustnou fóliou zabezpečuje, aby do nej netiekla dažďová voda.
Nad skládkou komunálneho odpadu sú dve skládky priemyselného odpadu – stará a nová. Novú vybudovala OFZ v roku 2001 a nachádza sa na telese starej.
Podľa prevádzkovateľa spĺňa všetky normy, ktoré požadujú zákony. Spodnú časť tvorí 1,5 milimetrová nepriepustná fólia, ktorá zabraňuje prieniku spodnej vody. Táto skládka je stále otvorená a môže sa do nej voziť priemyselný odpad. Preto sa do telesa dostáva dažďová voda. Z tohto dôvodu pod ňou postavili čistiareň odpadových vôd. Jej úlohou je vyčistiť kontaminovanú vodu a čistú ju pustiť do Oravy. Vzorky vypúšťanej vody pravidelne kontroluje Slovenská inšpekcia životného prostredia Žilina. Výsledky ukazujú, že svoju funkciu plní.
Starú skládku postavil v 70. rokoch štátny podnik Oravské ferozliatinárske závody. „Na deväťdesiat percent ju tvorí odpad z hutníckej výroby,“ povedal člen predstavenstva OFZ Anton Sklárčik. „Podľa informácií z minulosti tam bol vyvážaný aj odpad z galvanizovní SEZ a ZVL.“
Z tejto starej skládky vyteká voda kontaminovaná arzénom. Obsah mnohonásobne prekračuje povolenú normu.
Prehlásenie Jána Šimúna
O arzéne vo vode vedia všetky štátne orgány, aktivisti aj OFZ. Táto informácia sa v médiách objavila už pred ôsmimi rokmi. Odvtedy sa nič nedialo.
Zlom nastal v lete tohto roku, keď na mestskom zastupiteľstve vystúpil Ján Šimún. Upozornil, že spoločnosť ESI, ktorej stopercentným vlastníkom je OFZ, prevádzkuje novú skládku priemyselného odpadu, podniká kroky, ktoré by umožnili na ňu ukladať aj komunálny odpad. Dôvodom je zmena technológie výroby ferozliatin.
„Máme bezodpadovú výrobu,“ povedal Anton Sklárčik. „Troska a prachy sa tam už nesypú. Skládka je otvorená, treba ju naplniť, aby sme ju mohli uzatvoriť.“ Nová skládka má rozlohu približne 2,2 hektára, kapacitu 250-tisíc metrov kubických. V súčasnosti má ešte voľnú kapacitu na uloženie 130-tisíc metrov kubických.

Ján Šimún mestským poslancom povedal viacero závažných informácií. „Vieme veľmi dobre, že približne od konca minulého roku prebiehajú rokovania medzi vedením mesta a spoločnosťou ESI. Tieto dve strany sa dohodli, že na zakazetovanú skládku OFZ v Hlbokom potoku v Širokej budú Technické služby mesta Dolný Kubín podľa materiálov po dobu tri až päť rokov skladovať komunálny odpad.“
Toto tvrdenie odmieta mesto aj ESI. „V kontexte možnosti vyvážať komunálny odpad mesta na súkromnú priemyselnú skládku v katastrálnom území Kňažia mesto so zástupcami prevádzkovateľa skládky o tejto možnosti nerokuje, neprijalo o tom žiadne rozhodnutie a ani ho k tomu neviažu žiadne záväzky,“ píše sa v stanovisku radnice.
OFZ tvrdí, že žiadne rokovania o prevode skládky na mesto sa nikdy neuskutočnili a vlastník skládky, spoločnosť ESI, o tom ani nikdy neuvažoval. „Vraveli sme mestu, že máme záujem vytvoriť skládku komunálneho odpadu, a ak sa nám to podarí, tak sme otvorení akejkoľvek spolupráci výhodnej pre obe strany,“ povedal Anton Sklárčik.
Prečo bude súd?
Podstatou žaloby, ktorú podala OFZ na Jána Šimúna, sú jeho ďalšie vyjadrenia. „Čistička je nefunkčná, tú, ktorú majú, alebo nie sú dodržiavané technické predpisy na vykonávanie.“
Opieral sa o vzorku vody, ktorú dal odobrať a preskúmať osobne Ján Šimún. Obsahovala až 7,2 miligramu arzénu v litri vody. Norma povoľuje 0,2 mg/l.
Okresný súd v Dolnom Kubíne v súčasnosti rieši žalobu OFZ. „Je to zastrašovanie nielen mojej osoby, ale všetkých aktivistov,“ povedal Ján Šimún. „Ak sa podvolíme, budú si môcť dovoliť, čo len chcú.“ Na jeho stranu sa postavilo viacero aktivistov.
Hovorca OFZ Ľuboš Schwarzbacher vysvetlil dôvod sporu. „Bol to podľa nás jednoznačný a úmyselný podvod, keď dal Ján Šimún odobrať vzorku z priesakovej vody, ktorá nemôže byť v čističke čistená a tvrdil, že je to vyčistená voda z čističky. A na tomto základe tvrdil ďalšie klamstvá o vzťahu OFZ a čistenia vody od arzénu. Chcem zdôrazniť, že OFZ za tieto priesakové vody nijakým spôsobom nezodpovedá. V žalobe OFZ nejde o oznámenie, že voda znečistená arzénom tečie do Oravy, ako sa teraz snaží v médiách Ján Šimún tvrdiť. Na to sme my sami upozornili ministerstvo životného prostredia už dva mesiace pred Jánom Šimúnom a ministerstvo to už v danej dobe riešilo. Je to len ďalšie klamstvo, aby sa prekrylo a ospravedlnilo prvé klamstvo. Tak ako v tejto veci Ján Šimún klamal na mestskom zastupiteľstve, zrejme zavádza aj skutočných ekologických aktivistov o podstate žaloby, aby sa postavili na jeho obranu. Veď kto a prečo by ochraňoval jednoznačný podvod a klamstvo?“
Stanovisko Jána Šimúna

„OFZ patrí nová skládka z roku 2001 a tá nemá žiaden súvis s únikom arzénu,“ pokračuje hovorca OFZ. „Ďalšieho klamstva a zámernej manipulácie sa Ján Šimún dopustil, keď vypočítal, koľko arzénu do Oravy odtieklo. Na základe jedného merania, ktoré navyše ani nebolo spravené podľa predpisov, by si na to netrúfol žiadny skutočný odborník.“
Riešenie je na dosah
Ján Šimún poslancom povedal, že stará problematická skládka mala povolenie len do 1. mája tohto roku. „A nikto v tomto skorumpovanom ficolande by mestu povolenie na predĺženie nedal. Je jasné, že súkromník má politické a finančné veci na ovplyvnenie, aby táto skládka dostala predĺženie.“
Čo tým myslel, bude pravdepodobne vysvetľovať na súde.
Ľuboš Schwarzbacher odmieta podozrenia, že firma obchádza legislatívu a bojuje proti ochranárom. „Nikdy sme neboli proti ochranárom, práve naopak. Ak uspejeme, vysúdené peniaze pôjdu im. Pre ochranu životného prostredia Dolnej Oravy sme spravili veľa. Investovali sme milióny eur do odprášenia filtračných systémov a čistenia odpadových vôd. Hutnícku výrobu sme zmenili na bezodpadovú a výrazne sme znížili dopad nášho podnikania na prírodu okolo nás. Okres dnes patrí medzi okresy s najnižším znečistením ovzdušia na Slovensku. A čo sa týka toho povolenia starej skládky do 1. mája 2016, tak pokiaľ vieme, tá skládka je zatvorená už niekedy od roku 2000 a nikto jej povolenie odvtedy neudelil. Veľmi by nás prekvapilo, keby to bolo inak.“
Starú skládku uzatvoria
Ako dopadne súdny spor, je otázne. Pre bežného človeka je oveľa podstatnejšie, dokedy bude arzén vytekať do Oravy. Dobrou správou je, že v súčasnosti prebieha výberové konanie na rekultiváciu a uzatvorenie starej skládky, ktorá patrí štátu.
„Podľa posledných informácií, ktoré mám, v decembri by sa mali na ministerstve životného prostredia otvárať obálky s ponukami, začiatkom budúceho roku podpíšu zmluvu s do-dávateľom,“ povedal Anton Sklárčik. „Práce by mali začať budúci rok, skončiť pravdepodobne do roku 2019.“ Jedovatý arzén by potom už nemal Oravcov znepokojovať.
„Nechcem bojovať proti OFZ ani spasiť svet. Chcem len zabrániť, aby sa na toto konkrétne miesto ukladal ďalší komunálny odpad, lebo tým sa definitívne znemožní riešenie,“ dodal Šimún.