DOLNÝ KUBÍN. Historická zvonica, stará studňa a dva rodinné domy sú jedinou pamiatkou na dedinu Veľký Bysterec, ktorú postupne pohltil Dolný Kubín.
Obnovenie žiadajú ľudia
Úplný zánik pôvodnej architektúry nastal v sedemdesiatych rokoch, kedy sa začali stavať bytovky na Pelhřimovskej ulici, následne pribudlo sídlisko Západ. Pôvodní obyvatelia sa museli nasilu vysťahovať. V zrekonštruovanom rodinnom dome je dnes Oravské Kultúrne stredisko, na druhom konci sídliska je dom Bencúrovcov. Vyrastala v ňom Zuzana Kubačková. „Kedysi sme sa tu ako deti hrávali. Mám na toto miesto krásne spomienky. Teším sa za všetkých obyvateľov, že sa pripomenie história a zároveň sa zveľadí ďalší kút nášho mesta pre domácich, ale aj turistov. Bude to zaujímavá zastávka na ceste z Gäceľa do centra mesta.“

Za iniciatívou vrátiť zvonici jej zašlú slávu stojí mestský poslanec Matúš Lakoštík s partiou aktívnych ľudí. „Dostal som podnet od ľudí, ktorí ma prosili, či by sme nemohli niečo urobiť so zvonicou.“ Postupne sa začali pridávať ďalší, ktorým sa myšlienka páči.
Oprava aj rozšírenie
Zvonica patrila evanjelikom. Za čias socializmu prešla do rúk štátu. V týchto dňoch je pred koncom vysporiadanie vlastníckych práv a prevod na evanjelickú cirkev.
„Chceme ju nielen opraviť, ale pridať malý parčík vo forme oddychovej zóny,“ povedal Rastislav Stanček, predsedajúci farár evanjelickej cirkvi. „Zároveň urobíme zadosťučinenie pôvodným obyvateľom, ktorí boli vysťahovaní a sú stále pamätníci, nositelia spomienok.“
Okrem lavičiek by sa tam nachádzali informačné tabule s textami a fotografiami pripomínajúce históriu Veľkého Bysterca.
„Možno by sme zriadili voľnú wifi, aby si ľudia po nasnímaní QR kódu mohli nájsť informácie na internete,“ povedal poslanec Ján Prílepok. „Vzhľad by mohlo vylepšiť nové osvetlenie, možno aj zvnútra studne.“
V súčasnosti vzniká skupina ľudí, ktorá sa bude projektom zaoberať. „Nejaké nápady už máme, ale uvítame podnety a názory, ktoré pomôžu toto miesto zveľadiť,“ povedal Matúš Lakoštík.
Časť financií prisľúbil urbár, pomocnú ruku podáva Mestské kultúrne stredisko (MsKS). „Budeme radi ak sa nám spoločne podarí zvonicu oživiť,“ povedala riaditeľka MsKS Jana Greššová.
Oživeniu by mal prispieť aj zvon. Obyvatelia okolitých bytoviek sa nemusia báť, že by ich v noci alebo nadránom vyrušoval a budil.
Zámerom je, aby zvon zvonil iba na poludnie. Dvanásť úderov by nemalo nikomu vadiť.