VITANOVÁ. Pred časom viaceré obce zrušili detské pieskoviská. Dôvodom boli neúnosné legislatívne požiadavky, ktoré mnohé samosprávy neboli schopné splniť. Teraz sa niečo podobné začína prejavovať aj pri detských ihriskách.
Príliš drahé
„Mali sme kontrolu na detské ihrisko, stála nás 240 eur,“ povedal jeden z hornooravských starostov. „Skontrolovali tri zariadenia. Upozornili, čo treba opraviť. Našťastie, nedostatky sme nemali. No aj tak sa mi zdá takáto kontrola neefektívna a zbytočne drahá, keďže ihrisko má certifikát zaručujúci kvalitu aj bezpečnosť.“
Niekedy neboli na detské ihriská kladené také prísne požiadavky. Pri väčšine materských škôl boli železné kolotoče, jednoduché preliezačky, železno-drevené hojdačky. Nebol s tým žiadny problém a vyrástlo na nich niekoľko generácií detí. „Čudujem sa, že sme vôbec dospeli až do tohto veku, keď sme sa hrávali na takýchto nebezpečných ihriskách,“ hovorí Ivan Maťuga, starosta Štefanova nad Oravou.
Nad novými požiadavkami na bezpečnosť ihrísk starostovia len krútia hlavami. Stačí, že sú drahé už samotné komponenty, nie to ešte ďalšie každoročné náklady na ich kontrolu.
„Nedávno sme robili ihrisko pri škole,“ hovorí starosta Hladovky Marián Brnušák. „Za zhruba 10 metrov štvorcových sme zaplatili 5000 eur. Bol v tom domček so špeciálnou bezpečnostnou gumou na zemi. Keď sme zisťovali ceny v Poľsku, stál tam 600 eur. Vyzeral dokonca aj pevnejšie a kvalitnejšie. No bol bez certifikátu. A my musíme mať s certifikátom, takže musíme platiť.“
Drahé revízie
Niektoré obce majú svojpomocne vyrobené komponenty na ihriskách pre deti. Sú drevené, mocnejšie a trvácnejšie ako plastové. Chýba im však potrebný certifikát. Žiadať o jeho vydanie je podľa starostov nemysliteľné. Jeho cena by bola vyššia ako celé ihrisko s certifikátom.
„Súčasné požiadavky sú také náročné, že to nielen neúmerne predražuje výstavbu detských ihrísk, ale aj ich prevádzku,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí horná Orava. „Firmy tvrdia, že robia malé série a poplatky za certifikáciu sú na Slovensku také vysoké, že výrazne zvyšujú aj predajnú cenu. Prevádzkovateľ je vo vlastnom záujme povinný robiť priebežné kontroly z dôvodu sledovania opotrebovania alebo poškodenia komponentov. Okrem toho však v súčasnosti pribudli každoročné povinné revízie, za ktoré obce zaplatia podľa počtu zariadení na ihrisku od 250 eur nahor.“
Bezpečnosť áno, ale nie prehnaná
Revíziu ihrísk nemôže robiť obec ani jej zamestnanec, ani firma, ktorá ihrisko dodala či stavala. Musí to byť iba špeciálne vyškolená, certifikovaná osoba. „Takýmto štýlom dospejeme až do stavu, kedy budeme musieť rušiť detské ihriská a zostanú len tie v areáloch škôl či škôlok, ak vôbec,“ hovorí starosta Nižnej Jaroslav Rosina.
Všetci vedúci predstavitelia hornooravských samospráv sa zhodujú, že bezpečnosť detí je veľmi dôležitá. Niekedy však zbytočne prehnaná.
„Toto je už prehnane alibistické,“ povedal Ján Banovčan. „A ako obyčajne, zase sa odvolávame na EÚ. Kontrola certifikovanými autoritami prináša vysoké finančné náklady pre obce a odrádza ich vytvárať oddychové zóny so zariadeniami na trávenie voľného času pre rodiny s deťmi. Frekvencia kontrol nezohľadňuje zaťaženosť zariadení, respektíve početnosť pokrytej populácie. Tváriac sa, ako veľmi nám záleží na participácii obyvateľstva, znemožňujeme aktivitu verejnosti.“