DOLNÝ KUBÍN. Od roku 1993 patrí tretia novembrová nedeľa svetovému Dňu pamiatky na obete dopravných nehôd. V nedeľu 20. novembra sa budú v mnohých kostoloch konať pietne spomienky.
Smutná štatistika
Za desať mesiacov tohto roka zahynulo na slovenských cestách 194 ľudí. Z tohto 55 vodičov a spolujazdcov, 26 chodcov, 12 motocyklistov a 11 cyklistov. Pod vplyvom alkoholu zavinilo nehodu 914 vodičov, 75 chodcov, 65 cyklistov a 31 motocyklistov. Takmer šesťtisíc nehôd zavinili vodiči osobných vozidiel, nákladných 1010, takmer rovnaký počet majú na svedomí motorkári. Vodiči autobusov zapríčinili 66 nehôd.
Za novembrové dva týždne sa štatistika zhoršila. Polícia eviduje do 15. novembra 11 610 dopravných nehôd, čo je o 145 menej ako vlani v rovnakom období. Zomrelo pri nich 205 ľudí, o 26 menej ako vlani, ťažko sa zranilo 879 osôb, o 113 menej ako vlani.
Na oravských cestách zomrelo šesť ľudí. Prvou obeťou sa v apríli stala nevinná spolujazdkyňa z Citroena, do ktorého narazila poľská dodávka. V máji neprežil nehodu vodič Peugeotu Partner, ktorý na ceste do Oravíc prešiel do protismeru, kde sa tiež zrazil s dodávkou. Mimoriadne tragická nehoda sa stala začiatkom júla v Žaškove. Rýchla jazda sa stala osudnou dvom mladým motorkárom. O dva týždne neskôr zomrel vodič Škody Fábia len v dva kilometre vzdialenej Párnici. Nestihol zabrzdiť za Fordom Focus, ktorý odbočoval z hlavnej cesty na vedľajšiu. Fabia prešla do protismeru, kde sa čelne zrazila s Hyundaiom.
Zatiaľ posledná nehoda so smrteľnými následkami sa stala v auguste na rýchlostnej ceste R3 pri Oravskom Podzámku. Vodička Renaultu Thalia sa pri predbiehaní nestihla zaradiť do svojho jazdného pruhu a bokom narazila oproti idúceho Nissanu King.
Nečakaná, zbytočná smrť
Cieľom Svetového dňa je nielen uctiť si pamiatku obetí dopravných nehôd, ale aj preventívnou formou upozorniť všetkých účastníkov cestnej premávky na tragické následky porušenia zákona na cestách. Následky nezodpovedného správania nemusíme znášať len sami, môžu sa dotknúť aj iných a zostať trvalé.
„Pre pozostalých je náhla a nečakaná smrť blízkeho človeka emocionálne veľmi náročná a často traumatizujúca,“ vysvetľuje policajná psychologička ministerstva vnútra. „Tragická udalosť sa nedá vrátiť späť a nie je ľahké sa s ňou vyrovnať. Vyhľadať preto pomoc blízkych, priateľov alebo odborníkov nie je známkou slabosti, práve naopak. Na druhej strane by nám to však malo pripomenúť aj našu smrteľnosť a viac si vážiť život, ktorý máme.“
Ak stratí človek blízku osobu, je to extrémna životná situácia. V prípade obetí dopravných nehôd ide o nečakanú a zbytočnú smrť. Tento deň má byť teda nielen spomienkou na obete, ale hlavne ponaučením pre nás všetkých, ktorí sme účastníkmi cestnej premávky.