Deň je súčasne je aj veľkou výzvou pre tých, ktorí chcú dokázať sebe aj okoliu, že nemajú problém skoncovať s fajčením úplne.
Na Slovensku fajčí pravidelne zhruba jedna tretina dospelých. Azda už nikto nepochybuje o tom, že fajčenie škodí zdraviu.
Choroba, ktorá zabíja
Fajčenie spôsobuje asi tretinu nádorových ochorení a každé piate úmrtie na srdcovo-cievne ochorenia. Fajčiar má asi 15-násobne vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc ako nefajčiar a viac ako dvojnásobne je ohrozený infarktom srdca. Na Slovensku zomiera na následky fajčenia denne viac ako 60 ľudí, čo sa dá prirovnať k havárii veľkého autobusu alebo stredného lietadla.
Nikotín je stimulačná, ľahko euforizujúca droga. „Telesná závislosť na nikotíne je klasickou drogovou závislosťou opiátového typu. Preto fajčenie nie je zlozvyk, ale ochorenie,“ hovorí námestovský kardiológ Alexander Klabník. Pre závislosť je typické pokračovanie vo fajčení napriek prítomnosti škodlivých dôsledkov fajčenia, keď napríklad mnohí pacienti aj po prekonaní infarktu srdca naďalej fajčia.
Prečo nefajčiť?
O približne 10 rokov sa bývalý fajčiar dostáva po zdravotnej stránke na úroveň nefajčiara.
Zanechanie fajčenia po srdcovom infarkte je rovnako účinné ako lieky. Hlavne u mladých fajčiarov je riziko erektilnej dysfunkcie silným dôvodom ku skončeniu fajčenia, viac ako ešte príliš vzdialená hrozba nádorov a ochorení srdca, pľúc.
Fajčenie má negatívny vplyv na krásu a počas tehotenstva poškodzuje plod. Fajčiarka, ktorá súčasne užíva antikoncepciu, má až 20-násobne vyššie riziko embólie do pľúc.
Ako skoncovať s fajčením?
Približne tri štvrtiny fajčiarov si prajú prestať s fajčením. Len menej ako piatim zo 100 fajčiarov sa to dlhodobo podarí bez cudzej pomoci, len pomocou svojej pevnej vôle. Možno využiť viaceré telefonické linky, či internetové stránky venované odvykaniu od fajčenia.
Overeným spôsobom na zmiernenie abstinenčných príznakov je náhradná liečba nikotínom vo forme žuvačiek, náplastí, ale bez tisícky toxických látok z cigaretového dymu.
„K dispozícii máme liek, ktorý na rozdiel od nikotínových náhrad nedodáva telu nikotín, ale nahrádza jeho pôsobenie v mozgu,“ pripomína kardiológ.
Od 17. novembra nefajčím
Každoročne v tretí novembrový štvrtok prebiehajú sprievodné aktivity pre fajčiarov vo vybraných lekárňach, pľúcnych a kardiologických ambulanciách: stanovenie stupňa nikotínovej závislosti (tabuľka), meranie množstva oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu, poradenstvo pri odvykaní od fajčenia.
Žiaľ, zdravotník s cigaretou v ruke (zhruba štvrtina lekárov a takmer polovica zdravotných sestier fajčí) ťažko presvedčí fajčiara, aby prestal fajčiť. „Neváhajte a naplňte posolstvo Medzinárodného dňa bez fajčenia – a prestaňte fajčiť,“ vyzýva Klabník.
Otestujte svoju závislosť od nikotínu (FAGERSTRÖMOV TEST)

VYHODNOTENIE: Skóre 8-10 bodov znamená veľmi silnú závislosť na nikotíne, 6-7 bodov silnú závislosť, 5 bodov strednú závislosť, 2 až 4 body slabú závislosť, 0 až 1 bod žiadnu alebo veľmi slabú závislosť.
Autor: ORALEK