ZUBEREC. Prvú jaskyňu na Orave sprístupnila Slovenská správa jaskýň posledný augustový deň. Po dvoch mesiacoch ju zatvorila pre údržbu a ochranu netopierov, ktoré tam zimujú. Turisti sa do jej útrob opäť dostanú v novom roku. Prvá sezóna bola krátka, no úspešná.
Údržba aj ochrana
Jaskyňa pod vrchom Brestová, len pár metrov od vstupu do Múzea oravskej dediny, má perfektnú polohu. Aj vďaka tomu ju počas dvoch mesiacov navštívili tisícky ľudí. Keďže má však iný režim ako ostatné slovenské jaskyne, nie všetci sa dostali dnu.
„Denná kapacita je deväťdesiat ľudí,“ hovorí správkyňa Andrea Šrobová. „Skupina mohla byť maximálne pätnásťčlenná. Veľmi nás mrzelo, keď sme museli niekoho poslať domov. A nebolo ich málo. Žiaľ, kapacitu zvýšiť nedokážeme vzhľadom na ráz jaskyne.“
Najviac návštevníkov prichádzalo predpoludním a krátko poobede. Väčšinu tvorili Slováci, potom Poliaci a Česi. Pod Brestovú však zavítali aj Rusi, Kanaďania, Španieli či Izraelčania.
Do konca roka bude jaskyňa zatvorená. Jaskyniari ju vyčistia, opravia chodníky, najmä prírodné, ktoré sú vytvorené v sedimentoch a aj po krátkom čase čiastočne vychodené. Svoj pokoj nájdu aj netopiere, ktoré tam zimujú. Od januára do marca budú namiesto šiestich vstupov len štyri, taktiež pre ochranu netopierov.
Od apríla 2017 však už jaskyniari opäť nabehnú na režim, ktorý platil počas prvých dvoch mesiacov prevádzky, teda šesť vstupov za deň.
Dlhšia trasa nebude
Jaskyňa má jeden vchod, ktorý je súčasne aj východom. Úzke chodby a znížené stropy nedovolia, aby tadiaľ prechádzalo viac ľudí, ako jaskyniari určili pred jej otvorením. V súčasnosti je v prevádzke 217 metrov z takmer dvoch kilometrov preskúmaných chodieb. Viac sa zrejme tak skoro nepodarí otvoriť.
„Prehliadka tam aj späť, s výkladom a odpoveďami na otázky aj tak trvá vyše hodiny,“ povedala správkyňa. „Na konci prehliadkovej trasy je potok a za ním jeden zo siedmich sifónov, teda nepreniknuteľných častí jaskyne, ktoré sú v celom priereze vyplnené vodou. Zaň sa už dostanú len speleopotápači.“
Návštevníci jaskýň sú zväčša zvyknutí na bohatú kvapľovú výzdobu. Tú v podroháčskej jaskyni nenájdu. Namiesto nej však majú adrenalín. „Hneď pri vstupe dostanú prilbu a čelovku, keďže jaskyňa nie je osvetlená a každý si cestu osvetľuje sám. Krasová výzdoba tam je, aj keď menej ako inde. No kto chce a dobre pozerá, nájde ju. Ľuďom sa páči, že jaskyňa je naturálna, nie je tam toľko betónu ako inde.“
Nepreceňte svoje schopnosti
Malé skupiny a dvaja sprievodcovia zaručujú, že návštevníci, aj keby sa takí našli, nebudú ničiť či poškodzovať interiér jaskyne. Dvaja muži od fachu sú však dôležití aj z hľadiska bezpečnosti. A pod Roháčmi sa o tom jaskyniari za dva mesiace presvedčili hneď niekoľkokrát. „Našťastie sa dole nikomu nič nestalo,“ hovorí Andrea Šrobová. „Nejeden návštevník mal však problémy s klaustrofóbiou. Jedna návštevníčka sa otočila ešte pred vstupom, niekoľkých musel sprievodca vyprevadiť vonku zo vstupnej chodby, niektorí sa vracali zo vzdialenejších častí.“
Jaskyniari na internetovej stránke, ale aj priamo pred vstupom informujú, že každý návštevník by mal zhodnotiť svoje schopnosti.
Na trase je 240 schodov, chodí sa nimi hore aj dole, sú tam znížené stropy a úzke priestory. „Veľa ľudí s klaustrofóbiou si myslí, že to zvládne, no nezvládne. Alebo muž presvedčí partnerku, že to bude fajn, veď to nič nie je, no nejedna žena sa musela vrátiť. Sú tam menšie priestory ako v iných jaskyniach a je tam tma. Je to trošku adrenalínovejšie.“
Pre najmenších
V priebehu októbra jaskyňu navštívili desiatky školákov z okolitých základných škôl. Nie všetky sa stihli vystriedať, pokračovať by mali budúci rok. Keďže do podzemia môžu ísť iba deti od šesť rokov, správkyňa jaskyne chce najbližšie dva mesiace robiť besedy pre škôlkarov. Aby sa čo-to o jaskyniach dozvedeli aj oni.
„Zatiaľ do nich nemôžu chodiť osobne, ale s kolegom im chceme priblížiť, ako jaskyne vznikajú, čo v nich žije, čo robia jaskyniari. Sme zvedaví, ako to dopadne, ale veľmi sa na to tešíme.“
Treba dotiahnuť detaily
Do začiatku ďalšej sezóny by chceli jaskyniari dorobiť množstvo vecí, ktoré chýbajú. Informatici už pracujú na novom rezervačnom systéme cez internet, aby sa ľudia mohli objednávať nielen na deň, ale aj na hodinu. Treba informačné tabule, smerové, propagačné materiály. „Ľudia chcú pohľadnice, magnetky, pečiatky,“ hovorí správkyňa.
Brestovská jaskyňa potrebuje aj nové priestory pre správcu a sprievodcov, verejné toalety či aspoň malé informačné centrum s propagačnými materiálmi. Zámer už je pripravený, vyjadrovala sa k nemu aj obec. Nová budova by mala stáť na lúke vedľa koliby. Jej prípravu má v réžii Slovenská správa jaskýň. Výstavba bude záležať od financií.
