NÁMESTOVO. Písal sa rok 1876. Po desiatkach veľkých požiaroch z predošlých rokov, ktoré zničili mnoho dedín, miest a zasiahli aj Oravský hrad, bol najvyšší čas, aby v Námestove vznikol hasičský spolok.
Chýbali peniaze
Z histórie námestovských dobrovoľných hasičov sa veľa informácií nezachovalo. Z dostupných dokumentov je však známe, že najstarší štatút námestovského Dobrovoľného hasičského spolku pochádza z 26. mája 1909.
Prelom storočí bol pre hasičské spolky náročný. „Dostali sa do krízy pre nedostatok peňazí, obyvatelia nechceli platiť hasičskú daň, pretože nemali z čoho,“ hovorí veliteľ námestovských hasičov Tomáš Plutinský. „Hrozili rozpady spolkov. Prvá svetová vojna narušila aj oravské hasičstvo, pretože väčšina zdravých mužov musela narukovať.“

Situácia počas druhej svetovej vojny nebola o nič jednoduchšia. Hasiči utrpeli škody, ubudli členovia i majetok. Po jej skončení prebiehali od apríla 1946 prehliadky zborov, súpisy škôd a členov. V tom čase Námestovčania vlastnili jednu ručnú štvorkolesovú striekačku.
Bola, nebola a opäť je
Klenotom námestovských dobrovoľníkov je konská striekačka vyrobená niekedy medzi rokmi 1915 a 1920. Do Námestova je priviezli v roku 1927. Na čas však odtiaľ zmizla. „Počas druhej svetovej vojny, keď Rusi prechádzali cez mesto, striekačku zobrali a odvliekli preč,“ hovorí Tomáš Plutinský. „V roku 1945 ju František Vojtechovský našiel v Čadci a za fľašu pálenky nepojazdnú priviezol späť do Námestova.“
Opäť spojazdniť historickú striekačku sa podarilo až o viac ako štyridsať rokov neskôr. Od roku 1990 do roku 1995 ju dobrovoľníci, najmä Marián Murín, Jozef Trnka a Ján Gabriel, postupne reštaurovali. Podarilo sa im to do takej miery, že ešte aj dnes je táto stará pani plne funkčná. Ku konskej striekačke pribudol v roku 1978 hasičský trambus.
Aj námestovskí hasiči sa môžu, tak ako iné zbory, pýšiť vlastnými zástavami. Prvú požehnávali ešte v roku 1931, druhú až o 64 rokov neskôr.
Vychovávajú hasičov z deti
Dlhé roky dobrovoľný zbor sídlil v budove na Hviezdoslavovom námestí. V súčasnosti sú v zrekonštruovaných priestoroch v areáli mestských technických služieb.

Dnes je v zbore 75 členov a dvadsať detí. „Snažíme sa ich vychovávať, aby nás mal kto nahradiť,“ hovorí veliteľ. Dobrovoľníci sa skôr ako hasičskému športu venujú zásahom. Pomáhajú pri požiaroch, pátraní po stratených a nezvestných osobách, pri povodniach a iných živelných pohromách.
Ich súčasný vozový park tvorí hasičský trambus, tatra, iveco, avia, majú k dispozícii džíp a dokonca aj 8-miestny motorový čln, keďže sídlia len niekoľko metrov od najväčšej priehrady na Slovensku.