ZÁZRIVÁ. Obal z hamburgeru na trávniku, poletujúci papier či igelitové vrecúško po ulici, prázdna škatuľka od cigariet na chodníku, plechovka od energetického nápoja a piva pri lavičke, plastová fľaša vedľa turistického chodníka. Takto vyzerá takmer každodenný pohľad na naše ulice či lesy. Rastislav Kruľ s manželkou Veronikou sa to rozhodli zmeniť. Stačí im na to pár sekúnd denne.
Mesto čisté za pár sekúnd
Mladomanželom z Rovinky pri Bratislave nie je ľahostajné, ako to v ich okolí vyzerá. Rasťa pred niekoľkými rokmi zaujali Zelené hliadky v hlavnom meste. Organizovali cez víkendy niekoľkohodinové brigády na čistenie prírody od smetí. V tom čase bol pracovne zaneprázdnený, veľa cestoval, aj cez víkendy mal málo času.

„Tak som si povedal, že to upravím pre mňa. Rozhodol som sa, že nebudem zbierať smeti tri alebo štyri hodiny raz za mesiac, ale každý deň zdvihnem aspoň jeden kus odpadu a hodím ho do koša.“ Možností má neúrekom. Cestou do práce, na zastávku, do obchodu, posilňovne. Keď to spočítame za rok, tak to je veľký kus práce.
Z Rasťa sa stal wastebuster, teda krotiteľ alebo ničiteľ odpadu. Pri výbere názvu sa inšpiroval filmom Ghost busters, kde trojica mužov naháňala a likvidovala duchov.
V jeho konaní ho utvrdili bývalí susedia z paneláku v Bratislave, ktorí sa stále sťažovali na neporiadok okolo ich bytovky. „Vtedy ma napadlo, že keby každý z paneláku rozmýšľal ako ja a zdvihol jednu vec denne, tak za chvíľu by tam nebolo nič. Reálne by to nikomu nezabralo viac ako pár sekúnd. Naozaj by sme mali mesto čisté za krátku chvíľu.“
Smeti neprekročím, ale zdvihnem
Aktivita wastebusters sa netýka len miest a dedín, ale aj ich okolia či našich hôr. Rasťo sa spolu s manželkou Veronikou radi prejdú v prírode. Ani tam nezabúdajú na motto: Smeti neprekročím, zohnem sa, zdvihnem ich a hodím do koša. Počas výstupu na Veľký Rozsutec si so sebou zobrali igelitové vrece. Cestou nahor ho naplnili spolovice, nadol zvolili inú trasu, aby vyčistili iný úsek. „Prečo nevyužiť túto možnosť a spojiť príjemné s užitočným,“ hovorí Rasťo.

Nenudili sa ani počas viac ako hodinového státia v kolóne pod Strečnom. „Vedeli sme, že budeme čakať dlho. Preto sme vystúpili z auta a vyzbierali smeti okolo cesty.“
Rovnako sa správa počas prechádzky so psom či na rybačke. „Ak nemám dlhšiu dobu záber, postavím sa a idem pozrieť okolo. Nikdy sa nevrátim s prázdnymi rukami. Vždy nájdem niečo, čo tam nepatrí.“
Iniciatíve ľudí sa medze nekladú. Podobne sa môžu správať poľovníci, hubári, zberači lesných plodov, turisti, cyklisti.
Rasťo a Veronika svoju myšlienku šíria pomocou sociálnej siete. Ohlasy sú pozitívne. „Ozývajú sa mi ľudia, ktorí by chceli niečo organizovať. Primárne to nie je o organizovanom skupinovom čistení národných parkov a prírody. Čistím svoje okolie tam, kde sa práve nachádzam. Ale možno časom pristúpime aj ku skupinám.“
Obmedzím produkciu odpadu
Ďalšou významnou iniciatívou ničiteľov odpadu je obmedzenie jeho produkcie. Pointa spočíva v tom, že lepšie je odpad neprodukovať, ako ho potom likvidovať.„Počas zberu som si uvedomil, že to, čo nachádzam, bežne produkujem aj ja. Rozdiel je iba v tom, že separujem a čo sa nedá vytriediť, vyhodím,“ pokračuje Rasťo Kruľ. Ako príklad zavedenia iného postupu zvolil jedlo. „Kedysi som si kupoval šalát do práce v plastovej dóze a vodu v plastovej fľaši. Teraz šalát neberiem do kancelárie ale zjem z taniera na mieste, kde ho kúpim.“
Dodal, že táto myšlienka je oproti zberu odpadu v zárodku, no v zahraničí sú ľudia, ktorí za rok vyprodukujú odpad do jedného vreca. „Ale to je extrém. Dobre by bolo nájsť zdravú strednú cestu.“

Zamerať sa chce na tipy pre ľudí, ako sa majú správať. Ideálny prípad je pitná voda. Rasťo využíva sklenenú fľašu. „Najviac pijem vodu z vodovodu. Neprodukujem žiadny plastový či sklenený odpad a ešte aj ušetrím. Cena vody z vodovodu je zlomkom balenej. Žitný ostrov je jeden z najväčších zdrojov pitnej vody v Európe. Môžu nám ju závidieť. Napriek tomu ľudia kupujú vodu v plastovej fľaši v obchode starú aj viac ako pol roka a pritom im doma tečie čerstvá z kohútika.“
Wastebusters sú na začiatku svojej cesty, no už teraz sú ulice a chodníky za nimi čisté. Nechcete sa k nim pripojiť?