DOLNÝ KUBÍN. O pacientov v dolnokubínskej nemocnici sa stará viac ako šesťsto zamestnancov. Podarilo sa im už druhý raz za sebou obsadiť štvrté miesto medzi všeobecnými nemocnicami v najkomplexnejšom hodnotení na Slovensku.
Hodnotili vyše šesťdesiat nemocníc
INEKO hodnotila nemocnice podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2012 až 2015. „Toto hodnotenie nastavuje zrkadlo poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, pričom nemocnice sa môžu na jeho základe zlepšovať,“ hovorí riaditeľ Jozef Mintál. „Idea porovnávania nemocníc je prospešná aj pre verejnosť. Pacientom umožňuje porovnať svoje zariadenie s ostatnými.“
Podľa neho má tento rebríček oveľa väčšiu výpovednú hodnotu, ako keď sa urobí prieskum len medzi pacientmi, pretože využíva údaje od zdravotných poisťovní, z úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, berie do úvahy rôzne druhy a náročnosť výkonov, ekonomiku.
Inštitúcia porovnávala 62 nemocníc. Prvú skupinu tvorilo 11 fakultných nemocníc. Zostávajúcich 51 zaradila medzi všeobecné. Z nich až 20 nesplnilo kvalifikačné kritériá. Podľa nich zariadenie musí poskytovať ústavnú zdravotnú starostlivosť aspoň v piatich zo siedmich základných odborností. Patrí medzi ne interné lekárstvo, chirurgia, neurológia, pediatria, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, novorodenecké oddelenie, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Starý dlh
Riaditeľ Jozef Mintál vysvetlil, prečo stratili body na nezaplatených faktúrach po lehote splatnosti. „Od roku 2014 máme veľmi dobré ekonomické výsledky, ale v období 2010 až 2012 sme vytvorili dlh voči Sociálnej poisťovni, pretože platby za výkony boli zle nastavené.“ V tom čase boli príjmy nemocnice zo zdravotných poisťovní nastavené tak, že len na mzdy a odvody potrebovala podľa Mintála až 103 percent príjmov. „Teda, ak by sme za nákup prístrojov, energií a liekov nemuseli platiť, tak by sme si aj tak museli požičať tri percentá na zaplatenie miezd a odvodov. Našou hlavnou úlohou je a bolo i v minulosti zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a na ňu sme peniaze použili. Po zmene úhrad od zdravotných poisťovní sa nám podarilo navýšiť počty výkonov a tiež zvýšiť náročnosť poskytovaných výkonov.“

To nemocnici umožnilo dosiahnuť kladný hospodársky výsledok, zvýšilo kvalitu zdravotnej starostlivosti a aj vďaka tomu je umiestnenie v rebríčku nemocníc také dobré. „V súčasnosti uhrádzame všetky záväzky a sme ekonomicky zdravá nemocnica.“
Riaditeľ vyslovil obavy z ďalšieho vývoja financovania slovenského zdravotníctva. „Každý rok musíme zvyšovať platy lekárom, zdravotným sestrám aj nezdravotníckym pracovníkom, ale nemáme na to garantované príjmy od zdravotných poisťovní. Dve súkromné poisťovne nám dokonca môžu siahnuť i na peniaze, ktoré nám vyplatili tento rok, pretože nedošlo k dofinancovaniu zdravotníctva tak, ako bolo sľúbené. Chýbajúce peniaze si preto môžu stiahnuť v nasledujúcom roku.“
Veľkou nevýhodou je uzatváranie zmlúv so zdravotnými poisťovňami len na najbližší štvrťrok. „Robiť víziu na rok dopredu je veľmi ťažké a komplikované. Napriek tomu pripravujeme nové projekty na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti a zlepšenie našich služieb.“
Patria medzi slovenskú špičku
Dolnooravskej nemocnici, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, pri obsadení štvrtej priečky určite pomohli moderné operačné sály a zákroky na nich vykonávané. Ročne ich využijú aj na operácie približne 250 štítnych žliaz pacientom z celého Slovenska.
Medzi nové pracoviská patrí mamocentrum. „Patrí medzi tri najlepšie pracoviská na Slovensku,“ hovorí Jozef Mintál. „Zdigitalizovali sme nemocnicu a pacienti už nemusia čakať na snímky z vyšetrení.“
Ak bude INEKO hodnotiť nemocnice aj na budúci rok, určite vezme do úvahy tohtoročné investície. Patrí k nim otvorenie magnetickej rezonancie, zriadenie školiaceho strediska Slovenskej zdravotníckej univerzity, pacienti určite ocenia tiež nové kvalitné postele, vymenené okná, bezplatnú wifi, zrekonštruované sociálne zariadenia. „V týchto úpravách budeme pokračovať i v roku 2017,“ dodal Jozef Mintál.
V súčasnosti budujú urgentný príjem, v pláne je aj nákup nového CT prístroja.
„Som presvedčený, že všetky naše kroky smerujú k zlepšeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti. No musím zdôrazniť, že môžete mať najšpičkovejšie prístroje a vybavenie, ale bez kvalitných a spoľahlivých ľudí budú zbytočné.“