LIESEK. Okrem rôznych krúžkov majú malí školáci či škôlkari v Liesku ešte jednu možnosť, ako zmysluplne tráviť voľný čas po škole. Dobrovoľníci z miestneho skautského klubu pre ne pripravujú rôzne aktivity. Na núdzu o malých aktivistov sa skutočne sťažovať nemôžu.
Detí pribúda
Keď pred desiatimi rokmi skauti v dedine začínali, bolo ich dvadsať. Dnes je ich počet štvornásobný a to sú len oficiálne počty. Celkovo je ich viac ako sto. „V ostatnom období pribúdajú predškoláci a detí zo susednej Čimhovej,“ hovorí vedúca lieseckých skautov Veronika Chovančáková.
Za zvýšeným záujmom je nepochybne aj spustenie akejsi napodobeniny školskej popoludňajšej družiny. Deti sú rozdelené do dvanástich skupín, v každej je zhruba osem členov. Starší skauti si ich delia tak, aby sa každá skupina stretla v klubovni aspoň raz za týždeň. Deťom sa vždy venuje starší skaut – radca, ktorý absolvoval kurz na tvorbu programov pre deti aj kurz prvej pomoci.
„Všetko je na báze dobrovoľnosti,“ rozpráva Veronika. „Radca vedie prostredníctvom hier deti k hodnotám, ktoré ponúka skautská výchova, ale súčasne vylepšuje aj sám seba, ako byť pre ne vzorom, na skautingu i mimo neho.“
Skauti na chvíľu stavbármi
Lieseckí skauti sa kedysi stretávali v budove bývalých detských jaslí. Pred polrokom sa však presťahovali do priestorov niekdajšej materskej školy. Tým, že sa zväčšil priestor pre skautskú činnosť v dedine, priamo úmerne začal narastať aj záujem o skauting. Predtým však museli najaktívnejší skauti skultúrniť priestory, ktoré dostali od obce, aby sa vôbec dali využívať. „Začínali sme bez peňazí,“ hovorí Veronika Chovančáková. „Bol to krok do neznáma, a zároveň moja najväčšia obava, ako zvládneme chod organizácie aj takú rozsiahlu rekonštrukciu. No vďaka nadšeniu a obetavosti skautov, sponzorom a pomoci rodičov sa to podarilo.“
Rekonštrukcia napokon vyšla 2200 eur. Skauti si všetky práce robili sami. Peniaze dostali od štátu i sponzorov. Za priestory, ktoré dostali od obce, štyrikrát ročne odbremenia dedinu od odpadkov. „Aj takto sa učíme vážiť si to, čo nám je zverené a zodpovedne pristupovať k nášmu okoliu v čase, keď je čoraz modernejšia ľahostajnosť.“
Tábory i betlehemské svetlo
Okrem pravidelnej družiny robia lieseckí skauti množstvo ďalších aktivít. Organizujú spoločné akcie, výlety, exkurzie, kurzy či letné tábory. „Momentálne prebieha kalčetová liga, chystáme vianočnú kapustnicu či roznášanie betlehemského svetla do každej rodiny v Liesku a v Čimhovej,“ povedala Veronika Chovančáková.
Slovenský skauting je najväčšia nezisková organizácia venujúca sa deťom a mladým na Slovensku, má okolo 7 000 členov. Poslaním skautingu je prispieť k plnému rozvoju jednotlivca i skupiny.