DOLNÝ KUBÍN. O ďalšom osude hazardných hier v meste rozhodnú poslanci. Ak hazard zakážu, prevádzkovatelia herní budú pravdepodobne bojovať za ich zachovanie tak ako v Ružomberku. S pomocou právnikov.
Takéto peniaze mestu netreba
V Dolnom Kubíne neustále rastie počet zariadení na prevádzkovanie videohier. V roku 2014 ich bolo 70, v minulom už 107. Mesto získalo od prevádzkovateľov hazardných hier na svojom území za rok 2015 viac ako stotisíc eur. Oproti roku 2014 to predstavuje nárast o 185 percent. Z tejto sumy predstavujú príjmy z videohier a výherných hracích automatov takmer stotisíc eur.
„Podľa mojich informácií je dnes v Dolnom Kubíne už 119 výherných automatov,“ povedal spoluorganizátor petície Patrik Šoch. Podpisy začali zbierať počas parlamentných volieb. Pred volebnými miestnosťami stáli dobrovoľníci, ktorí oslovovali voličov.
Podpísala ju aj 18-ročná Babeta Jurámiková. „Poznám niekoľko ľudí, ktorí sú o pár rokov starší ako ja, a už sú od automatov závislí.“

Michalovi Navláčilovi sa súčasná situácia s výhernými automatmi nepáči. „Vôbec tu nemusia byť. Spôsobujú len nešťastie v rodinách.“ Preto aj s manželkou podporili petíciu.
Vedúci kancelárie primátora Vladimír Adamec tvrdí, že mesto by oželelo príjmy z tohto druhu podnikania. „Príjmy z hazardu nemôžu nikdy nahradiť morálne i materiálne škody v podobe osobných tragédií patologických hráčov a ich rodinných príslušníkov.“
Radšej nech hrajú na husliach
Zástupcovia petičného výboru odovzdali takmer tristo hárkov v podateľni mestského úradu. Ešte predtým z hárkov vylúčili viac ako sto duplicitných podpisov. „Po skúsenostiach z Bratislavy, kde zmizla veľká časť hárkov, sme si dali záležať na tom, aby boli všetky poriadne zaregistrované,“ povedal Patrik Šoch. Odovzdal aj CD s údajmi všetkých podpísaných. Má pomôcť kontrolórovi mesta rýchlejšie preveriť údaje.
Petíciu vybavuje Tomáš Chovanec. Má na to 30 pracovných dní. „Po skontrolovaní či spĺňa všetky zákonom stanovené náležitosti, bude na rade mestský úrad.“
Zákon stanovuje, že ak ju podpísala viac ako tetina voličov, v prípade Dolného Kubína to je približne 4700 ľudí, tak by sa ňou malo zaoberať mestské zastupiteľstvo. Radnica by mala pripraviť všeobecne záväzné nariadenie, na základe ktorého môže byť hazard obmedzený. „Petícia však nie je záväzná,“ povedal kontrolór.
Vladimír Adamec poskytol stanovisko samosprávy. „Mesto Dolný Kubín bude ďalej konať v súlade so zákonom. To znamená, že ak kontrola petičných hárkov preukáže, že petícia má potrebný počet podpisov, pripraví mestský úrad na rokovanie mestského zastupiteľstva návrh všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu na území mesta.“
O osude hazardu rozhodnú mestskí poslanci. „Myšlienku zákazu hazardu podporujem, preto som petíciu podpísal,“ povedal poslanec Leonard Vajdulák, ktorý je zároveň dlhoročným pedagógom na umeleckej škole. „Ľudia nech radšej hrajú na hudobný nástroj ako na automate.“
Prevádzkovatelia sú proti zákazu
V prípade pozitívneho rozhodnutia poslancov nezmiznú herne a automaty okamžite. Prevádzkovateľ dostáva licenciu od mesta na dva roky. „Udelené licencie by sa nerušili, ale pri žiadosti o ich obnovovaní by mesto už súhlas nedalo,“ povedal Patrik Šoch. „Zákaz by sa netýkal Tiposu, stieracích žrebov, kurzových stávok ani rulety.“
Poslanec Ľubomír Bláha ho podporuje, ale poukázal na možné komplikácie. „Veľa rodín tým trpí. Ale najlepšie by bolo, keby pravidlá hazardu jasne stanovil slovenský parlament a mestá a obce by sa tým už nemuseli zaoberať. Prevádzkovatelia sú silní. Určite budú lobovať za zachovanie.“

Patrik Šoch očakáva, že o príslušnom nariadení rozhodnú dolnokubínski poslanci ešte tento rok. V prípade kladného výsledku príde mesto o stotisíc eur. „Nie je to málo, ale ani toľko, aby ich absencia mestu ublížila. Dúfame, že hlasovanie bude verejné, aby sme videli, kto ako hlasuje.“
Oveľa väčšie riziko pre radnicu predstavujú prípadné súdne spory a náhrada škody, ktoré avizujú prevádzkovatelia.
Situácia v susednom meste
V Ružomberku schválili poslanci všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu pred mesiacom. Počas rušného rokovania prišli do rokovacej sály zamestnanci herní. Na tričkách mali nápis Neberte nám prácu.
Ivan Kučera, člen Klubu ružomberských podnikateľov, prehlásil, že tento priemysel zamestnáva v meste približne dvesto ľudí. Upozornil, že kvôli niekoľkým patologickým hráčom môžu prísť o prácu.
Právne kroky chystá Asociácia zábavy a hier. „Prohibícia nikdy v živote nič dobré nepriniesla,“ povedala Dominika Lukáčová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier, ktorá sa zúčastnila rokovania v Ružomberku. V čase nášho rozhovoru sa chystala na obhajobu vo Svidníku. „V Českej republike začínajú mestá hazard povoľovať, pretože rok praxe ukázal, že zákaz nie je dobré riešenie. Regulácia je potrebná. Vláda práve schválila novelu zákona, podľa ktorej už do herní nebudú môcť vstupovať poberatelia dávok v hmotnej núdzi a problematické prevádzky bude možné zatvoriť aj bez petície a všeobecne záväzného nariadenia.“
Podľa hovorkyne asociácie je ďalším obrovským nástrojom regulácie zrušenie prevádzok s malým počtom prístrojov. Z tohto dôvodu by automaty mali zmiznúť z krčiem. „V herniach ich odteraz bude musieť byť minimálne dvanásť. Keďže sa nedajú nafúknuť, malé prevádzky zmiznú. Keď si to dáme všetko dokopy, zmizne polovica hazardného priemyslu.“ Zároveň potvrdila, že v Ružomberku asociácia podnikne na základe analýzy právne kroky.