DOLNÝ KUBÍN. V čase dopravnej špičky o druhej popoludní sa z priemyselnej zóny v Mokradi do centra mesta vydajú desiatky automobilov. Väčšina z nich prechádza križovatkou s kruhovým objazdom pri pošte. Kolóna áut siaha od križovatky až ku viac ako dva kilometre vzdialenej priemyselnej zóne. Následne sa dlhé rady tvoria na príjazdoch do mesta od Trstenej, Ružomberka, Kraľovian. Upchatá je aj Alej Slobody. Vodiči čakajú v radoch dlhé minúty.
Rýchlejší vyhráva
Problém dopravy v priemyselnej zóne bol jedným z dôvodov, prečo primátor Roman Matejov zvolal pracovné stretnutie s 12 firmami zo zóny. „Spoločne sme prerokovali možné riešenia dopravnej zaťaženosti mesta,“ povedal.
Zástupcovia mesta prezentovali materiál, v ktorom zhrnuli aktivity podniknuté v oblasti dopravy za posledné obdobie. Súčasťou boli riešenia, ktoré je potrebné v blízkej budúcnosti uskutočniť. Jedná sa hlavne o štyri najproblematickejšie úseky. Výrazne komplikujú dopravnú situáciu v meste.

Najväčší problém spôsobuje prehustená doprava v okolí priemyselnej zóny. „Našťastie si označujeme odchod o druhej, rýchlo naskáčeme do áut a letíme dopredu, aby sme to stihli skôr, ako sa vytvorí kolóna,“ hovorí Tatiana Kubániová z Kovohút. „Smolu majú zamestnanci Klauke, Scame a Technických služieb, ktoré sú na konci cesty. Do kolóny sa dostanú už pri čerpacej stanici Slovnaft.“
Nepríjemná situácia nastáva aj pri výjazde áut zo SEZ, pretože sa musia spoliehať len na tolerantnosť vodičov v dlhej kolóne. Menej nervózni ich pustia pred seba.
Vrátnici z priemyselnej zóny potvrdili, že v čase špičky autá siahajú až ku nim. Z okna sa na ňu pozerá Mária Miklušová, pracovníčka blízkeho bufetu v bývalej ZVL. Pod oknami má cestu, parkovisko aj zastávku autobusov. „To je úžas. Prichádzajúce a odchádzajúce autobusy, autá aj chodci sa miešajú, zavadzajú si navzájom.“
R3 nie je všeliek
Vladimír Toman, konateľ firmy MIBA, ktorá zamestnáva tisíc ľudí v priemyselnom parku, sa rokovania zúčastnil. „Zaspali sme s koncepciou dopravy v meste aj priľahlých regiónoch. Automobilizmus sa prudko rozvíja. Upli sme sa na R3. Rýchlostná cesta je fajn, ale je v nedohľadne. Mesto by malo mať krátkodobú aj dlhodobú víziu.“
Pochválil mesto za výjazd od Kauflandu na Brezovec aj pripravovanú úpravu križovatky pri železničnom priecestí vedľa Tesca. Upozornil, že treba riešiť chodcov aj cyklistov na Mokradi. „Potrebujeme chodníky a cyklotrasy.“
Za pravdu mu dáva konateľ Technických služieb Pavol Heško. „Veľa ľudí by rado chodilo v lete do práce na bicykli, no prejsť cez zúženú cestu od SEZ ku SAD a čerpacej stanici je životu nebezpečné.“
Opísal aj situáciu druhého kritického bodu. Je ňou priestor pri Technických službách. Autobusy MHD tam majú konečnú. Otáčajú sa a čakajú na parkovisku pre autá. Aj tu sa ľudia pletú do cesty autobusom aj autám. „Je len otázkou času, kedy sa tam niečo stane,“ hovorí Pavol Heško.
Treba novú cestu
Tretím kritickým miestom je železničný most ponad cestu na ulici M. R. Štefánika. Má obmedzenú výšku. Väčšina kamiónov zásobujúcich priemyselnú zónu a vyvážajúcich odtiaľ výrobky popod neprejde. Preto musia ísť cez kruhovú križovatku, kde vznikajú pre ich šírku a dĺžku kolízne situácie. Isť hlbšie s cestou pod mostom nie je rozumné, pretože už teraz sa tam počas prudkých dažďov tvorí mláka hlboká viac ako pol metra, ktorá ochromí dopravu.

Vhodným riešením pre kamióny by mohla byť spojnica hlavnej cesty I/59 s cestou tretej triedy pri bývalej železničnej stanici Mokraď kúsok od priemyselnej zóny. „Kamióny smerujúce do Ružomberka by sa centru mesta vyhli a idúce na Kraľovany by už neblokovali ulicu ČSA a cestu okolo nákupnej zóny,“ povedal Pavol Heško.
Kruháče môžu pomôcť
Posledným, štvrtým, sú tri po sebe nasledujúce križovatky na ceste I/59. Prvou je kruhový objazd pri pošte. Druhá je pred mostom a tretia za ním. Odbočiť na nich doľava je takmer nemožné. Na výjazd zo Záskalia treba poriadnu dávku trpezlivosti, zároveň drzosti a dobré zrýchlenie. Pomohli by križovatky s kruhovými objazdmi, no cesta patrí Slovenskej správe ciest (SSC).
„Toto sa rieši už niekoľko rokov, no SSC zmenu stále neurobila,“ hovorí Michal Cimrák, dopravný inžinier, ktorý je novým zamestnancom mestského úradu. Má pomôcť nájsť riešenie súčasnej nelichotivej dopravnej situácie.
Vladimír Toman sa o stretnutí vyjadruje kladne. Spolu s ostatnými zástupcami firiem vyjadril podporu zámerom radnice. Ich hlasy by mali pomôcť mestu pri rokovaní so SSC a Žilinským samosprávnym krajom, aby prispeli ku vyriešeniu kritickej dopravnej situácie v Dolnom Kubíne.