MÚTNE. Počas štrajku učiteľov začiatkom tohto roku sa do protestu zapojilo dvanásť škôl, z toho takmer polovica ostala zatvorených. Premiér Róbert Fico učiteľom prisľúbil, že sa školstvu bude venovať po parlamentných voľbách a pedagógom zvýši plat o 25 percent. Od septembra im pridal len o šesť percent viac.
„Veril som Ficovi, že tu nebude banánová republika,“ hovorí starosta Marián Murín. „Oklamal nielen učiteľov, ale celý národ.“
Školy potrebujú nové pomôcky
„Premiér svoj sľub nesplnil,“ hovorí slovenčinárka Soňa Pašková z Mútneho, ktorá je zároveň koordinátorka štrajkového výboru. Spolu s 24 kolegyňami a dvoma kolegami sa starajú o takmer 400 žiakov. „Preto sme sa všetci učitelia rozhodli pripojiť od začiatku tohto školského roku ku Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá organizuje protesty.“
Začali hodinovým štrajkom začiatkom septembra. Dĺžku prerušeného vyučovania postupne zvyšovali až na štyri hodiny 6. októbra. Iniciatíva na internetovej stránke 12. októbra zverejnila, že ich podporuje 1646 pedagógov vo viac ako dvesto školách.
„Určite budeme pokračovať na budúci týždeň,“ hovorí učiteľka slovenského jazyka so 16-ročnou praxou. „Zo štátneho rozpočtu nejde do vzdelávania dosť peňazí. Treba vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl a zabezpečiť rodičom a ich deťom rovnaké podmienky v prístupe k vzdelaniu.“
Za katedrou chýbajú muži
Vláda s učiteľmi rokuje. Podľa Vladimíra Crmomana z Iniciatívy slovenských učiteľov je výsledok rokovaní a ponuka vlády výsmechom. „Už teraz hlásia mnohé školy, že nebol zvýšený mzdový normatív, čiže školy nemajú ani na šesťpercentné zvýšenie od septembra.“
O tom, že učiteľské povolanie nie je pre mužov atraktívne, svedčí fakt, že v Mútnom majú len dvoch učiteľov. Zástupca riaditeľa je už v dôchodkovom veku. Druhým je čerstvý absolvent vysokej školy Lukáš Kaco. „Vždy som chcel byť učiteľom, pretože sa mi páči práca s deťmi. Prišiel som tu napriek tomu, aká je situácia. Učím telesnú výchovu a techniku. Nemáme dielne, chýbajú pomôcky.“
Poukázal aj na systém súťaží a olympiád. Pedagógovia požadujú lepšie finančne zabezpečenie predmetových súťaží a olympiád a vhodné oceňovanie prípravy a práce žiakov na tieto súťaže. „Ak sme na súťažiach dlhšie, nemáme to zaplatené,“ hovorí Lukáš Laco. Jeho nástupný plat je 690 eur v hrubom.
Pomohla mu obec
„Súhlasím so štrajkom, pretože učitelia si zaslúžia viac,“ hovorí deviatačka Viktória Kapičáková. S rodičmi na túto tému nerozprávala, ale myslí si, že im to nevadí.
Učitelia priznávajú, že časť rodičov ich podporuje, ale časť vyjadruje nesúhlas s ich krokmi. „Nikdy nevyhoviete všetkým,“ hovorí Soňa Pašková. „Všetci sa navážajú do učiteľov, ale 26-ročný učiteľ nemá peniaze na založenie rodiny. Ak chce v banke hypotéku, vysmejú ho. Mal by sa celý národ postaviť a ísť do ulíc.“

Starosta Marián Murín iniciatívu pedagógov podporuje. „Som rád, že naši učitelia štrajkujú. Snažia sa zabezpečiť lepšie podmienky pre školy na celom Slovensku. Neviem, prečo sa inde boja. Mali by začať štrajkovať aj starostovia. Štát na nás navaľuje čoraz viac kompetencií, ale na peniaze zabúda.“
Lukáš Laco pochádza z Dolného Kubína. Aby ho starosta prilákal do Mútneho, ponúkol mu lacnejší nájom za obecný byt. „Toto by nemali riešiť obce zo svojho rozpočtu, ale štát primeraným platom,“ hovorí Marián Murín.
Poďme štrajkovať
Starosta ponúka recept, odkiaľ vziať na vzdelávanie peniaze. „Máme vyšší výber daní za tento rok o 400 miliónov eur. Prečo ich nerozdelíme pre učiteľov, zdravotné sestry a dôchodcov? Prečo sme minuli na informatizáciu spoločnosti 1,6 miliardy, nikde to nie je vidno, a nemáme záujem o to, aby naše deti učili kvalitní učitelia? Veď softvér v hlave je to najdrahšie a najvzácnejšie, čo môžeme získať.“
Marián Murín je členom okresnej rady Smeru v Námestove. Hovorí, že ho hnevá, čo sa deje hore. „Zdola to nemôžeme ovplyvniť. Som si vedomý, že za moje slová budem potrestaný, no vyzývam učiteľov, zdravotné sestry, aj študentov stredných a vysokých škôl, všetkých, aby právo štrajku na zlepšenie situácie v krajine využili.“