TRSTENÁ. V roku 2011 Žilinský samosprávny kraj ako zriaďovateľ nemocníc v Liptovskom Mikuláši a Trstenej obstarával nákup dvoch nových cétečiek. Dodávateľ vzišiel z elektronickej akcie. Župa zaplatí za oba prístroje s dvojročným záručným a päťročným pozáručným servisom celkovo 2,272 milióna eur. Minulý týždeň poslanec Národnej rady Miroslav Beblavý prišiel s informáciou, že prístroje boli predražené o viac ako 800-tisíc eur.
Ani zďaleka nie najvýhodnejšia
Do aukcie sa zapojili štyri spoločnosti, jednu kraj vyradil. Súťaž napokon vyhrala popradská firma INTES, ktorej obstarávateľ za oba prístroje zaplatil 790-tisíc eur. Päťročný pozáručný servis začínajúci po dvojročnom záručnom, vychádza ročne 296 400 eur. Miroslav Beblavý tvrdí, že konkurenti ponúkli výrazne lacnejší balík.
„Siemens chcel za predaj prístrojov 1,447 milióna eur, ale servis ponúkal za jeden cent ročne,“ vysvetlil. „Firma S&T Slovakia chcela 1,63 milióna eur, servis tiež ponúkala za jeden cent. Podľa podmienok súťaže obe firmy tento pozáručný servis museli zmluvne garantovať minimálne na päť rokov.“
Podľa Beblavého prišli daňovníci oproti najvýhodnejšej ponuke o 824 999 eur a skutočná cena bola o 57 percent vyššia ako najvýhodnejšia ponuka.
Akceptovali kritériá
Za zakúpené CT prístroje Žilinský samosprávny kraj podľa Beblavého stále platí mesačne 17 916 eur, ak ich nemocnice nesplatili predčasne. „Budeme platiť ešte viac ako dva roky. Každá z nemocníc tak prišla o viac ako 420-tisíc eur,“ povedal.

Juraj Blanár jeho tvrdenia minulý týždeň niekoľkokrát rázne odmietol. Poukázal na zákonné kritériá, ktoré boli vyhlásené pred samotnou elektronickou aukciou. V ponukách obstarávateľ bodoval tri veci. Za cenu prístroja, jeho dodanie a s tým súvisiace práce mohol dodávateľ získať maximálne tridsať bodov. Pozáručný servis hodnotil vyhlasovateľ aukcie maximálne dvanástimi bodmi, podmienky financovanie, teda počet splátok, ôsmimi.
„Po vyhlásení verejnej súťaže mohli všetci štyria uchádzači podať žiadosť o nápravu,“ uviedol Juraj Blanár. „Takúto žiadosť sme ani od jedného z uchádzačov, odbornej verejnosti, ale ani od pána Beblavého nedostali. Všetci akceptovali takto nastavené kritériá súťaže.“
Podľa nich napokon firma, ktorá v konečnom dôsledku dala najnižšiu ponuku, nevyhrala, pretože nezískala potrebný počet bodov. Paradoxne ich mala viac spoločnosť, ktorej ponuka bola vyššia, mala však jednotlivé čiastky rozdelené tak, aby za ne získala viac bodov pri konečnom hodnotení.
Jeden vyzýva druhého a naopak
Poslanec Beblavý začiatkom minulého týždňa vyzval Juraja Blanára, aby odstúpil z funkcie. „Blanár túto súťaž vyhlásil, podpísal obidve zmluvy a nesie tým pádom nielen politickú, ale plnú právnu a osobnú zodpovednosť za túto kauzu,“ povedal.
Podľa Beblavého mohla župa ušetriť až 800-tisíc eur. „Nemohla, neúspešní uchádzači nemohli vyhrať súťaž,“ argumentuje Blanár. „Mohli sme len prijať ponuku víťazného uchádzača, alebo zrušiť súťaž,“
Na otázku, prečo teda súťaž nezrušili, keď bolo zo súťaže zrejmé, že sa dajú prístroje zabezpečiť aj lacnejšie, odpovedal: „Kritériá boli nastavené tak, že mohla vyhrať ktorákoľvek firma. Teoreticky by sme mohli zrušiť aukciu len s tým, že by sme museli zdôvodniť, prečo chceme diskriminovať niekoho, kto regulárne vyhral v súťaži.“