MALÁ FATRA. Počas dvoch rokov zaevidovali fotopasce ochranárov v pohorí Malej Fatry až niekoľkých medveďov, ktorým chýbala jedna laba. Vždy predná.
Prežijú, lebo nelovia
Ako medvede k takýmto zraneniam prišli, môžeme len hádať.
„V prírode je možné všetko,“ hovorí Michal Babnič, strážca Národného parku Malá Fatra. „Do úvahy prichádzajú zranenia spôsobené strelnou zbraňou lovcov, ale aj okami a pascami s oceľovými čeľusťami nastražené pytliakmi.“ Zranenie môže spôsobiť aj iný medveď či úraz v skalách. „Medvede vedia prežiť aj s tromi labami, ak nedostanú infekciu, lebo potravu nelovia. Živia sa lesnými plodmi.“
Polícia preveruje, či za zraneniami nie sú pytliaci. „Prebieha vyšetrovanie vo veci trestného činu pytliactva,“ uviedol policajný hovorca Radko Moravčík.
Dôkazom trojnohého medveďa je úlovok z hornej Oravy. Približne 200-kilogramového maca zastrelili legálne. Ďalší dvaja zatiaľ behajú po našich lesoch.

Vychovala mláďa
Prvým medveďom s poškodenou labou je veľký samec, ktorého ochranári poznajú už štyri roky. Vedeli aj o jeho nepríjemnom zranení. Na záberoch zistili, že prišiel o labu v tomto roku medzi 4. a 20. májom. Michal Kalaš, riaditeľ Správy Národného parku Malá Fatra, vedel, že sa s medveďom niečo deje. Dôkazom bol jeho návrat do brlohu. „Hoci medvede mimo zimu navštevujú hibernačné brlohy zriedka, tento samec sa v čase vzniku zranenia stiahol k brlohu v nadmorskej výške 1300 metrov. Zotrval tam približne dva týždne, počas ktorých si ošetroval zranenú labu. Napriek hendikepu žije skryto, potravu v blízkosti človeka zatiaľ nevyhľadáva. Zranenie ho určite obmedzuje, no šanca na prežitie je vysoká,“ hovorí Michal Kalaš.
Ešte výnimočnejší je ďalší prípad. Fotopasca zachytila medveďa bez pravej prednej laby pred rokom. Pomenovali ho Trojnožko. Potom zmizol. Ochranári si mysleli, že neprežil. „Okrem človeka ho mohli usmrtiť jedine vlci či iný dospelý medvedí samec,“ vysvetľuje Michal Kalaš.
V auguste tohto roku sa však na záberoch opäť objavil aj s veľkým prekvapením. Išlo o medvedicu, ktorá napriek svojmu zraneniu porodila a odchovala potomka. „Pozoruhodné je, že spoločne prežili aj obdobie párenia, keď sú medvieďatá mimoriadne ohrozované dospelými samcami,“ dodáva riaditeľ národného parku. „Aj to je dôkaz, že tieto zvieratá sú mimoriadne inteligentné a húževnaté.“
Michal Kalaš má pre turistov odkaz. „Tejto dvojici budeme venovať zvýšenú pozornosť. Ak v lese natrafíte na nejakú fotopascu, nezaraďujte sa medzi zlodejov. Za ostatné dva roky nám ukradli fotopasce za takmer päťtisíc eur. Bez použitia tejto techniky a osobného nasadenia dobrovoľníkov nemáme šancu o podobných udalostiach vedieť.“
Ak by mali trojnohých medveďov na svedomí pytliaci a polícia by im to dokázala, hrozí im päťročný pobyt za mrežami.