DOLNÝ KUBÍN. Koncom septembra schválilo ministerstvo životného prostredia z Enviromentálneho fondu dotácie pre mestá a dediny na likvidáciu čiernych skládok odpadu. Deväť z jedenástich dedín Oravy obišlo naprázdno. Väčšina z nich žiadala maximum, až 70-tisíc eur. Kde teraz vezmú toľko peňazí?
Čo so skládkami?
Minister životného prostredia nepodporil projekty sanácie miest s nezákonne umiestneným odpadom z dôvodu, že požiadavky vznesené na Environmentálny fond niekoľkonásobne prevýšili jeho finančné možnosti určené na rok 2016.
Tešia sa v Oravskej Lesnej a Oravskej Polhore. Bez podpory ostali Bziny, Lokca, Medzibrodie nad Oravou , Oravský Podzámok, Ťapešovo, Veličná, Vasiľov, Malatiná a Beňadovo.
„Máme niekoľko skládok popri Orave, potoku a smerom ku starému vleku,“ sťažuje sa starosta Bzín Ján Beňuš. „Počítali sme s peniazmi od štátu. Teraz to musíme riešiť iným spôsobom. Zistíme majiteľov pozemkov a vyzveme ich, aby dali veci do poriadku.“ Obec chce pri odstraňovaní smetí spolupracovať. „Ale len v obmedzenej forme. Ak sa nám nepodarí získať peniaze z iných zdrojov, občania budú hundrať na štát.“
Polícia nepomôže
Rozhodnutie nepotešilo ani starostu Lokce Miroslava Vlačičáka. „Nelegálna skládka je pri družstve. Z vlastných peňazí to nedokážeme vyčistiť. Budeme čakať, či na budúci rok vyjdú nejaké výzvy.“

V Medzibrodí nad Oravou majú nelegálnych smetísk viac. Veľké sa nachádza pod parkoviskom pri bývalej skládke komunálneho odpadu v Širokej. „Ľudia tam vyhádzali odpad akoby z pätnástich nákladných áut,“ hovorí starosta Michal Janota. „Nahlásil som to polícii, no páchateľa nezistila. Aby sme zabránili vysýpaniu smetí z parkoviska, dali sme tam val zo zeminy.“ Neskôr ju použili pri rekultivácii skládky. Preto postavili spoločne s Technickými službami plot. Smeti však na veľmi strmom neprístupnom brehu rieky ostali. „Treba techniku, preto budeme čakať, na ďalšie možnosti získania peňazí.“
Rastie tam aj nebezpečný boľševník
Peňazí sa nedočkali ani Malatinčania. Menšie skládky odstránili za vlastné peniaze. Na väčšie prostriedky nemajú. Jedna z nich sa nachádza za humnami v lokalite Pavlovka na starej nevyužívanej ceste.
„Ľudia tam dlhé roky sypali smeti, ale posledných dvadsať už nie,“ hovorí starosta Zdenko Kubáň. Smetisko zarástlo trávou, no darí sa tam aj nebezpečnému boľševníku obrovskému. „Snažili sme sa ho zlikvidovať. Kosili sme ho, použili chémiu. Nepomohlo. Keby sme dostali peniaze na likvidáciu skládky, zničili by sme aj túto nebezpečnú rastlinu.“
Starosta je sklamaný z toho, že projekt nenašiel na ministerstve podporu. „Peniaze na likvidáciu smetiska nemáme. Budeme sa s tým trápiť a každý rok písať na ministerstvo. Nech peniaze nájdu.“
Minister sľub nesplnil
„Priznali sme sa, no pomoci sme sa nedočkali,“ poznamenáva na tému čiernych skládok starosta Vasiľova Anton Grígeľ. „Žiadali sme až sedemdesiattisíc eur, lebo všetko by urobila špecializovaná firma podľa projektu. Teraz tam dáme kontajnery a ľudia z dediny budú musieť do nich odpad nahádzať. Určite sa zapoja poľovníci, hasiči, deti, mládež.“

Spolieha na ich ochotu podobne ako na jar, keď popri ceste z Babína po Lokcu vyzbierali šesť vlečiek smetí.
Anton Grígeľ má ťažké srdce na ministra životného prostredia Lászlá Sólymosa. Spolu s ostatnými starostami sa s ním stretol v Krušetnici. „Pýtal som sa ho, či vyhovie všetkým žiadateľom. Povedal, že sa bude snažiť. Ak nie, urobí všetko preto, aby sa navýšila suma na tento účel. Nesplnil ani jedno, ani druhé.“
Čo s odpadom, rozmýšľajú aj Beňadovčania. „Máme tri skládky,“ hovorí starosta Jaroslav Pepucha. Dve tvorí drobný stavebný odpad, jednu zmiešaný komunálny. „Stavebný odpad spracujeme drvičkou. Drť využijeme pri stavbe obecnej cesty v lokalite Krajisko. Zem z cesty sa hodí na zasypanie bývalých skládok.“ Najväčšia špatí okolie pri ihrisku. „Nemáme predstavu, koľko nás to bude stáť. Dúfam, že sa zmestíme do desaťtisíc eur. Ale je možné, že to bude viac.“
Na smetisku bude železničná stanica
V najhoršej situácii sa ocitla Veličná. Ostatné obce majú čas, Veličňania nie. Na mieste skládky plánujú postaviť železničnú stanicu.
„Na tom mieste bola jama s močiarom,“ hovorí starosta Veličnej Daniel Laura. „Začali sme ju zasýpať stavebným odpadom a zeminou, aby sme priestor zrekultivovali. Niektorí ľudia to pochopili tak, že tam môžu sypať všetko.“ Navozili tam odpad, ktorý naplní viac ako dve nákladné autá s dvadsaťtonovými prívesmi.
„Všetko musí byť preč do konca novembra. Do konca roku pripravíme projektovú dokumentáciu, potom príde na rad stavebné povolenie. Zastávka vlakovej dopravy by mohla byť postavená do dvoch rokov.“
