„Fantastic castle!“ Táto veta znela v piatok napoludnie medzi hrubými múrmi Oravského hradu nespočetne veľakrát nielen v angličtine, ale v obrovskej škále jazykov. Ako sme sa dozvedeli od ministra Eduarda Kukana, už keď bol na Orave v novembri, začal uvažovať o tom, že tu zorganizuje jarné spoločenské stretnutie vedúcich diplomatických misií s ich manželskými partnermi. Možností bolo viacero, no nakoniec voľba padla na Oravu. „Výšľapom“ na Oravský hrad sa však pestrá dvojdňová cesta diplomatov Oravou ešte len začala. Prekvapením pre všetkých bol odvážny útok rytierov na hornom nádvorí, ktorí nechceli cudzincov vpustiť do hradu, aby si ho náhodou nakoniec neuzurpovali. Veď ktože by nechcel byť pánom hradu s takou nádhernou vyhliadkou do Oravskej kotliny a s takou úžasnou strategickou polohou? Keď sa diplomatické manželské páry napokon dostali do Rytierskej sály, starosta Oravského Podzámku Ján Kompan im vysvetlil, že takto nejako si hrad nad riekou Orava bránil aj jeho najznámejší palatín Juraj Thurzo. Na veľké prekvapenie všetkých sa v sále nakoniec objavil aj sám palatín a - vytasil na šéfa slovenskej diplomacie meč. Nie však preto, žeby mu mienil ublížiť, naopak, za prítomností „ich excelencií s manželkami a ostatných poddaných“ pasoval verného služobníka a dobrého kresťana za rytiera. Návštevníkov z desiatok krajín tu privítali aj starostovia z okolitých obcí. Medzi diplomatmi sme stretli aj veľvyslankyňu jej veličenstva anglickej kráľovnej Judith Anne Macgregorovú, ktorá pracuje v diplomatických službách už takmer 30 rokov. Turistika a historické pamiatky sú jej koníčkom, veď sama je členkou anglickej národnej nadácie pre záchranu historického dedičstva krajiny. Prostredníctvom nadácie sa vo Veľkej Británii môže na obnove pamiatok podieľať každý občan, podnik či podnikateľ – svoje dary si tu môžu odpočítať z daní.
„V Anglicku máme množstvo hradov a zámkov, mnohé sú dodnes aj sídlami šľachtických rodov. Vlastníci, ale aj štát u nás vynakladajú obrovské prostriedky na ich udržiavanie a obnovu, ďalšie peniaze prináša cestovný ruch,“ porovnáva situáciu na Britských ostrovoch a u nás J. A. Macgregorová. So štyrmi deťmi a manželom, tiež veľvyslancom, už obdivovali hrady a zámky v mnohých krajinách. „Aj u vás príde čas, keď ochrana historického dedičstva postúpi na rebríčku priorít vlády o čosi vyššie. Ste mladučký štát a minister Ivan Mikloš i celá vláda majú teraz určite úplne iné priority, než historické pamiatky, to je pochopiteľné. Ale, ako vravím, aj u vás na to dozrie čas...“ „Len aby to ešte bolo včas a nie už neskoro,“ povzdychla si účastníčka tohto rozhovoru v trojici riaditeľka Oravského múzea v Dolnom Kubíne Mária Jagnešáková. Ako sme sa dozvedeli, v záplave diplomatov nestrácala čas. Vyhľadala medzi nimi napríklad veľvyslanca Švajčiarskej federácie Josefa Areggera (zásah skúsených odborníkov by potrebovali hodiny na hradnej veži), oslovila aj nórsku veľvyslankyňu Brit Lovsethovú, pretože z Nórska na Slovensko v najbližšej budúcnosti prídu na podporu kultúry a kultúrneho dedičstva milióny korún. Vedenie Oravského múzea má spracované projekty, s ktorými by sa o peniaze mohli tiež uchádzať.
„Trochu ma hnevá, že Juraj (Juraj Tomaga, hovorca E. Kukana z Nižnej – pozn. aut.) nás sem nepriviedol už skôr,“ povzdychla si pri odchode z Oravského hradu manželka nášho ministra zahraničných vecí Zdenka Kukanová. Ako nám povedala, diplomati aj ich polovičky majú kvôli večne nabitému oficiálnemu pracovnému programu len veľmi málo príležitostí takto si niekam vyjsť, takže sú plní očakávania, čo im Slovensko a Orava ešte ponúknu: v Dolnom Kubíne ich čakala prechádzka slnečným centrom mesta a návšteva Oravskej galérie. V sobotu privítal diplomatov predprvomájový Zuberec a Múzeum oravskej dediny na Brestovej s remeselníkmi a ľudovými umelcami.