NÁMESTOVO. „Najdôležitejšie je, že tu vidíme budúcich chovateľov,“ povedal pri pohľade na trojicu chlapcov Jozef Šimulčík z Lokce. „Pekná výstava, super, že ľudia vidia, čo všetko sa dá chovať. A že aj vzhľad je dôležitý, nielen úžitok. No musí mať k tomu vzťah celá rodina, inak to nejde.“
Nedosiahnuteľná stovka
Takmer päťdesiat chovateľov z celej Oravy bojovalo o body pre čistokrvné zvieratá, ktoré sa im podarilo odchovať tento rok. Podujatie, ktoré organizuje námestovská organizácia Slovenského zväzu chovateľov, si koncom septembra zaknihovalo 21. ročník.
Výstava pozostávala z troch expozícií – hydina, králiky a holuby. Každá mala vlastných posudzovateľov. Dovedna hodnotili vyše tristo jedincov.
„Posudzovanie je veľmi prísne,“ povedal zástupca riaditeľa výstavy Peter Balušík. „Celkové hodnotenie závisí od počtu bodov. Sto ešte nikdy nikto nedosiahol. Najviac, 96 bodov, získali dve zvieratá, čo je špička. Kto dosiahne 93 bodov, môže byť maximálne spokojný. Má zviera, ktoré sa oplatí ďalej chovať a vystavovať na väčších fórach.“
Vzácne sliepky sú lemované
K najchovanejšej hydine patrí hempšírka medenočervená a oravka biela, pri králikoch dominuje kalifornský čierny, viedenský divokosfarbený a modro-divokosfarbený a kuní veľký modrý. Holuby zas vo voliérach reprezentoval hlavne anglický pávik biely.
„K vzácnym a menej vystavovaným druhom hydiny patria wyandotky zlaté bielolemované a čiernolemované, jokohamka či sasexka porcelánová alebo vlaška zlatá čiernolemovaná, ktorú máme možnosť vidieť vôbec po prvýkrát“ hovorí Peter Balušík. „Z vodnej hydiny tu máme obrovskú hus cholmogorskú bielu, ktorá je ešte väčšia ako tulúzske husi.“
Medzi králikmi pútala pozornosť chovateľov kolekcia moravského modrého a jediný exemplár dalmatínskeho strakáča rex. „Je dobre, že sú zastúpené aj slovenské plemená, treba si ich vážiť. Medzi hydinou oravka a medzi holubmi slovenský hrvoliak.“
Radosť aj nostalgia
„Vždy rád využijem možnosť vypočuť si na jednom mieste rôznych spevákov,“ povedal František z Námestova, ktorý žije v bytovke. „Chovám iba dcéru, tak sa chodím aspoň pokochať.“
Na výstave sme stretli Annu Maťkovú zo Svrčinovca. „Chováme rôzne druhy sliepok, kačky aj husokačky. Prišli sme s vnúčikom pohrať sa k priehrade, vôbec sme nevedeli, že tu bude výstava. Sme nadšení.“
Návštevou podujatia si krátil čakanie na priateľku Honza Vaněk z Prahy. „Hodí sa do tradičnej krajiny,“ povedal na margo výstavy. „A je príležitosťou zaspomínať si na kury u babičky a deda.“
Stredné králiky stačia
Chov drobných zvierat opäť prichádza do módy. Rady od skúsených chovateľov sa začiatočníkom určite zídu.
„V prvom rade odporúčame chov čistokrvných zvierat, nie kúpených kdesi v Poľsku na trhu,“ radí Peter Balušík.
„Aj kvôli zdravotnému stavu, hlavne pri králikoch je nákazová situácia dosť zlá. Ak chcem chovať hydinu, ideálne je začínať od tridsiatich kurčiatok z registrovanej liahne. Mám tak istotu, že aspoň desať mi ostane ako základ pre ďalší rok. Svietenia sa báť netreba, vôbec nie je drahé. Je radosť odchovať si hydinu od kurčaťa. Máločo je krajšie ako pohľad na kŕdeľ kurčiatok na zelenej tráve.“
Do veľkých králičích plemien by sa Peter Balušík ako začiatočník nepúšťal.
„Mäso z králika je dnes hitom, všetci lekári ho odporúčajú. Belgický obor aj francúzsky baran sú síce atraktívni, ale výťažnosť je nízka. Dve samičky a jeden samček stredného plemena pre bežnú rodinu úplne stačia.“
Námestovskí chovatelia sa najbližšie predstavia na Šimono-Júdskom jarmoku v piatok 21. októbra.
V stánku ponúknu rady aj chovateľské prebytky.