ORAVSKÁ POLHORA. Najlepšími gajdošmi spomedzi 25, ktorí sa predstavili v súťaži O Zboroňovu nôtu, sú v mladšej i staršej kategórii Polhorčania – Martin Machajda a Adrián Matis. Dominovali aj medzi zručnými gajdošmi z Poľska a Českej republiky. Medzinárodný gajdošský festival ponúkol však viac.
Dominovali Slováci a Poliaci
Výstava fotografií, súťaže v speve a v hre na gajdách, návšteva Múzea oravskej dediny aj spomienky na zosnulých gajdošov. Aj taký bol 17. ročník Gajdovačky, ktorý sa uskutočnil počas tretieho septembrového víkendu v Oravskej Polhore, Sihelnom a Zuberci.
Pozvanie prijali gajdoši z ôsmich európskych krajín. Najväčšie zastúpenie mali Slováci a Poliaci, no nezaostávali ani účinkujúci z Čiech a Moravy, Francúzska, Talianska, Bieloruska, Litvy a Škótska.
Gajdovačku otvorila výstava fotografií Františka Skurčáka. Piatkový program pokračoval súťažou v speve ľudových piesní Tak spievala moja babka, kde sa predstavili deti z oravských goralských obcí. Večer v areáli Penziónu Hrubjak všetkých divákov na správnu vlnu naladil koncert Pánov času, gajdošského zoskupenia z okolia Nitry, ktoré sa venuje interpretácii slovenských ľudových a stredovekých piesní.
Medzinárodná porota
Sobotňajší program sa začal v Gajdošskej izbe. Pútavé rozprávanie Vitala Voronaua o gajdách a gajdošských aktivitách v Bielorusku počúvalo niekoľko desiatok záujemcov. Vital sa prezentoval nielen slovom, ale aj hrou na bieloruských gajdách. Popoludní gajdoši na chvíľu opustili Oravskú Polhoru, aby sa mohli prezentovať na sprievodných podujatiach festivalu v Zuberci, na Babej hore i v susednom Sihelnom.
Večer už tradične patril medzinárodnej súťaži O Zboroňovu nôtu, uskutočnila sa už 16-krát. Súťažiacich hodnotila päťčlenná porota v zložení Juraj Dufek, výborný slovenský interpret a výrobca gájd, Lukáš Lacko, žiak Milana Ruska z Bratislavy, ktorý zručne prevzal hodnoty slovenskej gajdošskej kultúry, Zbigniew Przerimbski, profesor z Wroclavskej univerzity a najuznávanejší odborník na gajdy v Poľsku, Lindsay Davidson, Škót bývajúci v Poľsku, ktorý ako prvý získal diplom a doktorát v hre na gajdy a Janus Jaskulski, špecialista na ľudové nástroje rôznych kultúr sveta v múzeu v Poznani.
Cieľom je odovzdať posolstvo
Nedeľa začala poctou zosnulým gajdošom na cintorínoch v Oravskej Polhore a v Sihelnom a pokračovala svätou omšou za nositeľov tradícií a koncertom v rímsko-katolíckom kostole v Oravskej Polhore. Nasledovalo vyhlásenie výsledkov sobotňajšej súťaže. Bodku za tohtoročnou Gajdovačkou dal záverečný galaprogram.
Nezabudlo sa ani na skvelých gajdošov, ktorí už nie sú medzi nami. Počas vlaňajšej Gajdovačky rady muzikantov opustil Vladimír Kovařík z Prahy a v apríli tohto roku bývalý cechmajster Bernard Garaj starší. Spomínalo sa aj na 95. výročie narodenia a 15. výročie od úmrtia chýrneho polhorského gajdoša Jozefa Zboroňa. I preto je cieľom Gajdovačky odovzdať posolstvo gajdošskej tradície mladej generácii. O tom, že tieto snahy prinášajú ovocie, svedčí aj každoročná početná účasť.
Podujatie zorganizovali Oravské kultúrne stredisko, obec Oravská Polhora a Cech slovenských gajdošov. Finančne ho podporil Fond na podporu umenia.
Autor: Miroslava Ivanová