PUCOV. „Sme radi, že sme všetko postíhali do začiatku školského roka,“ hovorí starosta Metod Sojčák. „Keď sme v júli začínali, povedal som, že 15. augusta nechcem vidieť na stavbe ani nohu. A tak aj bolo. Klobúk dolu, pretože počasie nám vôbec neprialo.“
V hodine dvanástej
Základná škola dostala novú strechu. „Stará bola v havarijnom stave a počas rozoberania sme zistili, že do prerábania sme sa pustili naozaj v hodine dvanástej,“ hovorí starosta. „Niektoré krovy boli tak prehnité, že hrozilo prepadnutie strechy.“
Stavbári z klinskej firmy Stavpoč si poradili aj s daždivým počasím. „Podkrovie pokryli izoláciou z lepenky, ktorá ochránila budovu v čase, keď bola odkrytá.“ Výmenou strechy vznik-li v podkroví nové priestory. „V budúcnosti môžu slúžiť ako učebne pre školákov alebo ako triedy pre škôlkárov.“ Do rekonštrukcie obec investovala 58-tisíc eur získaných formou dotácie z ministerstva školstva.
Je málo takých škôlok
Prestavbou materskej školy, na ktorú obec dostala od štátu 50-tisíc eur, vznikli dve nové triedy, spálne a toalety. Vyšlo aj na nový nábytok, postieľky, bielizeň a hračky. „Takmer celý vnútrajšok sme vybúrali a zvolili sme také dispozičné riešenie, aby bol priestor čo najlepšie využitý.“
Učiteľky aj deti sa tak po prázdninách vrátili do vynovených priestorov. „Sú to zmeny k lepšiemu,“ pochvaľuje si riaditeľka Oľga Šinálová s učiteľkou Nikoletou Mudroňovou. „Aj rodičia chvália, že je málo takých škôlok ako naša.“
Kapacita škôlky sa po rekonštrukcii zvýšila z 30 na 45 detí. Ani toto číslo nepokrýva potreby dediny, šesť detí musela škôlka odmietnuť. Novú učiteľku z Chlebníc obec zamestnala cez úrad práce.

Ostalo jedno oddelenie
Ďalšia zmena v pucovskom školstve súvisí s nižším počtom žiakov štvrtého ročníka základnej školy, ktorých je iba sedem.
„Dve deti odišli do Dolného Kubína, čo nám urobilo veľký škrt cez rozpočet,“ hovorí Metod Sojčák. S návrhom zlúčiť štvrtákov s tretiakmi, ktorých je deväť, rodičia nesúhlasili. „Spojením dvoch oddelení školského klubu do jedného vykryjeme financie, ktoré budeme musieť doplácať na plnohodnotné fungovanie tretiakov a štvrtákov. Rodičia však musia počítať s tým, že klub s jedným oddelením už nebude môcť plniť svoju úlohu tak ako doteraz. Znamená to, že väčšia časť prípravy detí na vyučovanie prejde na domáce prostredie.“